Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 475 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2698 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > William Shakespeare: Hamlet

William Shakespeare: HamletKategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: William Shakespeare

Životopisy spisovatele: William Shakespeare

Škola: Gymnázium Evolution, s.r.o., Praha 2

Charakteristika: Práce popisuje děj Shakespearova dramatu Hamlet a stručně vystihuje vlastnosti jeho postav. Srovnává také původní a filmovou podobu díla a upozorňuje na jeho typické rysy.

Obsah

1.
Odlišnosti původní a filmové podoby
2.
Hodnocení
3.
Děj
4.
Motiv, jazyk
5.
Charakteristika hlavních postav

Úryvek

"Příběh mne zaujal už proto, že jsem ho viděla tuto Shakespearovu hru i ve filmové podobě, ale zde (ve filmu), bylo několik odlišností.

Například: Když je hra dohrána a Claudius pochopí, že Hamlet ví, co provedl, jde do svého pokoje. Zde prosí Boha za odpuštění, a při tom ho uvidí Hamlet a chce ho zabít. V tom ale ruka jeho zemřelého otce mu zabrání.
Po tom, co Hamlet omylem zabíjí Polonia, rozmlouvá s matkou, kde jí vyčítá, že si vzala strýce Claudia. V tom se objeví opět duch zemřelého krále a připomíná mu jeho slib.
Pohřeb Ofélie - matka Hamleta se zpovídá, že si přála, aby byla Hamletova manželka. V tom se Hamlet ukáže a Leartes na něj zaútočí. Ale je od něj odtržen.
Při souboji s Leartem- Hamlet poprosí Horatia, aby se králem Anglie stal Fontibras. Po jeho smrti se objevuje i Fortinbras, který se vrací z vítězného tažení do Polska. Vzdává hold Hamletovi a nechává na jeho počest vypálit čestnou salvu.

Ve hře, kterou Shakespeare pojmenoval Hamlet je plno zamyšlení nad otázkou života a smrti. Kdybych tuto hru měla hodnotit od 1 do 10, hodnotila bych číslem 7. A proč zrovna 7 bodů? Ne kvůli obsahu, hra je naprosto geniální, jen ten text…v některých pasážích mi dělalo problém porozumět.

Po smrti krále Hamleta se jeho bratr Claudius ujímá trůnu. Zároveň slaví svatbu s královnou, vdovou, matkou prince Hamleta. Na veselé svatbě truchlí jen Hamlet, jenž tolik miloval svého otce. Hamletovi se zjevil duch jeho otce a z poselství se dozvěděl, že jeho otec byl Claudiem zavražděn. Duch krále Hamleta žádá prince, aby jej pomstil. Princ Hamlet pomstu slíbí. Když přijedou na hrad herci, Hamlet je požádá, aby zahráli hru o zavraždění krále a chce ji pozměnit tak, aby přesně odpovídala tomu, jak Claudius zavraždil jeho otce. Hamlet se setká s Ofélií, dcerou královského komořího Polania. Schůzku ale tajně zorganizoval a sleduje Claudius, aby si ověřil, zda Hamletovo šílenství vzniklo z lásky k Ofélii, jak se na dvoře vypráví, či zda to není součástí nějakého Hamletova plánu proti Claudiovi. Pro jistotu se rozhodne poslat Hamleta raději pryč z Dánska, do Anglie. Herci sehrají hru a při scéně vraždy překvapený Claudius přeruší představení a odejde. Hamlet si ověřil, že Claudius je skutečný vrah, a Claudius nabyl jistoty, že Hamlet ví o jeho činu. Hamlet sdělí královně, že Claudius je vrah a žádá ji,aby se ho zřekla. Za závěsem je schovaný Polonius, který chtěl vyslechnout rozmluvu v představě, že půjde o vztah Hamleta k Ofélii. Hamlet v domnění, že za závěsem je schovaný král, bodne a Polonia zabije. Nad mrtvým Poloniem se královna s Hamletem usmíří a Hamlet uprchne. Hamlet je dopaden. Král slíbil královně, že jej zachrání. Vraždu Polonia svede na Hamletovo šílenství a pošle ho do Anglie. Hamletovým průvodcům dá však dopis anglickému králi s žádostí, aby byl v Anglii popraven. Loď s Hamletem ztroskotala a Hamlet se vrací do Dánska. Ofélie mezitím v žalu nad ztrátou svého otce i nad ztrátou Hamleta zešílela a utonula. Její bratr Laertes se rozhodne svého otce i Ofélii pomstít. Král Claudius navrhne Laertovi, aby vyzval Hamleta na sportovní souboj, ale sám aby si vzal ostrý rapír a jeho špici namočil v jedu. Kdyby Laertes náhodou Hamleta nezasáhl a Hamlet souboj vyhrál, připraví mu jako vítězi pohár vína, v němž bude jed. Hamlet zraněn v souboji se rapíru zmocní a zasáhne otrávenou špicí Laerta. Královna, která vypila otrávené víno připravené pro Hamleta, umírá. Laertes prozradí před svojí smrtí intriky krále a smíří se s Hamletem. Ten využije zbytku svých sil a dříve než zemře, vykoná pomstu – zabije Claudia."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x510cddc8616b8.zip (11 kB)
Nezabalený formát:
W_Shakespeare_Hamlet.doc (38 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse