Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 586 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2754 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Alois Jirásek: F. L. Věk (1. díl)

Alois Jirásek: F. L. Věk (1. díl)


Kategorie: Česká literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Alois Jirásek

Životopisy spisovatele: Alois Jirásek

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce popisuje děj prvního dílu románu F. L. Věk Aloise Jiráska, charakterizuje ústřední postavy a přibližuje hlavní myšlenku díla. Nechybí citát z knihy a vlastní názor na její četbu.

Obsah

1.
Autor, nakladatelství
2.
Děj
3.
Charakteristiku hlavních postav
4.
Hlavní myšlenka
5.
Názor
6.
Citát

Úryvek

" F.L.Věk -I.díl

Autor: Alois Jirásek
Nakladatelství: Orbis


Děj: Nejmladším synem kupce Věka byl hodný a hezký František, který se narodil 11. dubna 1769 v Dobrušce. Měl velmi rád hudbu a vynikal výborným hlasem. Díky němu se dostal na doporučení svého kmotra Havránka do benediktinského kláštera ke studiu a zpěvu ve sboru. Tam se šťastnou náhodou spřátelil s bibliotekářem a stal se jeho nejoblíbenějším studentem. Díky tomu si František mohl přečíst i zakázané knihy. Když císař Josef zrušil klášter i knihovnu, skoupí všechny knihy za hodnotu papíru. František vrací Žalmanovi bibli a ten se stává jeho přítelem. Ukončí střední školu, kterou si hradil penězi, získanými z prodeje knih. Po střední škole se dal František zapsat na filosofii, kde se seznamuje s hereckou rodinou Butteaových, která dává němé dceři Paule kondice ve hře na housle. Poznává i její sestry Lotty a Betty. Obě působí v divadle, kde se František seznamuje s vlastencem Václavem Thámem. František se zamiluje do Pauly, bohužel ona má ráda Václava, a později stává se jeho manželkou. Díky lásce k českému jazyku a české historii se František seznamuje s uznávaným matematikem, vlastencem páterem Vydrou a jeho spolužákem Hněvkovským. Věk díky svému nadání vystupoval v premiéře Mozartově opery - Don Giovanni, která se stala velmi významnou kulturní událostí. Tam se František setkal i se samotným Mozartem, který tou dobou pobýval v Praze. Jeho otec se dozví o jeho vystupování v divadle a rozhodne se odjet z Dobrušky do Prahy. František stále vzpomíná na svou milovanou matku a s otcem se pohádá. Věk odjíždí z Prahy a vrací se do Dobrušky, protože dostane zprávu o matčině nemoci a dozvídá se o Paulině lásce k Thámovi. S jeho příjezdem se matka uzdravuje a odpouští mu. Po určité době zjistil, jak moc mu chybí hudba a divadlo a rozhodl se vrátit zpět do Prahy. Ale o tom nechtěl jeho otec ani slyšet a František mu musel pomáhat v obchodě. Na jedné obchodní cestě se setkává s Paulou, které se narodil syn a při porodu se jí vrátil hlas. Václav Thám mu vypráví o nesnázích, které zažili, dává mu radu, ať zůstane doma v Dobrušce a nejezdí nikam. František nechal přátelům nějaké peníze a vrátil se do Dobrušky, kde se stal národním buditelem.


Charakteristika postav:
František Věk- učenlivý, hudebně nadaný, hezký, hodný, oblíbený, velký vlastenec, zvídavý
člověk, který rád četl, národní buditel, zamilovaný do Pauly
Václav Thám - velmi vzdělaný, přítel F. Věka, oddaný vlastenec, který miluje Paulu
Josef Věk - konzervativní, neústupný, pečlivý, přísný, vážný, pořádkumilovný a katolík

Hlavní myšlenka: Knížka popisuje začátky národního obrození, divadla, básnictví, vědy, národní uvědomování. Autor chce tuto myšlenku převést i do povědomí ostatních lidí.


Názor: Kniha je plná vlastenectví a bouření se proti poněmčování.
Celkem dobře se četla, ale není to zrovna typ knihy kterou bych přečetla vícekrát.

Citát: Tak míjel F. Věkovi den po dni, a on dlouho času nepočítal. Byloť mu dobře v muzikantské a divadelní společnosti, v tom ustavičném vzrušení, jenž se mu líbilo, v tom životě volném a změn dosti plném. A miloval. Miloval dosud tajně, ale kojil se sladkou nadějí. Bylať mu Paula skutečně přátelsky nakloněna a netajila se tím."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x518a47fcd07c0.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
A_Jirasek_F_L_Vek.doc (36 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse