Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Jakub Arbes: Moderní upíři

Jakub Arbes: Moderní upířiKategorie: Česká literatura do 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Jakub Arbes

Životopisy spisovatele: Jakub Arbes

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Profesionálně zpracovaný zápis do čtenářského deníku seznamuje s obsahem Arbesova románu Moderní upíři.

Obsah

1.
Obsah díla

Úryvek

"Kryštof Bohutínský, bohatý pražský mlynář, měl jediného syna Edmudna, kterému koupil mlýn v Plzni. Edmund se v Plzni seznámil s bohatým obchodníkem Kaftanem a jeho dcerou Julií. Ta si přála strávit nějakou dobu v Praze, Edmund jim proto nabídl byt v otcově domě. Tak se Kaftan spřátelil s Bohutínským.
Edmund na radu profesora Esdaviho otce finančně ničil – často si půjčoval peníze, dvakrát i od Kaftana. Bohutínský synovy dluhy platil, ale na pokraji krachu nabídl Kaftanovi sňatek Julie s Edmudnem. Kaftan odmítl, protože o Edmundovi věděl své. Bohutínský si tedy od něj chtěl alespoň vypůjčit peníze, ale Edmund Kaftana v hádce urazil, takže obchodník raději odjel zpět do Plzně.
Následující noc viděla Julie Edmunda, jak se naoko chystá k sebevraždě. Když k němu přiběhla, řekl jí, že se chtěl zabít kvůli nedostatku peněz. Julie mu tedy slíbila, že peníze co nejdříve sežene. Vrátila se nahoru do domu a vplížila se do pokoji k otci, který nedávno dostal jakési nájemné. Vzala mu z kufříku několik tisíc a odnesla je Edmundovi.
Ráno Kaftan zpozoroval, že byl okraden. Nařídil okamžitě sluhovi, aby nikoho nepouštěl ze dvora. Vtom přišel profesor Esdavi navštívit Edmunda a sluha ho vpustil. Bohutínský s Kaftanem šli do Edmundova pokoje. Sluha Valentin mezitím pátral po zloději a zjistil, že peníze nemohou být jinde než v Edmundově pokoji.
Edmund musel vydat klíče a peníze se skutečně našly v jeho truhle. Když Edmund řekl, že peníze dostal od Julie, navrhl Bohutínský opět sňatek, Edmund ale odmítl. V té chvíli se profesor Esdavi přiznal, že za Edmundovu špatnost může on, protože z něho chtěl udělat „moderního upíra“. Chtěl se tak pomstít Bohutínskému, který kdysi jako chudý mladík přišel do Prahy a ukradl profesorovým rodičům poslední bochník chleba. Zároveň vyčetl Kaftanovi, že vyhodil z práce jeho otce, i když jen díky němu získal práci.
Edmund se chtěl na Esdaviho vrhnout, ale otec ho zadržel. Julie poté řekla, že peníze, které otci ukradla, byly stejně vlastně její, protože je měla dostat na zařízení bytu. Půjčila je Bohumínskému a Edmund otce odprosil. Esdaviho nemilosrdně vyhodili."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x511faf36bc603.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
J_Arbes_Moderni_upiri.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse