Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Adolf Heyduk: Dřevorubec

Adolf Heyduk: DřevorubecKategorie: Česká literatura do 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Adolf Heyduk

Životopisy spisovatele: Adolf Heyduk

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Dřevorubec, jehož autorem je Adolf Heyduk.

Obsah

1.
Adolf Heyduk: Dřevorubec

Úryvek

"Dřevorubec
Heyduk Adolf
Básník zabloudil na Šumavě a dostal se mezi dřevorubce. Odpočíval mezi nimi a současně poslouchal, o čem jim povídá Javorník. Jeho otec byl dřevorubcem a posílal svého syna do školy, která byla velice daleko od domova. Někdy ho otec doprovázel, většinou šel ale sám, nebo s jedním kamarádem.
Jednou jeho zlý kamarád rozbil kamenem křížek u cesty. Přišla malá dívka a začala plakat, protože křížek byl na hrobě její matky. Kamarád uplácal tvrdou sněhovou kouli a hodil ji po dívce. Kolem šel však v tu chvíli náhodou i Javorníkův otec, a když viděl, co se stalo, vzal také kouli a hodil ji po chlapci. Měl ale mnohem větší sílu, a tak koulí chlapce krvavě zranil na čele.
Po čase Javorník odešel do Bavorska, aby se vyučil řezbářem. Když se po čtyřech letech vrátil, přinesl Lidušce nový křížek místo toho, který jí rozbili. Za nějaký čas si vzal Lidušku za ženu, čímž ji dostal z rukou zlé macechy, která ubohou dívku neustále týrala a ponižovala.
Jednou způsobil divoký vítr velké škody v lese a lidé dostali povolení, aby si směli svážet polámané stromy domů. Ale když Javorník s otcem pro dřevo jeli, sjel jejich vůz do propasti, odkud se stěží dostal jen Javorník. Otec se pádem do propasti zabil. Javorník onemocněl, a zatímco byl nemocný, narodilo se jim dítě. Přišla bída, ale lékař z huti mladé rodině pomohl.
Za nějaký čas se měla v kraji stavět železnice, a tak Javorník šel koupit nový domek, protože ten jejich musel ustoupit trati. Když se ale vrátil, zjistil, že jeho bývalý kamarád byl u něj. Ukradl mu peníze, znásilnil Lidušku a zbil dítě, načež zmizel neznámo kam. Žena zemřela brzy po tragické události. Javorník sehnal práci na stavbě trati, ale jednou předák bil jeho syna a Javorník ho shodil s hráze a utekl se synem do lesů.
Chlapec po čase zemřel a Javorník se skrýval v jeskyni. Jednou šli kolem předák s kamarádem, který mu zabil ženu. Javorník je chtěl zabít, ale nakonec se ovládl. Chvíli poté přijela stráž, předáka zastřelila a kamaráda zatkla."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51a45fa6b8cbd.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
A_Heyduk_Drevorubec.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse