Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Dante Alighieri: Božská komedie, část Peklo

Dante Alighieri: Božská komedie, část Peklo

Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Dante Alighieri

Životopisy spisovatele: Dante Alighieri

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Text seznamuje s první části Božské komedie nazvanou Peklo, jejímž autorem je italský spisovatel Dante Alighieri. Podrobně se věnuje popisu děje. Hlavní postavou je sám autor, který líčí svou cestu peklem. Rovněž je uvedena charakteristika postav.

Obsah

1.
Úvod
2.
Popis děje
3.
Charakteristika postav

Úryvek

"Peklo je první části Božské komedie, kterou napsal Dante Alighieri. Hlavním hrdinou je sám autor. Dílo popisuje Dantovu cestu peklem.
Dante v noci zabloudí v hustém, temném lese. Ani si neuvědomuje, jak se vlastně v lese ocitl. Za úsvitu se pokouší najít cestu ven. Má strach a tak utíká, aby byl venku co nejdříve. Sotva popadá dech. Po chvíli se dostává ke srázu na němž spatří pardála, symbol smyslnosti. Dante zjišťuje, že mu pardál brání v cestě dál, stejně tak jako další dvě šelmy - zuřivý lev, symbolizující pýchu a chtivá, všeho lačná, přesto vychrtlá vlčice, symbol lakoty. Dante se bojí, jeho naděje a víra, že se dostane až na vrchol jsou v tu ránu pryč. Při ústupu před těmito šelmami se dokonce téměř zřítí do propasti. Najednou se mu však zjeví jakýsi stín, který se vzápětí nepřímo představí. Dante si uvědomí, kdo je to. Vergilius, Dantův oblíbený autor, jeho světlo, modla všech básníků. Dante Vergilia žádá, aby mu od šelem pomohl, což vzápětí Vergilius činí. Sděluje Dantovi, že musí jít jinou cestou. Vysvětluje mu, že šelmy ho nikdy nenechají projít, že přináší jen zkázu a smrt. Vergilius Dantovi nabízí, aby šel s ním, a to do pekla. Peklo je jediným východiskem. Pokud Dante projde s Vergiliem celým peklem a následně i očistcem, dostane se až k ráji, na jehož prahu ho bude čekat jiný průvodce, jelikož Bůh, jakožto císař, který vládne z nebe, Vergiliovi vstup do ráje nedovolí. Dante souhlasí a vydává se za Vergiliem.
Dante váhá. Není si jist, že je hoden takové cesty. Vždyť před ním se touto cestou vydali jiní, mnohem vznešenější a ctihodnější. Proč tedy teď právě on? Také si myslí, že na tuto cestu nemá dost sil. Vergilius Dantovi v reakci na jeho pochybnosti sděluje, kdo jej poslal. Byla to krásná a vznešená Beatrice, která o Dantových problémech a strastích zaslechla na nebesích. Beatrice považuje Danta, za svého přítele, a proto požádala Vergilia, aby ho zachránil. Tak jako se Beatrice zastala Danta, zastaly se ho i další dvě ženy - Lucie a Ráchel. Vergilius apeluje na Danta, aby se vzchopil. Říká mu, že jeho strach je nepochopitelný, vždyť v nebi vzbudil dojetí tří požehnaných žen. Dante se tedy vzchopí. Po tom, co Vergilius řekl, se rozplynuly všechny jeho obavy a opět dostal chuť jít dále.
Když dojdou k bráně do pekla, Dante si čte nápis, který je na ní vyrytý. Danta z děsivých slov přepadá úzkost, avšak Vergilius ho opět nabádá, aby se strachu zbavil, že je zbytečný. Společně branou procházejí a vydávají se vstříc tajemstvím a změti strachu, bolesti a všemožných zvuků. Všude kolem nich zní nářek, pláč, vzdechy, sípot, jekot... Dante se táže Vergilia, co tito lidé spáchali. Zjišťuje, že jsou to ti, co nekonali dobro ani zlo a nejsou ztraceni ani spaseni. Jsou to lidé, kteří neznali Boha, neznali vzpouru. Byli hanbou pro nebe, tudíž je nebe svrhlo, a jsou tak chladní, že se jich štítí i peklo. O kus dál Dante vidí dav, který stojí na břeh řeky Acheron a na cosi čeká. Spolu s Vergiliem se k němu vydává. Když dojdou až ke břehu oné řeky, spatřuje Dante převozníka Charóna, jenž křičí na mrtvé duše a také nabádá Danta, aby odešel. Charón převáží na druhý břeh duše zavržených, duše těch, kteří opovrhli Bohem. Najednou se zachvěje Země, vyšlehne rudý blesk a Dante omdlévá."

Poznámka

V práci chybí velké množství čárek ve větách.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera18717
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse