Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Gustav Pfleger Moravský: Telegram

Gustav Pfleger Moravský: TelegramKategorie: Česká literatura do 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Gustav Pfleger Moravský

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Telegram, jehož autorem je Gustav Pfleger Moravský.

Obsah

1.
Gustav Pfleger Moravský: Telegram

Úryvek

"Telegram
Pfleger Gustav Moravský
Statkář Semilský chtěl vyléčit svou milenku Lidmilu, dceru bohatého soukromníka Loučovského, z její touhy po Americe. Napsal proto anonymní dopis jejímu otci, ve kterém psal, že Lidmila chce tajně odjet s milencem do Ameriky. Loučovský se vyděsil a hned telegrafoval na hranice, aby tam Lidmilu zadrželi.
V čekárně stanice, do které Loučovský volal, seděla zrovna náhodou paní Ema Příborská, která se chystala k matce do Německa na oslavu jejího svátku. Telegrafní úředník ji ale považoval za hledanou Lidmilu, a tak ji pro jistotu chytil a zavřel ve své kanceláři, dokud si pro ni Loučovský nepřijede.
Když se vrátil Emin manžel, pohádal se s úředníkem Opatrným a odešel. Poté přijel kočárem Loučovský a Opatrný mu triumfálně ukázal jeho domnělou dceru – Emu. Loučovský ženě vše vysvětlí, ale Ema z jeho vyprávění dostane dojem, že její manžel chtěl odjet za hranice s Lidmilou, aby ji tam pojal za manželku. Když Emu odvedli, přišel Příborský. Loučovský po něm chtěl, aby mu vydal jeho dceru.
Lidmila v té chvíli rovněž přijíždí na stanici. Potká ve dveřích Emu, která jí vynadá za to, že si chtěla vzít jejího manžela. Lidmila je zmatená a myslí si, že její milenec je ženat s jinou ženou. Mezitím přivede Semilský Loučovského do čekárny a slíbí mu, že dostane jeho dceru za ženu, pokud mu ovšem nebude vadit, že se Lidmila chtěla nechat oddat se ženatým mužem.
Loučovský je věru zmatený, když vtom přichází Lidmila a pouští se do něj. Nadává mu, že ji chtěl obelhat. Podle Loučovského nese hlavní vinu jakýsi chlípník Příborský. Všude vládne hrozný zmatek, a když Příborský přijde, vrhnou se na něho všichni přítomní. Manželka mu řekne, že ho už nechce ani vidět.
Ema se ale bojí, aby o manžela nepřišla, a tak se raději Příborskému přizná, že vlastně chtěla odjet se Semilským, i když si neuvědomí, že to vlastně není pravda. Nakonec se přeci jen vše vysvětlí a urovná a všichni jedou spokojeně do Německa slavit svátek Eminy matky."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51cc7a5db16c1.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
G_P_Moravsky_Telegram.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse