Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Carlo Goldoni: Sluha dvou pánů

Carlo Goldoni: Sluha dvou pánů

Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Carlo Goldoni

Životopisy spisovatele: Carlo Goldoni

Škola: Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kladno, Cyrila Boudy 2954, Kladno

Charakteristika: Literární rozbor známé komedie italského dramatika Carlo Goldoniho nejprve seznamuje s autorem samotným, poté dílo zařazuje do literárního kontextu, uvádí jeho žánrovou charakteristiku a nastiňuje kompozici. Dále popisuje děj, témata a charakterizuje hlavní postavy. Informuje také o uměleckých prostředcích a záměrech autora. Následuje komentovaný úryvek a nakonec poznámky o vlivu díla.

Obsah

1.
Carlo Goldoni
2.
Vydání
3.
Zařazení díla do literárního kontextu
4.
Žánrová charakteristika
5.
Kompozice
6.
Děj
7.
Témata
8.
Hlavní postavy
9.
Umělecké prostředky
10.
Autorův záměr
11.
Komentovaný úryvek
12.
Vliv díla

Úryvek

"Carlo Goldoni (25. 2. 1707 Benátky – 6. 2. 1793 Paříž) byl proslulý italský dramatik, který se proslavil především komediemi, z nichž se řada hraje dodnes.
Narodil se v Benátkách v rodině lékaře a číst a psát se naučil už ve čtyřech letech. Byl natolik vyspělý, že v devíti letech už napsal svou první hru. Nejdříve studoval u dominikánů v Rimini filosofii, ale poté začal studovat práva. Studium několikrát přerušil a následně pokračoval na jiné škole a dokončil ho téměř po deseti letech. Poté se věnoval advokátní praxi a diplomacii. Současně ale psal další hry.
Rád cestoval a nějakou dobu žil s kočovnou divadelní společností, se kterou procestoval skoro celou Itálii a během cesty do Janova se dokonce oženil. Jako tajemník benátského velvyslance působil určitou dobu v Miláně, dokonce se účastnil bitvy u Parmy.
Usadil se až ve svých čtyřiceti letech, kdy se v Benátkách prosadil jako profesionální dramaturg benátských divadelních společností. V padesáti letech byl jmenován dvorním básníkem francouzských Bourbonů, takže dostával pravidelně výplatu. A o rok později přijal pozvání tehdejšího papeže Klimeta XIII.
V roce 1763 odjel do Paříže, kde se stal vychovatelem královských dcer. Psal zde také další komedie a napsal zde i své Paměti. V roce 1792 mu byla vzata penze (výplata), kterou pravidelně dostával od francouzského rodu Bourbonů, a on tak umřel v chudobě. Paradoxní je, že mu byla tato penze opět přiznána den po jeho smrti.
Mezi jeho nejvýznamnější díla patří například: Marnotratník, Zdvořilá žena, Benátská vdovička, Kavalír a dáma, Hrubiáni, Poprask na laguně, Komické divadlo, Zpívající Benátky, Náměstíčko, Paměti a další.

Vydání: Toto dílo bylo vydané v roce 1745.
Zařazení díla do literárního kontextu: Divadelní hra o „chytrém hlupákovi“ Truffaldinovi, který se stal náhodou sluhu dvou pánů (ve skutečnosti jednoho pána a jedné dámy v přestrojení), kterou řadíme do období světového klasicismu, jelikož byla napsána v 18. století.
Klasicismus je umělecký směr, který vznikl v 17. století ve Francii za vlády krále Ludvíka XIV. (nazývali ho také jako krále slunce). Vznikl jako racionální a klidnější reakce na vášnivé baroko a jeho hlavními znaky jsou důraz na rozum, pevný řád, pravidelnost a dodržují se jasně definovaná pravidla – například pravidlo tří jednot (jednota času, místa a děje). Inspiroval se antikou, kterou považuje za vrchol všeho krásného.
Dalšími klasicistními autory jsou například: Moliére (Lakomec, Tartuffe, Misantrop, Zdravý nemocný), Pierre Corneille (Cid), Jean Racine (Faidra), Jean de la Fontaine (Bajky) a další.
Žánrová charakteristika: Odpočinková divadelní hra – komedie, která svým žánrem spadá do specifického žánru italské commedia dell´arte. V tehdejší době se drama rozdělovalo do dvou hlavních proudů – do tragédií, což byl tzv. vyšší žánr, a komedií, což byl tzv. nižší žánr.
Commedia dell´arte je druh italského improvizovaného divadla, který zaznamenal svůj vrchol především v období baroku. Je ustanoven na pevných charakterech postav, které jsou ustálené, a především na improvizaci. Tyto postavy měly zpravidla masku, takže je obecenstvo hned poznalo. Před vystoupením se dohodl pouze jakýsi hrubý náčrt hry (úvod, zápletka a konec) a zbytek byl na hercích a jejich improvizaci.
Carlo Goldoni dal tomuto druhu komedie nový rozměr, protože zbavil herce masek a dal jim víceméně pevný scénář, kde měli své repliky, ale zároveň zde ponechal určitý prostor pro improvizaci.
Kompozice: Jedná se o dílo z období klasicismu, které svou formou přejímá do určité míry formu antického dramatu. Děj je chronologický a logicky plyne vpřed. Je dodržována tradiční jednota času, místa a děje. Děj se odehrává v reálném čase na reálném místě (v Benátkách)."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera26631
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse