Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Dalimilova kronika

Dalimilova kronika


Kategorie: Česká literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Dalimil

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Text nejprve charakterizuje výstavbu Kroniky tak řečeného Dalimila a poté stručně popisuje děj jednotlivých pověstí.

Obsah

1.
Výstavba
2.
Děj
2.1.
O vzniku českého národa
2.2.
O Libušině moudrém otci
2.3.
O Libušině proroctví
2.4.
O tom jak byl nalezen první oráč
2.5.
O Přemyslově zvolení
2.6.
O založení Prahy
2.7.
O dívčí válce
2.8.
O Vlastině moudrém úradku
2.9.
O prvním dívčím vítězství
2.10.
O tom, jak muži nabyli sil a postavili Vyšehrad

Úryvek

"O Přemyslově zvolení.
Všichni koukají na ten zázrak a nevěří svým očím. Z pěti pupenů nezvadl jen jediný. Ptají se Přemysla co to znamená. Odpoví jim, že to předpovídá jeho budoucnost a jen jedno z dětí si bude užívat krásnou budoucnost. I když tomu možná tak nemusí být, dodává. Dopověděl a dojedl a pak se vydal na hrad ze Stadic.

O založení Prahy.
Ještě se Přemysl ani neukázal, už Libuše strojila velkou svatbu. Jelikož to byl člověk chytrý, neváhali a zvolili ho ihned knížetem. Libuše pak předpověděla budoucnost Praze a radila jak mají stavět město, u Vltavy pod Petřínem, jehož sláva bude veliká.

O dívčí válce.
Když kněžna Libuše zemřela, začaly s o moc hádat kněžky. Moci chtěli se ženy chopit, muži jim to však chtěli marně překazit. Muži si mysleli, že je to jen hloupý rozmar, ale velice se spletli. Postavily pevný hrad Děvín a byly na něm jen ženy. Za kněžnu si zvolili Vlastu, která tvrdila, že jim ukážou jejich moc. Že to nejsou jen křehké postavy.

O Vlastině moudrém úradku.
Všechny dívky odcházely ze svých domovů a šly na hrad Děvín. Dívky a ženy na hradě nebyly vůbec totožné s jinými. Učily se jezdit na koni, s luky, se dřevci atd. Muži by se jistě divily, kdyby na hrad vstoupili. Následně daly ženy Vlastě slib. Vlasta je pak rozdělila do tří skupin. Jedna z nich zůstala na hradě a vytvořily také sněm.

O prvním dívčím vítězství.
Dívky si lehce zvykly na boj a probíjeli se okolím. I své bratry a otce zabíjet musely. Přemysl své bojovníky přemlouval, aby nechodili k Děvínu. Oni se však nedali a na Děvín utíkali. Vlasta vytvořila roj a začala vybízet své bojovnice. Boj to byl nelítostný a nemilosrdný. Když mužské vojsko zjistilo, že většina z nich zahynula dali se na útěk do lesa.

O tom, jak muži nabyli sil a postavili Vyšehrad.
Za poměrně krátkou dobu muži měli vše co potřebovali. Rozhodli se stavět hrad, i přes malé neshody postavili hrad Vyšehrad. Z Vyšehradu plynou informace na Děvín. Začínají se objevovat i zrady vyšehradských dívek, tak si muži raději stavějí dům vlastní. Některé ženy se rozhodly nalíčit past na vyšehradské muže."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x49a6db8b1e928.zip (15 kB)
Nezabalený formát:
Dalimil_Dalimil_kronika.doc (67 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse