Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Ostatní > Božena Němcová a její Babička

Božena Němcová a její Babička

Kategorie: Seminárky/referáty z literatury

Typ práce: Ostatní

Škola: Ostravská univerzita Pedagogická fakulta, Ostrava - Mariánské Hory

Charakteristika: Seminární práce se zabývá osobností Boženy Němcové a jejím dílem Babička. V první části sleduje životní události spisovatelky Boženy Němcové. Druhá část analyzuje její nejslavnější dílo, Babičku, a to po stránce obsahové i formální.

Obsah

1.
Úvod
2.
Božena Němcová a její život
3.
Božena Němcová a její Babička
3.1.
Obsahová a formální stránka díla
4.
Závěr

Úryvek

"Božena Němcová a její BABIČKA

Když se Němcová roku 1853 opět stěhovala, našla prý mezi svými písemnostmi lístek s poznámkami k povídce, jejíž hrdinkou měla být její ratibořická babička. Plán k povídce si napsala asi v roce 1851, a pak byl lístek zapomenut. Po smrti Hynkově v ní vyvolalo v těch několika stručných poznámek znovu intenzivní vzpomínku na dětství, která ji uchvátila tím spíš, že právě musela překonávat mateřskou bolest nad ztrátou dítěte.
Je dostatečně známo, čím vším se lišila dětská léta Barunčina a jejich prostředí a okolí od toho, co se vypráví v povídce. Babička nepřijela k své dceři hned potom, kdy se paní Panklová přestěhovala do Ratibořic, neprožila zde pak celý zbytek života, nýbrž jen několik let. V dřevěné chaloupce blízko splavu, které jsme si podle dějiště povídky zvykli říkat Staré bělidlo, Panklovi nikdy nežili, snad zde přechodně pobývala Němcová, když byla v roce 1844 na návštěvě u rodičů. Popis chaloupky a jejího okolí v povídce odpovídá tomuto stavení, vnitřní zařízení bytu Proškových popisuje Němcová pravděpodobně podle skutečného bytu Panklových, když ještě bydleli u zámku v Panském bělidle, na jehož místě byl pak zbudován skleník. Ze svých sourozenců si vybrala Němcová pro povídkové postavy Proškových dětí kromě sebe jména dalších tří dětí, zcela bez ohledu na to, zda se právě tyto děti s babičkou setkaly. V hospodě měli dceru krasavici, ale její životní osudy nebyly zdaleka tak utěšené, jak o tom vypráví Kristlin příběh v Babičce; také Viktorka z povídky se nepodobá Viktorce Židové, zpustlé pomatené žebračce. Nad ratibořickým údolím je skutečně altán, jak čteme v knížce, ale za ním není myslivna, nýbrž dvůr, v němž bydlil myslivec.
Celá povídka značí tichý život venkovský; zvyky, obyčeje, svátky i pověry lidu v okolí náchodském. Reprezentantka tohoto staročeského života je babička, v tiché domácnosti v kole vnoučat.
Ústředními postavami jsou babička, její vnoučata: Barunka, Vilém, Jan a Adélka, otec a matka Proškovi, kněžna Zaháňská, Hortenzie, Viktorka, sousedé: ve mlýně, myslivně, v hostinci (Kristla), Kudrnovi, a další.
A jak vlastně celá povídka začíná? Zachytil jsem zde postřehy, které mě ze studií knih o tomto díle zaujaly. V krátké předmluvě k Babičce, v níž se autorka vyznává ze své lásky k babičce, k jejímu obrazu, který je „otisknut“ v její duši, „a veškerou svojí barvitostí“, říká Němcová, chtěla svou povídkou babičku oslavit. Vyslovuje také pochyby o tom, zda se její povídka bude čtenářům líbit. Způsob, jak Němcová kreslí svůj nástin, skutečně nebyl v naší literatuře před Babičkou obvyklý a neodpovídal tomu, nač byli čtenáři zvyklí.
V osmnácti kapitolách Babičky je vyprávění rozprostřeno mezi dvě události: začátek první kapitoly líčí babiččin příjezd k Proškovým, epilog poslední kapitoly vypráví o babiččině stárnutí, smrti a pohřbu. První a závěrečná událost jsou časově od sebe značně vzdáleny; když babička přijela k Proškovým, zastihla tam děti chodící do školy, k umírající babičce se sjíždějí dospělá nebo dospívající vnoučata.
Babička přijela do Ratibořic a zakrátko po svém příjezdu převzala starost o děti a hospodářství. Nyní se nedovídáme, co následovalo, jaká nová událost vyplynula z předchozí, nýbrž jak babička prospěšně využitkovávala svůj volný čas. Jak ho trávila obvykle. Obvykle v zimě, obvykle v létě, obvykle na jaře brzy ráno; jak si obvykle počínala, když se někdo v rodině rozstonal a potřeboval pomoci."

Poznámka

Práce obsahuje obrázek.
Katedra českého jazyka.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera10676
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse