Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Guy de Maupassant: Kulička

Guy de Maupassant: Kulička

Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Guy de Maupassant

Životopisy spisovatele: Guy de Maupassant

Škola: Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kladno, Cyrila Boudy 2954, Kladno

Charakteristika: Rozbor povídky Kulička obsahuje nejprve stručný životopis autora. Poté zasazuje dílo do literárněhistorického kontextu a charakterizuje ho z hlediska žánru. V dalších částech se zabývá kompozicí, dějem, tématy, postavami i uměleckými prostředky povídky. Nechybí ani nastínění autorova záměru a vlivu díla i komentovaný úryvek.

Obsah

1.
Guy de Maupassant
2.
Vydání
3.
Zařazení díla do literárního kontextu
4.
Žánrová charakteristika
5.
Kompozice
6.
Děj
7.
Témata
8.
Hlavní postavy
9.
Umělecké prostředky
10.
Autorův záměr
11.
Komentovaný úryvek
12.
Vliv díla

Úryvek

"Guy de Maupassant (5. 8. 1850 Tourville Sur Arques – 6. 7. 1893 Paříž) byl francouzský spisovatel (romanopisec, povídkář a dramatik), jeden z hlavních představitelů realismu a naturalismu.
Narodil se do šlechtické rodiny (jeho rod de Maupassant dostal šlechtický titul od Marie Terezie), vyrůstal na zámku Miromesnil, ale v jedenácti letech se po rozvodu rodičů odstěhoval s matkou do Normandie. Ve třinácti letech byl poslán na seminář v Rouen, kde se mimo jiné setkal i s Gustavem Flaubertem. V osmnácti letech dokonce vytáhl z vody tonoucího se básníka Algernona Charlese Swinburne a tím mu zachránil život.
Účastnil se prusko- francouzské války a poté se přestěhoval do Paříže, kde pracoval jako námořnický úředník. Zde se setkával i nadále s Flaubertem, s Emilem Zolou, Ivanem Turgeněvem a dalšími. A stal se redaktorem několika významných deníků jako Le Figaro, Le Gaulois nebo L´echo de Paris. V tomto období se z něj stal také velmi plodný spisovatel – ročně byl schopný vydat dva až čtyři romány.
Jeho vášní bylo cestování především po Středomoří ale i jinde. Zbožňoval jachtaření (sám vlastnil jachtu pojmenovanou podle jedné své povídky Bel-Ami) a kanoistiku.
V mládí dostal syfilis, ale celý život to zarytě odmítal. Koncem 80. let mu ale rozvoj této nemoci způsoboval časté migrény a přechodné poruchy zraku. Začal být posedlý pocitem sebezáchovy, trpěl depresemi a vyžíval se v samotě, ačkoliv měl velké bolesti a měl panickou hrůzu ze smrti. Podle dopisů, které psal svým známým, trpěl halucinacemi a často si představoval, že jeho mozek požírají mouchy a podobně.
V roce 1892 se v důsledku své nemoci pokusil o sebevraždu, které ale zabránil jeho sluha, a následně byl převezen do ústavu pro choromyslné, kde o rok a půl později zemřel.
Mezi jeho nejznámější díla patří například Slečna Fifi (1882), Miláček (1885), Ve svitu luny (1884), Povídka dne a noci (1885), Strach (1882), Příběh jednoho života (1883), Petr a Jan (1888), Domácí mír (1893), Silná jako smrt, Naše srdce nebo Mládenec paní Hussonové.

Vydání: Kulička byla poprvé vydána v roce 1880 pod originálním názvem Boul de Suif.
Zařazení díla do literárního kontextu: Jedná se o dílo napsané na pomezí světového realismu až naturalismu v druhé polovině 19. století.
Realismus je umělecký literární směr, který v 19. století střídá romantismus, ale někdy se s ním i prolíná. Oproti romantismu se jedná o objektivnější styl, ve kterém autor není přímým účastníkem děje, ale jenom nezúčastněně pozoruje a zapisuje dění ve společnosti. Je tedy jakýmsi obrazem společnosti. Zobrazuje ji nezměněnou, se všemi jejími zápory a nedostatky, zabývá se životy obyčejných lidí.
Tento literární směr se objevil ve Francii (Honoré de Balzac, Gustave Flaubert), v Anglii (Charles Dickens, William Makepeace Thackeray, Robert Louis Stevenson), v USA (Mark Twain), v Rusku (Nikolaj Vasilijevič Gogol, Ivan Turgeněv, Fjodor Michailovič Dostojevskij, Lev Nikolajevič Tolstoj nebo Anton Pavlovič Čechov) v Norsku (Henryk Ibsen) nebo v Polsku (Henryk Sienkiewicz). V českých zemích je nejvýznamnějším realistou Karel Havlíček Borovský spolu s Boženou Němcovou, kritický realismus je pak zastoupen především Karlem Václavem Raisem nebo Karolínou Světlou.
Naturalismus je umělecký směr, který vznikl v 70. letech 19. století ve Francii z klasického realismu. Snažil se zachytit nezkreslenou realitu společně s jejími nedostatky a problémy. Zaměřuje se na podmínky lidské existence (vybírá si především osoby vyřazené ze společnosti – jsou určitým způsobem zvláštní a poznamenané, trpí fyzickou nebo psychickou narušeností). Naturalismus má sklony k pesimismu a determinismu (člověk je předurčen prostředím a vrozenými vlastnostmi, které jsou dědičné). Autoři nevstupují do děje a nechávají ho plynout tak, aby se odhalily přirozené vlastnosti lidí (tedy to, že se řídí pudy a ne mozkem).
Mezi nejvýznamnější představitele naturalismu patří především Émile Zola (bývá považován za jeho zakladatele), dále Guy de Maupassant, Gustave Flaubert nebo Alphonse Daudet. Český naturalismus reprezentují bratři Mrštíkové, Ignát Hermann, Josef Karel Šlejhar a především nejvýraznější český naturalista Karej Matěj Čapek Chod.
Kulička je jeho první známé dílo, které v roce 1880 odstartovalo jeho hvězdné a velmi plodné období až do roku 1891, během kterého napsal přes tři sta povídek, šest románů, tři cestopisy, tři divadelní hry a několik studií, předmluv, novinových článků a kronik."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera26632
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse