Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Jakub Arbes: Sivooký démon

Jakub Arbes: Sivooký démon


Kategorie: Česká literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Jakub Arbes

Životopisy spisovatele: Jakub Arbes

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce seznamuje s obsahem romaneta Sivooký démon od českého spisovatele Jakuba Arbese.

Úryvek

"V úvodu romaneta jsme seznámeni se záhadnou událostí, která se stala v Praze. Nenápadná mladá žena zde porodí dítě, které však zemře. Několik dní po pohřbu se však zjistí, že v rakvi není mrtvolka nýbrž jen vosková figurína. Při vyšetřování se nedojde k žádnému závěru, neboť žena zmizela a nájemníci domu si pouze pamatují, že noc před pohřbem v ženině bytě byly dvě osoby a dlouho zde cosi dělali.
Poté se vyprávění ujme vypravěč. Dostává pozvání od svého strýce Roberta, aby ho navštívil na jeho statku. Je udiven, protože svého strýce neviděl již spoustu let, ale zároveň s pozváním dostává i záhadný anonymní dopis, který ho před návštěvou varuje.
Promiňte, že jako neznámý, však dobrý a upřímný Váš přítel varuji Vás, abyste vyzvání toho uposlechl; neboť učiníte-li tak, možná, že budete tohoto trpce želeti. Strýc váš oženil se před nějakým časem a ačkoli již stár,zvolil si za družku života dívku mladou, kteréž by mohl býti spíše otcem nežli chotěm, a kteráž svými divokými rozmary život jeho ztrpčuje, ba nesnesitelným činí.
Anonymní dopis podnítí jeho zvědavost a tak se vydává na cestu. Na cestě za Plzní ho vezme Robertův kočí, který mu byl vyslán naproti. Jaké je jeho překvapení, když zjistí, že kočí ho veze zpátky do Plzně. Vypadá to, že někdo se mu za každou cenu snaží zabránit v návštěvě strýce. Nakonec se na strýcův statek dostane a seznamuje se strýcem. Robert je vysloužilý voják, ale válku už nemá rád tak jako za mlada, kdy mu imponovalo válečné hrdinství. Strýc však na pár dní odjíždí. Jeho synovec seznamuje s jeho krásnou a svůdnou ženou Reginou. Začíná tušit, že neznámý přítel ho možná varoval před svody "sivookého démona", Reginy. Vše na statku vypadá tajemně a podezřele, Regina zamlžuje svou minulost i svůj vztah ke strýci Robertovi."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x49a3c15bacc1f.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Arbes_Sivooky_demon.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse