Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Zweig, Stefan: Amok

Zweig, Stefan: Amok


Kategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Stefan Zweig

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Jedná se o obsah povídkové knihy Amok od Stefana Zweiga. V práci jsou základní biografické údaje o autorovi, ale hlavně se autor zaměřil na podrobný rozbor jedné z povídek.

Obsah

1.
Stefan Zweig
a) Životopis
b) Dílo
2.
Amok

Úryvek

"Nejvíce se mi líbila novela Amok. Hlavní hrdina se touží vrátit z Indie domů, do Evropy. Místa na lodi jsou ale téměř obsazená, tak musí příjmout ošklivou, malou kajutu.
V noci výjde na palubu, není zde sám. Potkává se s podivným mužem. Následující noci mu onen muž vypráví svůj příběh. Muž je zoufalý, už celé dny nepromluvil, musí to vše někomu vypovědět.
Muž byl německý lékař pracující v koloniálním prostředí Indie. Stýskalo se mu po Evropě a navíc se zněj stal samotář, protože jeho pracoviště bylo několik dní cesty od civilizace. V německu podlehl jedné ženě, kvůli které i ukradl peníze z nemocniční pokladny. Z tohoto důvodu neměl jinou možnost, než odjet pracovat do Indie.
Do vesničky jednoho dne přijela anglická bohatá lady, která po něm žádala potrat. Potraty byly ale protizákonné. Je vdaná, její muž je už pět měsíců pryč, ona je ve třetím měsíci, a manžel se brzy vrací... Nabízí mu veliké peníze. Lékař ji odmítne. Tu ženu začal nenávidět, protože ho nechce poprosit, nabízí mu pouze obchod, ale zárověň ji obdivovat pro její sílu- je silnější než on. Lady uteče. Vzápětí doktora chytne, jak sám svůj stav nazval, amok (= vražedné šílenství).
Chce lady vyhovět. Lady je už ale daleko. Snažil se ji dohnat, ale ona ho zpozorovala a nařídila svému oroku, aby ho zadržel. Doktor se choval agresivně(domorodci jsou pro něj podřadní lidé). Ihned se za ní rozjíždí se za ní vlakem do města. Bez rozmyšlení, bez vysvětlení, ani nezavřel dům."

Poznámka

Biografické údaje o autorovi pocházejí z této URL: http://www.kdk.cz/mk/eu/rakousko/rakousko.htm

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x45db189c37829.zip (7 kB)
Nezabalený formát:
Zweig_Stefan_Amok.doc (30 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse