Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 586 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2754 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Zdeněk Jirotka: Saturnin

Zdeněk Jirotka: Saturnin


Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Zdeněk Jirotka

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce ve stručnosti předkládá základní informace o knize Zdeňka Jirotky Saturnin (autor, ilustrátor, místo a rok vydání). Charakterizuje hlavní postavy a líčí obsah knihy. Nechybí ukázka a zdůvodnění jejího výběru.

Obsah

1.
Informace o knize (autor, ilustrátor, místo a rok vydání)
2.
Hlavní postavy
3.
Obsah knihy
4.
Ukázka a zdůvodnění výběru ukázky

Úryvek

"Saturnin

Autor: Zdeněk Jirotka
Ilustroval:Stanislav Duda
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 1968

Hlavní postavy: Saturnin: Jedná so o sluhu vypravěče. Vymýšlí a provádí různé kanadské žertíky jiným lidech, kteří se v knize objevují, nejvíc lotrovin dělá Miloušovi a tetě Kateřině. Ostatní postavy si ho oblíbily a braly jej ne jako sluhu, ale jako přítele.
Vypravěč: Je to třcetiletý muž. Je zamilován do slečny Barbory.

Obsah knihy: Vypravěč na začátku knihy shání sluhu, na tuto nabídku se ozve právě Saturnin. Od první chvíle se vypravči Saturnin zdá velmi zvláštní, což se za nedlouho potvrdí, protože mu volá do kavárny, že jeho byt byl přestěhován na hausbót. Na kurtech potkává slečnu Barboru, která na rozdíl od něho umí skvěle hrát tenis, takže mu Saturnin na lodi postaví cvičnou tenisovou zeď, aby se mohl zlepšit a být rovnoceným soupeřem. Je až záhadou jak přesné informace se Saturninovi dostávají. Klidný život je ovšem vyrušen tetou Kateřinou, která přijela se svým synáčkem Miloušem za nimi na návštěvu, to se ovšem vypravěči nelíbí, protože teta se bez dovolení nastěhovala do jeho kajuty, takže nemá kde spát. Saturnin to pozná, takže je začne svým podivným způsobem vyhánět z lodi pomocí škrabošky čerta a Mikuláše.
Za nedlouho přicházejí prázdniny, které se vypravěč rozhodl strávit se Saturninem na venkově ve vile dědečka. Tam se setkává s doktorem Vlachem, slečnou Barborou, ale také s tetou Kateřinou a jejím povedeným synáčkem Miloušem. Tam se odehraje několik příhod, které jsou většinou způsobeny Saturninem, ale to se dovídáme zajímavým způsobem většinou na konci příběhu. Příjemná dovolená končí velkými deštmi, kdy dojde k výpadku elektrického proudu a k vypnutí jističe, na čež je tato skutečnost zapomenuta. Protože dědeček je velmi zamilován do elektáren a do všeho elektrického, má ve vile vše ektrifikováno, takže v podstatě nemůžou v domě téměř nic využít – i vařit musí slečna Barbora na otevřeném ohništi za vilou. Záplavami je stržen most vedoucí jako jediná přístupová cesta k městu, proto se ocitají téměř odříznuti od světa. Hospodyně s kuchařkou jely těsně před spadnutím mostu na nákup, zásoby jídla se ztenčují, takže po několika dnech se rozhodli vydat na chatu doktora Vlacha, která leží v kopcích půl dne cesty od vilky a potom dále do města. Cesta však neplánovaně trvala tři dny. První den byl pořád do kopce na cahtu doktora Vlacha, tam přespali a druhý den se vydali dál, dědeček si však nešťastnou náhodou zvrtne kotník a musí jít velmi pomalu."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4780f06c034a9.zip (7 kB)
Nezabalený formát:
Jirotka_Saturnin.doc (35 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse