Logo Čtenářský-deník.cz

 • V naší databázi je nyní 4 475 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
 • Z toho je 2698 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Daniel Defoe: Robinson Crusoe

Daniel Defoe: Robinson Crusoe

Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Daniel Defoe

Škola: Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kladno, Cyrila Boudy 2954, Kladno

Charakteristika: Literární rozbor známého dobrodružného románu od anglického spisovatele Daniela Defoe je určený pro ústní část státní maturitní zkoušky z českého jazyka. Obsahuje autorův stručný životopis, zařazuje dílo do literárního kontextu a uvádí jeho žánrovou charakteristiku. Dále seznamuje s kompozicí knihy, jejím dějem, tématy, hlavními postavami i uměleckými prostředky. Zmíněn je rovněž autorův záměr a vliv díla a práci doplňuje komentovaný úryvek.

Obsah

1.
Daniel Defoe
2.
Vydání
3.
Zařazení díla do literárního kontextu
4.
Žánrová charakteristika
5.
Kompozice
6.
Děj
7.
Témata
8.
Hlavní postavy
9.
Umělecké prostředky
10.
Autorův záměr
11.
Komentovaný úryvek
12.
Vliv díla

Úryvek

"Daniel Defoe (1660 – 1731) byl anglický spisovatel a novinář, představitel realismu.
Pocházel z prosté londýnské rodiny (jeho otec byl obchodník a člen řeznické společnosti) a na svůj původ nebyl moc hrdý. Narodil se jako Daniel Foe ale jeho jméno nebylo dokonce zapsáno v žádné matrice a tak si k němu přidal aristokraticky znějící De a dnes je známý jako Defoe.
Chodil do presbyteriánské školy, kde se mu dostalo nejvyššího akademického vzdělání. Práce kazatele ho ale nelákala, a tak se stal podnikatelem – obchodoval s vínem a tabákem a hodně investoval do zámořských plaveb. Poté, co mu jedna loď s nákladem ztroskotala v moři, musel ohlásit úpadek a založil si firmu na výrobu cihel a tašek, aby mohl splatit všechny dluhy ze svého předchozího podnikání.
Kvůli své protestantské víře nesouhlasil s vládou katolického krále Jakuba a v souvislosti s tím se zúčastnil mohutného lidového povstání sedláků a tkalců. Když bylo toto povstání potlačeno, tři roky se skrýval a poté se připojil k armádě Viléma Oranžského, který zbavil krále Jakuba vlády a stal se prvním anglickým králem, kterého zvolil parlament. Po jeho smrti byl uvězněn pro veřejné pobuřování. Za svůj ironický pamflet, ve kterém navrhoval řešení konfliktu mezi státní, anglikánskou církví a puritány byl odsouzen na pranýř, nakonec byl ale získán jako tajný agent do státní služby a měl na starost sjednocení parlamentů Anglie a Skotska.
Mezi jeho nejznámější díla patří Robinson Crusoe (1719), Hymnus na pranýř (1703), Moll Flandersová (1722), Deník morového roku (1722), Politické dějiny ďábla (1726) nebo Roxana (1724).

Vydání: Vydáno v roce 1719 pod originálním názvem The Life and Strange Surprising Adventures of Robinson Crusoe of York a ještě v témže roce bylo vydáno jeho pokračování Další dobrodružství Robinsona Crusoe.
Zařazení díla do literárního kontextu: Jedná se o dílo z období 18. století, které řadíme do anglického osvícenství.
Osvícenství se jako myšlenkové hnutí zrodilo v 18. století ve Francii a Anglii. Jedná se o politickou a společenskou ideologii, která klade důraz na vědu, víru v rozum (racionalismus) a pokrok. Naopak příčinu veškerého zla vidí v neznalosti. Dále se staví proti církvi, konzervatismu, absolutismu a pověrám či předsudkům. Vyznává svobodu, náboženskou toleranci a rovnost všech lidí.
Mezi hlavní představitele osvícenství patří francouzští encyklopedisté – Charles Louis Montesquieu (O duchu zákonů, Perské listy), Voltaire (Candide neboli optimismus), Denis Diderot (Jeptiška, Jakub Fatalista). Hlavní protagonisté anglického osvícenství jsou především Daniel Defoe (Robinson Crusoe), Henry Fielding (Tom Jones) nebo Jonathan Swift (Guliverovy cesty).
Žánrová charakteristika: Dobrodružný román s prvky osvícenství (Robinson se snaží civilizovat ostrov, učí Pátka lepšímu životu, na vše nahlíží racionalisticky), který je psán formou deníku.
Román je vrcholný epický žánr mohutný svým rozsahem, dějem, počtem postav a myšlenkovým záběrem, patřící do velké epiky.
Kompozice: Děj se odehrává v reálném prostředí (nejdříve převážně v Anglii, pak na moři a nakonec na ostrově, kde Robinson strávil většinu svého života) v 17. století.
Dílo je rozděleno do několika kapitol, je psáno chronologicky a v ich- formě (vypráví ho Robinson).

Děj: Do anglického Yorku se přistěhuje německý obchodník Kreutznauer, jehož jméno ale Angličané neumí vyslovit, a tak je všude známý jako Crusoe. Ožení se a má tři syny – nejmladším z nich je Robinson, který z vůle otce studuje práva, protože mu rodiče nedovolí stát se námořníkem.
Robinson ale miluje moře, a proto chodí po hospodách a nechává si od námořníků za peníze vyprávět dobrodružné příběhy, které na svých cestách zažili, Když to zjistí jeho otec, vezme mu kapesné a navíc musí za trest vypomáhat v rodinném obchodě.
Jednou, když otec onemocní, zastupuje ho Robinson na obchodní cestě v Hullu, kde potká starého přítele ze školy Martina. Ten mu nabídne, aby jel společně s ním a jeho otcem na lodi vezoucí obilí do Londýna. Robinson nedokáže odmítnout a odpluje s nimi i bez souhlasu rodičů. Během plavby loď zastihne bouře a ona se začne potápět, nicméně všichni členové posádky se dostanou v bezpečí zpět do Londýna. Robinson se chce vrátit dostavníkem do Yorku, ale ten mu ujede a on musí čekat týden na další. To by nebylo nic hrozného, kdyby mezitím neprohrál všechny peníze.
Naštěstí potká kapitána Dudleyho, který za něj zaplatí všechny dluhy a vypráví mu o své lodi, která má namířeno do Guiney. Robinson opět neodolá a vypluje s ním na moře. Jejich loď je ale napadena piráty a všichni na palubě jsou prodáni do otroctví. Robinsona si koupí pan Muley, který si ho docela oblíbí. Nezůstane u něj ale dlouho, protože Robinson na portugalské lodi plující do Brazílie uprchne.
I tato loď ale ztroskotá a Robinson se ocitne sám na pustém ostrově, kde se musí postarat sám o sebe a naučit se novému způsobu života. Obdělává půdu, vyrobí si kalendář ze dřeva, ochočí si některá zdejší zvířata a spřátelí se s Pátkem, kterého zachránil od lidojedů."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera26431
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse