Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Božena Němcová: Divá Bára

Božena Němcová: Divá BáraKategorie: Česká literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Božena Němcová

Životopisy spisovatele: Božena Němcová

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Po časovém a místním zasazení a přehledu hlavních postav líčí práce děj povídky Divá Bára a dodává vlastní hodnocení a ukázku.

Obsah

1.
Autor, nakladatelství
2.
Místo a čas děje
3.
Hlavní postavy
4.
Vlastní hodnocení
5.
Děj
6.
Ukázka

Úryvek

"Divá Bára

Autor: Božena Němcová

Nakladatelství: Československý spisovatel, Praha 1983

Místo děje: Vestec

Kdy se děj odehrává: 19. století

Hlavní postavy: Bára, otec, rychtář, správce, Elška, Josef, pan farář, Pepinka

Vlastní hodnocení: Povídka byla docela dobrá, ale díky zastaralé češtině se mi špatně četla

Tématika: Příběh divé Báry se odehrává ve vesnici Vestec. Bára se narodila jako jediné dítě obecního pastýře Jakuba a bývalé rychtářovy děvečky Báry. Krátce po narození děvčátka její matka podivně zemřela a všichni ve vesnici si začali myslet, že Bářinou kmotrou je polednice. Lidé se jí báli kvůli pověstem, které o ní kolovaly. Ve vsi se přátelila s Elškou a Jozífkem a všude ji doprovázel její pes Lišaj. Celá ves jí pro její nebojácnost a sílu začala přezdívat divá Bára.
Tohle dětské období skončilo, když Elšku poslali do Prahy do školy. Bára z toho byla smutná. Po třech letech se Elška vrátila od své tetičky a hned se staly z ní a Báry znovu kamarádky.
Postupem času začaly oběma děvčatům starosti. Elška se v Praze zakoukala do mladého doktora své tetičky, ale na faře pro ni měli vybraného jiného ženicha, pana správce. A tak ten večer, když se měl správce vracet z fary od Elšky, přestrojila se Bára za umrlce a u lesa pana správce vystrašila. Když se potom ukázalo, že umrlec byla Bára, celá vesnice ji odvrhla. Bára musela být potrestána a tak farář, učitel a rychtář rozhodli, že jednu noc přenocuje v kostnici na hřbitově. Jen Elška ji litovala a děkovala Báře za to, že ji zbavila nechtěného ženicha. Bára se ale nebála a trest v klidu podstoupila. Po setmění za ní přišel i její otec Jakub se psem Lišajem a tak tam přenocovali všichni tři. Ráno se na kraji lesa objevil mladý myslivec, který po Báře už dlouho pokukoval a co jiným na Báře vadilo, on obdivoval. Byl překvapen, když Báru našel. Sebral odvahu a řekl jí, co k ní cítí. Bára přiznala, že je do něj už dlouho také zamilovaná. Rozhodli se, že se vezmou. Po svatbě se Bára odstěhovala do myslivny a vzala s sebou i svého otce Jakuba.

Ukázka: ,,To je divé Báry!“ zvolali všichni. „Proklatě!“ kleli někteří. „ Totě pravý drak!“ nadávali jiní, nejhůř ale řádil správce a kostelník, ti se pomíjeli.- Pacholek jediný smál se řka: ,,Snáze bych byl smrti nadál, než že v tom strašidle vězí Bára, je to zatrolená ženská!“"

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5089a96797e84.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
B_Nemcova_Diva_Bara.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse