Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Ostatní > Franz Kafka - život a dílo - maturitní otázka

Franz Kafka - život a dílo - maturitní otázka

Kategorie: Maturitní otázky z literatury

Typ práce: Ostatní

Další díla spisovatele: Franz Kafka

Životopisy spisovatele: Franz Kafka

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce popisuje život a tvorbu Franze Kafky. Obsahuje jeho podrobný životopis, i seznam knih, které napsal. Rozebírá obsah 3 významných děl - Proměna, Zámek, a Nezvěstný. Za každou charakteristikou děje uvádí citáty z knihy.

Obsah

1.
Životopis
2.
Bibliografie Kafkova díla
3.
Obsahy děl
3.1.
Proměna
3.2.
Zámek
3.3.
Nezvěstný
4.
Závěr

Úryvek

"Rozbor díla

Karel je velmi mladý. Je ,,vržen“ do neznámého prostředí a musí se s touto situací vyrovnat. Jeho částečnou záchranou je jeho strýc, který ho k sobě na nějaký čas vezme.Tento klid ale nemá dlouhé trvání, lstí je o něj připraven. Na venkovském sídle u pana Pollundera se mu nelíbí, má problémy s Klárou, je na ni rozezlen, urazila jeho ješitnost, a proto se chce vrátit zpět za strýcem. Pan Green, mu však řekne, že pro něj má nějaký dopis, ale že mu ho smí předat až o půlnoci, tak ať ještě nějaký čas s odchodem počká. Dopis je od strýce a stojí v něm, ať už se nevrací domů, když byl schopen ho opustit. Karel pochopí, že půlnoc byl čas na rozmyšlenou a nebýt pana Greena, bylo by vše dopadlo dobře. Když se podruhé zase dostane do společnosti lidí, kteří ho mají rádi, je z ní znovu vyhoštěn. Je obviněn v hotelu z krádeže a je propuštěn, protože opustí na chvilku své místo. Není mu dána příležitost, aby mohl něco vysvětlit, je v tak nízkém postavení, že by mu nikdo jeho vysvětlení nevěří, ani vrchní kuchařka mu nemůže pomoci. Chtěl pilně pracovat, snažil se, ale nic mu to nebylo platné, vyšší instance zasáhly a on neměl moc to změnit. Karel jako by se stále nořil hlouběji a hlouběji do nezdarů. Vždy je mu dána naděje, ale vždy je znovu zklamán. Jakoby se Kafka na něm sám za sebe mstil. Vymyslel si postavu Karla, podroboval ho stejnému osudu jako sebe a tím se očisťoval. Z Karla se postupem času stává z chlapce muž. Už to, že se miloval (spíš byl donucen) se služebnou, je jakoby proměna v muže. Ale na Karla je moc brzy. Poté se v Americe musí naučit starat sám o sebe a tím také dospět. Ale Karel je na tyto všechny úkoly příliš mladý, příliš slabý, a tak je už předem jisté, že je to všechno nad jeho síly. Má vždy spousty dobrých předsevzetí i se podle nich chová, vždy mu to ale zkazí nějaká vnější okolnost, na kterou on nemá vliv, ale vždy si za to začne dávat vinu.

Jeho strýc je hodný a bohatý pán. Na Karla je milý, dobře se o něj stará, ale při tom je k němu chladný, není zvyklý žít v blízkosti člověka. Také není schopen Karlovi obětovat to, co by měl, je na něj tvrdý a nedokáže potlačit své sobectví. Také neodpouští chyby. Vztah Karla s jeho strýcem, mi připomíná vztah Kafky a jeho otce. Strýc je velmi dobrý obchodník, jako Kafkův otec. Nikdy nedokáže odkrýt Karlovi ani část sebe a pustit ho do svého světa, stejně jako Kafkův otec.
Vše okolo Karla je až hrozivě veliké. Zaoceánská loď, kterou Karel přijede má několik pater, mnoho spletitých chodeb, ve kterých může člověk snadno zabloudit. Pro mě charakterizuje svět, ve kterém se Karel náhle a nepřipraveně objevil. Z tepla domova je najednou v úplně cizím a neznámém světě, kde na něj čeká mnoho nebezpečí.

Strýcův dům se nachází v obrovském New Yorku a má několik desítek pater, jeho součástí je i strýcova továrna, která se nachází v přízemí. Hotel, kde později Karel pracuje je také obrovský. Má několik hlavních vchodů, několik desítek vedlejších a nespočetně dalších. Jsou v něm desítky výtahů. Všude je spoustu hostů a personálu. I dům, kde později bydlí s Delamarchem, Bruneldou a Robinsonem je obrovský. A nakonec i Přírodní divadlo z Oklahomy bylo nekonečně veliké. Mělo několik tisíc členů a nábor nových pracovníků se konal na obrovském sportovním hřišti.
Celé Karlovo okolí je ohromující svou velikostí. Každý se v něm jednoduše ztratí. Karel je ve svém okolí ztracený a je ztracený i mezi lidmi. Je sám pro sebe nezvěstný."

Poznámka

Práce obsahuje fotografii.
Celý životopis je převzat z Wikipedie.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera14621
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse