Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > William Seward Burroughs: Škola mého života

William Seward Burroughs: Škola mého životaKategorie: Americká literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: William Seward Burroughs

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce nejprve seznamuje s obsahem, motivy a vyzněním Burroughsovy knihy Škola mého života a poté popisuje několik jeho snů, které jsou v díle zachyceny.

Obsah

1.
Obsah a motivy knihy
2.
Některé z Burroughsových snů

Úryvek

"Škola mého života
Burroughs William Seward
Útržkovitě členěná kniha Škola mého života nese přiléhavý podtitul Kniha snů. Burroughs ji napsal v roce 1995, tedy pouhé dva roky před svou smrtí. Jde o sbírku autorových snů a narkomanských vizí, které se mu zdály během celého života.
Stovky snových zážitků vytvářejí znepokojivou a pestrou mozaiku hrůzných, apokalyptických i krásných vizí a zážitků. Ty samy o sobě zpochybňují strukturu každodenní reality. Jejich halucinační vyznění je navíc umocňováno metodou střihu, kterou autor ve svých knihách vždy hojně využíval.
Často se zde objevují motivy smrti, násilí, ponížení, zvůle a neomezené moci systému, kterými byl Burroughs odjakživa fascinován. Ve všech snech zachovává autor přísně snové členění a prvky, čímž vzniká dojem skutečných snů - všechny příběhy jsou roztříštěné, bez začátku a konce, surrealisticky vyznívající.
některé z Burroughsových snů:
Vypravěč leží v popravčí cele spolu s několika dalšími odsouzenými na železných palandách z pletiva. Do místnosti vejde popravčí, trpaslík, nesoucí kyanidová vejce. Burroughse ještě s jedním vězněm napadne ponořit hlavu do dřezu, aby unikli smrtícímu plynu. Čekají, až se opět otevřou dveře.
Vypravěč sedí společně s několika dalšími lidmi mezi podivnými kulisami. Na jedné straně místnosti je bazén zapáchající stojaté vody, na druhé hnědá sladká vejce, po kterých bolí zuby. Do místnosti vstoupí člověk s nedokončeným revolverem, z něhož se řine nepochopitelná změt pružin, šroubů a lesknoucích se ocelových součástek.
Vypravěč vylézá oknem ven z pokoje, aby se podíval na divadelní představení, které se má brzy konat. Někdo mu řekne, že představení ještě nedorazilo. Zachvátí ho podivný strach, probudí se a zjistí, že to byl jen sen. Nato se skutečně probudí ve své posteli a uvědomí si, že sen o šedivém a prázdném městě byl skutečnější než jeho reálná existence a život.
Vypravěč je v temné místnosti, má na sobě černé šaty a jeho tvář září bělobou. Její jednotlivé rysy ale nejde rozeznat. Když se dívá se do zrcadla, obraz v něm k němu vztáhne černé paže. S křikem a hrůzou se probouzí."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5162fbc415e99.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
W_S_Burroughs_Skola_meho_zivota.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse