Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Franz Kafka: Proměna - literární rozbor

Franz Kafka: Proměna - literární rozbor

Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Franz Kafka

Životopisy spisovatele: Franz Kafka

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce představuje literární rozbor povídky Proměna od pražského německého spisovatele Franze Kafky. Obsahuje stručný životopis autora, zařazuje dílo do literárního kontextu, zabývá se jeho žánrovou charakteristikou a kompozicí. Stručně rozebírá děj, témata, hlavní postavy a umělecké prostředky. Nechybí popis autorova záměru, vlivu díla nebo komentovaný úryvek.

Obsah

1.
Franz Kafka
2.
Vydání
3.
Zařazení díla do literárního kontextu
4.
Žánrová charakteristika
5.
Kompozice
6.
Děj
7.
Témata
8.
Hlavní postavy
9.
Umělecké prostředky
10.
Autorův záměr
11.
Komentovaný úryvek
12.
Vliv díla

Úryvek

"Franz Kafka (3. 7. 1883 Praha – 3. 6. 1924 Kierling) byl český, německy píšící spisovatel židovského původu a jeden z literárně nejvlivnějších a nejcennějších spisovatelů 20. století.
Narodil se na Starém městě v Praze v rodině židovského obchodníka s galanterií. Měl dva bratry, kteří ale zemřeli v dětství, a tři sestry, které později zemřely v koncentračních táborech. Rodina se po Praze velmi často stěhovala a jeho chladný vztah s otcem ovlivnil nejen jeho život, ale i dílo. Uměl česky, francouzsky a německy, a ačkoliv byl žid, nikdy se nenaučil hebrejsky.
Nejdříve navštěvoval německou chlapeckou školu v Masné ulici, pak nastoupil na státní německé gymnázium a vystudoval práva na německé části Karlo – Ferdinandovy univerzity, kde se seznámil s přítelem Maxem Brodem. Právní praxi ale nikdy nevykonával, byl zaměstnancem pojišťoven.
Kafka byl (jako jeho hrdinové) depresivní, nešťastný, nenápadný a slabý a měl komplikované vztahy se ženami. Sex považoval za něco nečistého, jako za trest lásky, ale i přesto měl několik známostí – například Felicii Bauerovou, se kterou byl dvakrát zasnouben, Julii Wohryzkovou, se kterou byl velmi krátce zasnouben, Milenu Jesenskou, se kterou se viděl jen dvakrát, ale udržovali spolu častý korespondenční vztah a nakonec s Dorou Diamantovou.
Cítil se nepochopený a uvězněný ve svém životě, stýkal se jen s několika intelektuály (Max Brod, Franz Werfel). Byl nekuřák, vegetarián, neměl rád sladké a abstinent.
V roce 1917 onemocněl tuberkulózou a část svého života prožil v sanatoriích v Česku, Slovensku, Německu, Rakousku, Itálii i Švýcarsku. V roce 1923 se odstěhoval s mladší Dorou Diamantovou do Berlína, aby měl klid na psaní, ale v roce 1924 zemřel na tuberkulózu hrtanu ve švýcarském sanatoriu.
Kafka za svého života vydal jenom málo svých děl, a to navíc díky přítelkyni Mileně Jesenské, která byla první, kdo přeložil jeho díla do češtiny. Ve své závěti žádal, aby bylo veškeré jeho nevydané dílo spáleno, ale jeho přítel Max Brod ho neposlechl a díla vydal.
Mezi nejznámější Kafkovy díla patří například romány Proces, Zámek, Amerika nebo dále Ortel, V kárném táboře.

Vydání: Proměna patří mezi málo děl, které byla vydána už za Kafkova života. Poprvé byla vydána v roce 1915.

Zařazení díla do literárního kontextu: Franz Kafka patří mezi spisovatele, kteří tvořili na přelomu 19. a 20. století (tedy v předválečném, válečném i meziválečném období) a jejich dílo je nepřímo i přímo ovlivněno první světovou válkou.
Světová literatura 1. poloviny 20. století byla tematicky i žánrově velmi pestrá. Řadu podnětů k tvorbě přinesly přírodní a společenské vědy (hlubinná psychologie, teorie relativity). Do popředí zájmu spisovatelů se dostala existenciální problematika, zmizela tabu a tradiční typ vyprávění (chybí vševědoucí vypravěč, tradiční realismus je konfrontován s destruktivními metodami). Experimentuje se s jazykem i s formou (fragmentárnost, prolínání významových rovin, subjektivní vnímání času; podtext předpokládá spolupráci čtenáře). Z uměleckých směrů, které vznikaly na počátku 20. století ve výtvarném umění a literatuře, se stále uplatňovaly např. naturalismus, symbolismus, unanismus (lidé, rostliny i věci mají jednu společnou duši) a existencialismus (bytí člověka ve světě je pojato jako úzkost, strach, osamocení a nejistota).
Kafku řadíme mezi pražské německé autory, tedy takové, kteří se buď narodili v Praze, nebo k ní měli jiný citový vztah, byli většinou židovského původu a psali německy. Mezi takové autory patří kromě Kafky například Gustav Meyrink (Golem, Zelená tvář), Franz Werfel (Čtyřicet dní) nebo Egon Ervín Kisch (Zuřivý reportér, Pražský pitaval).
Mezi jiné světové autory, kteří psali v tomto období a také byli ovlivněni válkou, patří například americký představitel Lost generation Ernest Heminway (Komu zvoní hrana, Sbohem, armádo, Fiesta, Zelené pohorky africké), německý autor Erich Maria Remarque (Na západní frontě klid, Cesta zpátky, Černý obelisk, Tři kamarádi) či francouzský spisovatel Romain Rolland (Petr a Lucie, Dobrý člověk ještě žije, Jan Kryštof) a další."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera23830
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse