Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 586 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2754 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Alexandre Dumas ml.: Dáma s kaméliemi

Alexandre Dumas ml.: Dáma s kaméliemi


Kategorie: Česká literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Alexandre ml. Dumas

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce obsahuje základní údaje o životě A. Dumase ml. Dále je podrobně rozebráno dílo Dáma s kaméliemi. V závěru je uveden osobní názor autorky seminární práce na analyzované dílo.

Obsah

1.
Základní údaje o Alexandru Dumasovi ml.
2.
Obsah díla Dáma s kaméliemi
3.
Názor autora práce na knihu

Úryvek

"Stávají se milenci. Markéta se do Armanda také zamiluje. Jenže kromě něho má ještě další milence, protože při svém způsobu života (její běžné noční výdaje činí 100 tisíc) by za chvíli Armanda zruinovala.
Největší finanční pomoc ji poskytuje starý vévoda, který v ní vidí svou zesnulou dceru. Ale tento vévoda dává Markétu hlídat, protože si nepřeje, aby se i nadále věnovala svému řemeslu.
Markéta chodí denně do divadel a vždycky s kyticí kamélií, které jsou bílé jen pět krát do měsíce červené. Z divadla ji domů pokaždé doprovází vévoda. Armand žárlí.
Markéta se z lásky vzdá svého způsobu života a odcestuje s Armandem na venkov, kde žijí asi 6 měsíců šťastně. Pak se ale starý vévoda dovídá, že Markéta žije už veřejně s Armandem a odmítne ji dál platit. Markéta bez Armandova vědomí postupně prodá celý svůj majetek, aby splatila své dluhy.
Jenže Armand se doví a hodlá Markétě věnovat své dědictví po matce , asi 60 000,-. Tento záměr se ale vůbec nelíbí Armandovu otci. Ten přijíždí do Paříže a snaží se syna přesvědčit, že Markéta není žena pro něj a že se jí bude muset stejně dříve nebo později vzdát. Armand to nechce připustit, s otcem se pohádá a vrací se k Markétě.
Ta Armanda přemluví, ať se do Paříže vrátí a s otcem se pokusí udobřit. On ji poslechne a ráno odjede. Podaří se mu s otcem usmířit a vrací se do Markétiny náruče. Jenže Markétu v bytě nenajde. Zjistí, že odjela do Paříže.Pěšky se rozhodne jít za ní. Jenže Markéta není ve svém Pařížském bytě. Armand vyhledá Prudence a ta mu do ruky dává dopis,v němž mu Markéta sděluje, že v téhle chvíli už je milenkou jiného muže.
Armand je hrozně zklamán a hledá útočiště u svého otce a své sestry. Jenže pořád není schopen na Markétu zapomenout. Snaží se ji alespoň nenávidět.
Přes otcovy protesty se vrátí do Paříže. Začne se stýkat s dívkou, kterou viděl několikrát v Markétině společnosti. I když k dívce cítí pohrdání, vidí v ní prostředek, jak ublížit Markétě. To se mu podaří. Markéta je zoufalá a jednou večer přijde za Armandem do bytu a prosí ho o odpuštění. Stráví spolu noc.
Markéta ho pozve na další den večer na 11 hodinu. Armand to bez ní však nemůže vydržet, jde za ní dříve a vidí, že u ní je jiný muž.Vrátí se domů a napíše Markétě velice hrubý dopis, urazí ji a odjede do ciziny.
Vrátí se až po dlouhé době a do rukou se mu dostává Markétin dopis, že by ho před svou smrtí chtěla ještě jednou vidět (postupně se zabíjela stálým ponocováním a pitím). Armand však přijíždí do Paříže pozdě. Snaží se alespoň najít muže, který koupil v dražbě Markétiných věcí knihu Manon Lescou, k níž se mu vážou vzácné vzpomínky."


Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: litx0003.zip (11 kB)
Nezabalený formát:
Dama_kameliemi.doc (39 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse