Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > František Ladislav Čelakovský: Čurila Plenkovič

František Ladislav Čelakovský: Čurila PlenkovičKategorie: Česká literatura do 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: František Ladislav Čelakovský

Životopisy spisovatele: František Ladislav Čelakovský

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Čurila Plenkoviče, jehož autorem je František Ladislav Čelakovský.

Obsah

1.
František Ladislav Čelakovský: Čurila Plenkovič

Úryvek

"Čurila Plenkovič
Čelakovský František Ladislav
Ruský hrdina a bohatýr Čurila Plenkovič jede do Kyjeva, aby tam vstoupil do služeb knížete Vladimíra. Už z veliké dálky vidí na střechách a věžích města mnoho korouhví. Když přijede do města, najde je pusté a opuštěné.
Na ulici potká pouze dva kupecké syny Vasku a Michajla a ptá se jich, co se stalo. Bratři, kupečtí synové, mu odpovídají, že ze severu přiletěl obrovský pták Velikán Velikánovič. Ten požírá stáda volů a koní i ovcí, rozhrabává domy a vyhrabává z nich lidi jako červy na potravu. Kníže proti Velikánovi vypravil třísetčlenné vojsko, ale pták je pozobal.
Čurila se proto ihned vypravil ke knížeti a vyzval přítomné bohatýry, aby společně s ním šli ptáka zabít. Všichni bohatýři se báli a vymlouvali se na různé malichernosti. Čurila se proto vydal zabít ptáka sám, pouze s Vaskou a Michajlem, kteří už stejně neměli co ztratit. V lese se bratrům podaří chytit tura, kterého Čurila zabije. Stáhnou ho z kůže a snědí. Poté se Čurila nechá do kůže zašít i se zbrojí a pohodit pod horou, na které Velikán sídlí.
Bratři vylezli na vysoký dub a ukryli se v jeho hustých větvích. V poledne se pták proudil a kůži tura i s Čurilou spolknul a ohlížel se po další kořisti. V tu chvíli mu však začalo být velice špatně, takže vzlétl a létal po kraji. Vítr, který způsobovalo mávání jeho obrovských křídel, shodil z dubu oba bratry, kteří se ošklivě potloukli.
Nakonec pták zdechl a z jeho boku se svým ostrým mečem vysekal Čurila Plenkovič. Poté seskočil na zem a chvátal do knížecího paláce pro odměnu. Celé město je mu neskonale vděčné a sám kníže mu nabídne, že mu splní jakékoliv přání. Čurila ho poprosí, aby na mršinu ptáka nechal naházet hlínu. Tím vznikne kopec, na němž dá kníže vystavět Čurilovi palác z kostí a peří ptáka Velikána Velikánoviče."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x517d737249e44.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
F_L_Celakovsky_Curila_Plenkovic.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse