Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Francois Villon: Velký testament (Závěť) - literární rozbor k maturitě 8/22

Francois Villon: Velký testament (Závěť) - literární rozbor k maturitě 8/22

Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Francois Villon

Životopisy spisovatele: Francois Villon

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Literární rozbor básnické sbírky Velký testament. Text obsahuje životopis autora. Dále uvádí zařazení díla do literárního kontextu, žánrovou charakteristiku a kompozici. Věnuje se popisu děje sbírky jako celku, i popisuje vybraných básní. Seznamuje s tématy. Rozebírá nejen hlavní postavy, ale také umělecké prostředky, i autorův záměr. Nechybí ani komentovaný úryvek. Závěr zmiňuje vliv díla pro další autory a umělecká zpracování. Předchozí část série naleznete zde Legenda o králi Artušovi - literární rozbor k maturitě 7/22 a následující zde Moliére: Lakomec - literární rozbor k maturitě 9/22.

Obsah

1.
Francois Villon
2.
Vydání
3.
Zařazení díla do literárního kontextu
4.
Žánrová charakteristika
5.
Kompozice
6.
Děj
6.1.
Nářek někdejší sličné zbrojmistrové
6.2.
Balada sličné zbrojmistrové nevěstkám
6.3.
Balada a modlitba
6.4.
Balada o tlusté Margot
6.5.
Balada závěrečná
7.
Témata
8.
Hlavní postavy
9.
Umělecké prostředky
10.
Autorův záměr
11.
Komentovaný úryvek
12.
Vliv díla

Úryvek

"Zařazení díla do literárního kontextu: Básnická sbírka – jedno z nejpozoruhodnějších děl pozdní středověké lyriky, ve kterém se Villon vysmívá celé společnosti i sobě samému.
Díky častému výsměchu, ironii, pohrdáním a také bohémskému stylu života se tento autor řadí mezi předchůdce prokletých básníků, což byli francouzští básníci, kteří byli kvůli svému bohémskému způsobu života a svým dílům, která narušovala mravnost, etiku, politiku a náboženství, oficiální společností odmítáni.
Závěť je dílo, které napsal Francois Villon v roce 1461 a je také jeho dílem posledním. Villon v něm s nadhledem a moudrostí zkušeného muže hodnotí život svůj vlastní a život vůbec, věnuje se lidem, jejich vlastnostem, slabostem, neřestem a citům.
Villon je svojí poezií stavěn na pomezí dvou epoch: středověku a renesance. Renesančním je zpochybňování středověkých morálních hodnot, touha žít a užívat si všeho, co život nabízí plnými doušky. Středověkým rysem je určitá obava před zatracením, před Bohem. Tyto dvě tendence se ve Villonově tvorbě prolínají a mísí.

Žánrová charakteristika: Velký testament je sbírka básní (lyrická poezie).
V knize se vyskytuje ale i mnoho jiných lyrických útvarů – básně (obvykle považovány za typ poezie, který se z grafického i zvukového hlediska jeví jako próza, je psána básnickým způsobem vyjadřování – neobvyklý způsob vyjadřování, metaforickým a symbolickým jazykem, je více obrazný a budí větší citový efekt), písně (jsou to základní formy hudebního projevu, základem je vokální projev opatřený textovou složkou), balady (je to původně epická, později lyricko- epická nebo lyrická báseň s ponurým, tragickým dějem a zejména koncem), rondeau (sólová forma zpěvu) a epitafy (nápis na hrob, který informuje o zesnulé osobě, shrnuje celý její život a tematicky se vztahuje k mrtvému).

Kompozice: Kniha obsahuje 2023 veršů, z nichž 172 tvoří oktávy, je tvořena několika dílčími básněmi, ovšem svým způsobem je možno rozdělit je do pěti částí. Mezi ně je vsunuto šestnáct balad, jedna báseň, jedna píseň, dvě rondeau a jeden epitaf.
Uspořádání témat v čase je chronologické, děj se tak odvíjí jednak v jednotlivých literárních útvarech a jednak v celé knize – od počátku (různé básně, písně) až do konce (modlitba, epitaf). Občas se však objevuje i retrospektivní dějová linie, a to hlavně ve druhé části knihy, kdy se básník ohlíží zpět za svým životem.
Uspořádání témat v prostoru je reálné, Villon ve své knize popisuje skutečné prostředí, a to především takové, kde se vyskytují nižší vrstvy společnosti (pařížské podsvětí, hospody, nevěstince, ale i paláce).

Děj: Do básní, které tato sbírka obsahuje, Villon promítá svou trpkou životní zkušenost a zamýšlí se nad svým pohnutým osudem. Vysmívá se zde sobě, ale také celé tehdejší společnosti, své hříšné skutky omlouvá chudobou a nepřízní osudu, v žádném případě nepřipouští, že by si za svůj život mohl sám.
Básně je možné rozdělit do pěti částí – V první Villon charakterizuje sebe sama, laje orleánskému biskupovi a děkuje králi, který ho nechal propustit z vězení. Ve druhé části se básník ohlíží zpět a hodnotí svoji existenci, součástí je přebásnění známého příběhu o Diomedovi. Třetí části dominují motivy smrti, krása života i jeho pomíjivost. Čtvrtá část je reflexí přátelství a přirozené ženské krásy. V poslední části začíná sám Testament, jehož součástí je například Modlitba k Panně Marii, která je věnovaná Villonově matce.
Nářek někdejší sličné zbrojmistrové:
Stará žena („sličná zbrojmistrová“) vzpomíná na své mládí, kdy byla tak krásná, že mohla mít každého muže, kterého si usmyslela. Vzpomíná a lituje toho, že si dostatečně neužívala, dokud mohla. Upnula se na jednoho muže, do kterého se zamilovala, a ostatní nabídky odmítala. "

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera19212
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse