Poradíme vám

Homér: Oddysea

Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Homér

Životopisy spisovatele: Homér

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zabývá podrobným rozborem této epické básně. Seznamuje nejen s obsahem, ale také postavami, i jazykem díla. Zmiňuje se o životě autora. V závěru je velmi krátké hodnocení díla z pohledu autora seminární práce.

Obsah

1.
Oddysea
1.1.
Téma
1.2.
Postavy
1.3.
Obsah
1.4.
Jazyk
2.
Autor
3.
Hodnocení

Úryvek

"Večer usnul vyčerpán u moře v listí. Ráno ho probudil křik dívek. Byla to dcera krále Fajáků – Nausikaá – a její služebné. Odysseus šel s nimi do města. Před vstupem musel chvíli sečkat před městem, ale pak šel do paláce. Hned šel ke královně Árété a žádal ji, aby mu pomohla s návratem na Ithaku. Alkinoe, manžel Árété, ho pohostil a dohodl se s ostatními, že se ráno sejdou a vše projednají.
Ráno Alkinoe nařídil, aby 52 nejlepších fajáckých mořeplavců vše připravilo. Alkinoe mu daroval truhlice s oblečením a zlatou číší. Odysseus všem poděkoval a druhého dne vyrazili na cestu. Fajákové pluli rychle a s jistotou. Když dorazili na Ithaku, Odysseus spal. Vylodili ho i s jeho věcmi a dary. Když se Odysseus probudil, Fajákové už byli dávno pryč. Odysseus nemohl poznat svou rodnou Ithaku. Proto se šel zeptat pasáčka, který byl kousek od něj. Ale on to nebyl pasáček, byla to přestrojená Pallas Athéna. Řekla mu, že jeho věci a dary uschovají k vodním vílám, kde budou v bezpečí. Že Odyssea promění ve starého, chudého tuláka, aby mohl získat svou ženu Pénelopé. Také mu poradila, ať se vydá za svým věrným přítelem Eumaiem, kde se setká se svým synem Télemachem. Télemachos, který byl nyní ve Spartě a sháněl stopy po svém otci, se chystal k odjezdu ze Sparty. Když se vrátil, nechal se vysadit v zátoce a odtamtud šel za Eumaionem. Ráno pozval Eumaios Odyssea k snídani, kde se následovně setkal také se svým synem Télemachem. Když Télemachos poslal Eumaia za svou matkou, aby jí řekl, že se vrátil, Pallas Athéna přeměnila Odyssea na svou podobu, aby se mohl ukázat svému synovi. Télemachos byl překvapen, ale také nadšen. Odysseus mu vše řekl, a také mu řekl, ať se další den vrátí k matce do paláce. Télemachos tak učinil.
Další den se vydal také Odysseus s Eumaiem do paláce. Zrovna byla hostina. Když vešli do paláce, uviděli spoustu nápadníků Pénelopé. Po odchodu jejích nápadníků požádala Pénelopé, aby byli všechny zbraně přeneseny do zbrojnice. Pénelopé se později náhodou setkala s Odysseem. Odysseus jí vše vyprávěl a Pénelopé mu nabídla pohoštění, koupele a také lože. Odysseus to přijal. Koupel mu připravovala jeho chůva Eurykleia, která si všimla podoby tuláka a Odyssea. Při koupeli přišla na to, že je to opravdu Odysseus. Poznala ho podle jizvy na koleni, kterou měl z mládí. Odysseus jí požádal, aby nikomu nic neřekla, ona mu to slíbila. Druhého byl Odysseus pozván k snídani. Nápadníkům se to nelíbilo, ale Télemachos trval, aby zůstal. Po chvíli se objevila ve dveřích Pénelopé s lukem a šípy. Vyzvala nápadníky, ať prostřelí lukem a šípy ouška dvanácti sekyr tak, jak to uměl její manžel Odysseus. Nápadníci šli jeden po druhém, ale nikomu se to nedařilo. Až když se odvážil tulák, tak jen jemu se to povedlo. Všichni se divili, jak je to možné. Tulák po chvíli odhodil svůj plášť a všichni zjistili, že je to sám Odysseus. Pak vzal smrtící šíp a zabil všechny Pénelopiny nápadníky. Eurykleia šla vše říct Pénelopé, ale ona nemohla uvěřit. Tak se šla podívat do sálu, kde ho spatřila a všemu uvěřila. Všichni byli šťastní, že se jim vrátil král. Hodovali, zpívali, tančili, byli šťastní.

Jazyk: Odysseia byla psána daktylským hexametrem. Tento hrdinský epos obsahuje 24 zpěvů. V textu jsou metafory, přirovnání.

Autor: Za autora je považován HOMÉR. Ale neustále se o tom vedou spory.
Homér: Nejznámější starořecký epický básník. Žil asi v 8.stol. př.n.l. Předpokládaný autor nejstarších dochovaných řeckých eposů.
díla: Ilias, Odysseia

Hodnocení: Kniha je plná ponaučení. Autor zde ukazuje lásku k rodině, k rodné vlasti. Také je tu zdůrazněna věrnost ženy svému muži. Odpovědnost lidí za své činy, důsledky neuposlechnutí. "

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera15096
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse