Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > William Shakespeare: Hamlet, princ Dánský

William Shakespeare: Hamlet, princ Dánský


Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: William Shakespeare

Životopisy spisovatele: William Shakespeare

Škola: Gymnázium Jiřího z Poděbrad, Poděbrady, Studentská 166, Poděbrady

Charakteristika: Práce stručně a jasně představuje jedno z nejznámějších děl humanistického dramatu od Williama Shakespeara. Obsahuje nastíněný děj, více se však zajímá o historický kontext, o autora samotného, o jazykové prostředky, o postavy apod. - uvádí zkrátka všechny informace, které je dobré ve čtenářském deníku uvádět a které se dají zužitkovat během ústního zkoušení, třeba i u maturity.

Obsah

1.
Kulturní a literárně historický kontext
2.
Druhová charakteristika
3.
Charakteristika z hlediska autorského
4.
Jazykové prostředky
5.
Dějová stavba díla
6.
Prostředí, prostor děje
7.
Postavy
8.
Vztah díla k současnosti
9.
Působení na čtenáře, subjektivní dojem

Úryvek

"Kulturní a literárně historický kontext:
Jedná se o další dílo celosvětové důležitosti, neboť jde o jedno ze stěžejních děl předního anglického dramatika Williama Shakespeara. Shakespeare posunul hranice znovuobjeveného dramatu (po rozkvětu v antice tato forma upadala, středověk dramatu příliš nepřál) – hlavním vylepšením jsou psychologicky propracované postavy, které na rozdíl od antických hrdinů nejsou oběťmi předem daného osudu, ale samy svůj osud vytvářejí, jejich názory a činy vyrůstají z jejich charakterů.
Hra je svým způsobem odrazem své doby, pro niž je charakteristická krize humanismu a renesance, po které záhy přichází baroko. Racionalita nesplnila očekávání. K řešení problémů mnohdy nejenže nepřispívá, ale může mu i bránit. Na druhou stranu právě rozum Hamletovi pomohl odkrýt faleš svého strýce, nového krále Claudia (viz dále).
Ve stejném období tvoří Christopher Marlowe (dílo např. Doktor Faust), Lope de Vega (dílo např. Fuente Ovejuna) či Miguel de Cervantes y Saavedra (dílo např. Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha). U nás není humanistická literatura přelomu 16. a 17. století tak významná – daleko důležitější je baroko (J. A. Komenský).
Druhová charakteristika:
Jedná se o drama, přesněji řečeno o tragédii; monology a dialogy jsou psány ve verších - tzv. blankvers — nerýmovaný verš, sestávající z pěti jambických stop.
Charakteristika z hlediska autorského:
William Shakespeare se narodil a vyrůstal v městečku Stratfordu nad Avonou. Datum narození není přesně známo, ale s největší pravděpodobností to bylo v dubnu 1564. V 18
William Shakespeare (Josef Jirí Kolár)
Hamlet, princ Dánský
(The Tragedy of Hamlet, Prince of Denmark)
Datace prvního vydání: 1603 (možná 1598)
Datace přečteného vydání (překladu): 1855
letech se Shakespeare oženil s šestadvacetiletou Anne Hathaway – měl s ní dceru Susann (narození šest měsíců po svatbě – těhotenství bylo důvodem rychlého sňatku) a pak dvojčata Hamneta a Judith. Shakespeare byl již za svého života významný dramatik a básník, byl tehdy údajně známý dokonce i na českém území. Tvořit začíná někdy kolem roku 1590, po roce 1598 se stává spolumajitelem londýnského divadla Globe, kde působí jako dramatik i jako herec. Důležitým životním předělem byla smrt jeho syna někdy kolem roku 1600 – v té době začíná tvořit tragédie. Po letech 1606-1607 napsal Shakespeare podle některých badatelů jen málo svých her a žádná hra napsaná po roce 1613 mu již není připisována. Shakespeare zemřel 23. dubna 1616 ve svém rodišti."

Poznámka

Práce obsahuje malý obrázek na úvodní stránce.

PRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x53f1ae9ac409c.zip (283 kB)
Nezabalený formát:
Shakespeare___Hamlet.pdf (295 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse