Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > William Shakespeare: Romeo a Julie

William Shakespeare: Romeo a Julie


Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: William Shakespeare

Životopisy spisovatele: William Shakespeare

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Kusá práce informuje o hře Williama Shakespeara Rome a Julie. Autor seznamuje s obsahem dramatu. Představuje i životopisné údaje spisovatele a charakterizuje umělecký sloh, do něhož je drama datováno.

Obsah

1.
Všeobecné informace o díle
2.
Děj
3.
Životopis Williama Shakespeara
4.
Charakteristika renesance

Úryvek

"- drama psané ve verších, milostná tragédie
- na předlohu anglického básníka Arthura Brookea
- časté metafory (používané hlavně u mladých milenců)

Obsah
Děj příběhu se odehrává v Italské Veroně, kde žijí dva vzájemně se nesnášející rody, rod Kapuletů a rod Monteků. Potomci jejich rodů, Julie Kapuletová a Romeo Montek se ovšem i přes rodovou nenávist do sebe na první pohled zamilují na slavnostním plese Kapuletů. Hned druhý den je potají oddá bratr Vavřinec.
Téhož dne při pouliční bitce Romeo zabije Tybalta, Juliina bratrance, za což je vyhoštěn z Verony. Bratr Vavřinec slibuje pomoc a Romeo odchází do Mantovy. Julii zatím rodina domlouvá sňatek s Parisem, mladým šlechticem. Vavřinec nabídne Julii lektvar, který ji na 42 hodin usmrtí a pak opět procitne a Romeo jí unese jí do Mantovy.
Julie vypije lektvar noc před svatbou s Parisem. Ráno jí najdou „mrtvou“ a odnesou do rodinný hrobky. Bratr Jan, jenž měl Romeovi doručit dopis o Vavřincově plánu, se ovšem za Romeem nedostal kvůli podezření z nákazy morem. Vavřinec se tedy rozhodne, že Julii po probuzení skryje a Romeovi napíše jiný dopis. Romeo se však dozví o Juliině smrti vydá se do Verony.
U její hrobky se setká s Parisem, který se přišel s Julií naposledy rozloučit. S Romeem šermují a Paris padne. Romeo se poté otráví žalem ze smrti jeho milé. Vavřinec, jenž si přijde k Juliinu probuzení se nestačí divit. K hrobce se blíží vévoda a stráže, Vavřinec obávajíc se pohromy utíká z hrobky a Julie bolestí nad smrtí svého muže se probodne jeho dýkou. Stráže chytí Vavřince na útěku, který vévodovi i obou rodinám vylíčí, jak se vše stalo. Kapulet nabídne ruku ke smíru Montekovy, který ji přijme. Oba rody se usmíří nad mrtvými potomky.

William Shakespeare
- 16./17. století – vrcholný představitel evropského humanismu a pozdní renesance, autor dramatické tvorby a sonetů (psal pětistopým nerýmovaným – jamb)
- narozen v Anglii z 8 dětí
- v 18. letech se oženil s o 8 let starší ženou, manželství nebylo moc šťastné (3 děti – z toho dvojčata, jedno z nich Hamlet umřelo velmi mladé)
- odchází do Londýna kde působí jako dramatik
- jeho hry se hrály i na dvoře královny Alžběty I.
- později se vrací zpět do rodného Stratfordu, kde ve svých 52 letech umírá (ve stejný den, jako se narodil)
- napsal přes 30 her"

Poznámka

Práce je v rozsahu 1,5 strany. Text je psán v odrážkách. Obsahuje hovorový jazyk a hrubé pravopisné chyby.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4d95ee65d2f9e.zip (12 kB)
Nezabalený formát:
Shakespeare_Romeo_a_Julie.doc (51 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse