Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > William Seward Burroughs: Hubitel!

William Seward Burroughs: Hubitel!Kategorie: Americká literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: William Seward Burroughs

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce přibližuje charakter, témata či vyznění povídek obsažených ve sbírce Hubitel! W. S. Burroughse.

Obsah

1.
Charakteristika sbírky
2.
Hubitel
3.
Davy Jones
4.
SAP

Úryvek

"Hubitel!
Burroughs William Seward
Hubitel! je sbírka povídek proslulého amerického beatnika Williama Burroughse, autora Nahého oběda či Feťáka. V mnoha povídkách se objevují podobné motivy jako v Nahém obědě, někdy dokonce i stejnojmenné postavy.
Burrouhgs se ve čtyřicátých letech v Chicagu skutečně živil jako hubitel krys a obtížného hmyzu (odtud název celé knihy), je to však pouze jedna z mnoha autorových poloh v knize. Povídky mají často charakteristicky Burroughsovský halucinační, apokalyptický charakter. Nesou v sobě mnohé prvky např. i z literatury science-fiction, částečně i filosofie či gotického hororu, přesto jsou většinou inspirovány vlastním Burroughsovým životem.
Hubitel. Právě probíhá druhá světová válka a Burroughs pracuje pro A. J. Cohena. Ten provádí deratizaci a dezinsekci. Burroughs barvitě a realisticky popisuje bizarní prostředí chudých chicagských slumů a podivné a přízračné postavy, jimiž jsou tyto čtvrti obydleny. Příklad Burroughsovy celoživotní fascinace podsvětím, bídou, zločinem, špínou moderní civilizace a rozpadem hodnot.
Davy Jones. Fantazijní, halucinogenní vize odsouzení mladého zlodějíčka Davyho Jonese samozvaným policejním soudem k pěti letům vězení. Tato povídka je typickým příkladem Burroughsovy homosexuální fascinace mladými asociály a kriminálníky. Další výraznou složkou příběhu je také popis policejní zvůle, moci a brutality v Americe padesátých let, v době zuřící drogové války, která měla za následek věznění statisíců mladých lidí a zostření poměrů na drogové scéně.
SAP. Povídka SAP je výjimečná svým částečně meditativním vyzněním. Burroughs se, stejně jako ostatní beatnici, zajímal o zenový buddhismus. Z tohoto zájmu vytěžil mimo jiného i svůj svérázný zenový princip SAP, což je zkratka znamenající snadno a přesně. Jde v podstatě o sebekontrolní systém pohybu a chování, který člověku umožňuje poznat sebe sama prostřednictvím přesného promýšlení a plánování i těch nejstereotypnějších a nejprostších úkonů, jako je např. vstávání z postele, obouvání bot a další činnosti, o kterých lidé obvykle vůbec nepřemýšlejí. Dle Burroughsova názoru je možné zlepšit vlastní život prostřednictvím jednoduchého odstranění automatizace z běžných životních úkonů. Pročisťuje se tím mysl."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5162f8f85bba6.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
W_S_Burroughs_Hubitel.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse