Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Jan Amos Komenský: Labyrint světa a ráj srdce

Jan Amos Komenský: Labyrint světa a ráj srdce


Kategorie: Česká literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Jan Amos Komenský

Životopisy spisovatele: Jan Amos Komenský

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: V práci je převyprávěn děj knihy od Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce.

Obsah

1.
Hlavní postava
2.
Výběr povolání
3.
Doprovod
4.
Město
5.
Osud
6.
Hrad Fortuny
7.
Hrad moudrosti
8.
Závěr

Úryvek

„Hlavní postavou je sám Komenský. Dostane se do věku, kdy je potřeba vybrat si povoláni, kterým se bude celý život zabývat. Rozhodne, že se seznámí se všemi lidskými řemesly, a pak si teprve vybere to pravé. Začal přemýšlet, kde by měl začít, když se mu zjevil člověk, který se jmenoval Všudybud a stal se jeho průvodcem po cestách. Náhle se zjevilo další stvoření, které se k nim také přidalo. Jmenovalo se Mámení a na oči Komenského nasadilo brýle. Ty všechno hezké ukazovaly ošklivě a naopak. Náhle se ocitli ve věži. Z ní bylo vidět město. Bylo rozděleno na spoustu uliček, v kterých procházeli davy lidí. Na východě i západě byly brány. To je svět, řekl Všudybud a každá ulice v sobě skrývá jedno řemeslo. Uprostřed pak byl chrám královny Moudrosti a na západě hrad Štěstí.
Poradci mu ještě řekli, aby se ničemu nedivil a vypravili se na cestu.
Nejdříve došli k východní bráně. Tou prošli a za ní seděl Osud. Z jeho hrnce si každý musel vytáhnout lísteček s činností, kterou bude po zbytek života vykonávat. Komenský získal lísteček s nápisem – Dívej se nebo Zpytuj.
Prochází tedy světem, poznává lidské vztahy, člověka jako jedince, manželství, různá řemesla, učení, kouzla, vědy, lékařství, náboženství, vládu, armádu, rytíře. Pak se dostává do hradu Fortuny, který je rozdělen do tří poschodí. Dole ve sklepě jsou lidé přikováni železy ke zdem a poměřují si jejich délku a sílu. V dalším patře jsou lidé, za které všechno dělají ostatní. Úplně nejvýš sedí osoby na trůnech a je na ně vidět z celého města. Lehce je však z křesel shodí někdo jiný, takže se stále střídají. V tomto patře je pak také zvláštní výstupek, kde se mohou pohybovat jen vybraní lidé. Mezi těmi jsou však i loupežníci a vrazi.
Když tohle všechno poutník vidí, začne se hádat se svými průvodci. Ti ho dovedou do hradu moudrosti. Uprostřed jeho sálu je obrovský trůn obklopen rádci a pod ním sedí dva ohavní muži – Moc a Úlisnost. Všudybud předstoupí před královnu a sdělí jí, že poutníkovi není žádná lidská činnost dobrá. Moudrost se rozhodne Komenského potrestat, ale právě v tu chvíli vstupuje Šalomoun, který si stěžuje na to samé co poutník. Královně se mudrování protivilo, a tak poslala za Šalomounem svůdkyně, kterým podlehl, a poté nechala vyvraždit jeho sloužící. Poutník se toho zalekne a chce opustit toto město – Svět.“

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4ab3b6507d2be.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
Komensky_Labyrint.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse