Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Jan Neruda: Přivedla žebráka na mizinu, Psáno o letošních dušičkách (Povídky malostranské)

Jan Neruda: Přivedla žebráka na mizinu, Psáno o letošních dušičkách (Povídky malostranské)


Kategorie: Česká literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Jan Neruda

Životopisy spisovatele: Jan Neruda

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce podává obsahovou charakteristiku dvou povídek ze sbírky Jana Nerudy Povídky malostranské. Po uvedení některých bibliografických údajů o knize specifikuje místo a čas děje povídek a pozornost přesunuje k jedné z nich, a to Přivedla žebráka na mizinu. Jmenuje její hlavní postavu, shrnuje děj a přidává ukázku i vlastní hodnocení. U druhé rozebírané povídky, Psáno o letošních dušičkách, seznamuje s obsahem a vypisuje hlavní postavy i romantické a realistické prvky práce. Součástí textu je soupis vybraných děl Jana Nerudy.

Obsah

1.
Sbírka Malostranské povídky
1.1.
Bibliografické údaje
1.2.
Místo a čas děje
2.
Přivedla žebráka na mizinu
2.1.
Hlavní postavy
2.2.
Vlastní hodnocení
2.3.
Obsah
2.4.
Ukázka
3.
Některá díla Jana Nerudy
4.
Psáno o letošních dušičkách
4.1.
Obsah
4.2.
Postavy
4.3.
Romantické a realistické prvky

Úryvek

"MALOSTRANSKÉ POVÍDKY

Autor: Jan Neruda (1834- 1891)
Nakladatelství: Slunovrat, 1984
Místo děje: Malá Strana
Kdy se děj odehrává: 19. století

Přivedla žebráka na mizinu:

Hlavní postavy: žebrák Ženíšek

Vlastní hodnocení: Konkrétně tato povídka je smutná, značí o tom, čeho je schopná lidská závist. Ale jinak se mi líbila jako všechny Malostranské povídky, protože byly docela dobře čtivé.

Obsah: Žebráka Vojtíška mají lidé na Malé Straně rádi, protože je milý, čistý a s každým si povídá. Dávají mu proto peníze nebo jídlo Vojtíšek ale jednou potká jinou žebračku, které se říká „Milionová baba“ a která mu nabídne sňatek. Podle ní by jim to ve dvou šlo lépe. On ale odmítne. Proto o něm začne žebračka rozšiřovat, že je bohatý a má dva domy. Lidé tomu uvěří a už mu nikdy nedají ani kůrku od chleba. Proto se musí Vojtíšek přestěhovat na druhý konec města, kde ho jednou najdou jeho zmrzlou mrtvolu.

Ukázka: Mám, nemám to říci? - ale proč bych to neřekl, že jsem se netroufal přímo k němu, že jsem se plížil vždy kolem pilíře, abych mu mohl čtvrteční své jmění, šajnový groš, odzadu hodit do čepice a pak rychle utéci.
Pak jsem ho potkal jednou na mostě; vedl ho policajt na Malou Stranu. A pak jsem ho nespatřil už nikdy.
Bylo mrazivé únorové jitro. Venku ještě šero, okno samý tlustý, květnatý led, v němž se oranžově odrážel svit z protějších kamen. Před domem zaharašil vozík a zaštěkali psi.
Doskoč mně pro dva žejdlíky mlíka“ velela matka. „Ale zaobal si krk.“
Venku stála mlíkařka na vozíku a za vozíkem stál policajt pan Kedlický. Kus lojové svíčky svítil tiše v čtyřhranné, skleněné lucerně.
„Cože, pan Vojtíšek?“ ptala se mlíkařka a ustála ve vrtění vařečkou. Ono bylo mlíkařkám sice ouřadně zapovězeno užívat vařečky na dělání smetanové parády, ale pan Kedlický byl muž dobrosrdečný, už jsem to řekl.
„Ano,“ odpověděl, „našli jsme ho po půlnoci na Oujezdě vedle kanonýrských kasáren. Byl nadobro zmrzlý a dali jsme ho do umrlčí komory ke Karmelitánům. Měl jen rozedraný kabát a kalhoty, ani košile neměl.“ (str. 171)

Další díla: Hřbitovní kvítí (1858), Knihy veršů (1868), Písně kosmické (1878), Balady a romance (1883), Prosté motivy (1883), Zpěvy páteční (1896)- básnické sbírky

Psáno o letošních dušičkách

Obsah
Slečna Máry je starší tělnatá a neprovdaná žena, která v životě nezažila lásku. Má velmi dobrou přítelkyni, paní Nocarovou, které vše svěřuje a radí se s ní o všem, s čím si sama neporadí. Ani ve 30ti letech ještě neměla nikoho. Jednou jí ale přišel dopis od Viléma Cibulky, kde jí píše, jak už ji dlouho miluje a žádá ji o ruku. Než se ale stačí rozhodnout, přijde jí další dopis- od nejlepšího přítele Cibulky- Jana Rechnera. Prý ji chce za ženu, potřebuje doma hospodyni a slečna Máry je k tomu jako stvořená. Rechnera ale odmítne s tím, že se rozhodla pro Cibulku. Po čase dostane další dopis, kde jí Rechner píše, že nevěděl, že už jí chtěl jeho nejlepší přítel a že tedy dobrovolně odstupuje. Skoro to samé jí ale napíše i Cibulka. Slečna Máry je z toho moc zklamaná, protože Cibulku chtěla. Paní Nocarová jí ale utěšuje tím, že se brzy Cibulka rozhodne jinak a vezme si jí. Když je ale potká slečna Máry na ulici, jak jdou spolu, akorát se pozdraví a oba sklopí zrak. Slečna Máry netuší, že si z ní jenom vystřelili a že to považovali za dobrý vtípek. Brzy na to ale Rechner zemře souchotinami. To už Máry doufá, že se jí konečně Cibulka ozve, ale ten zemře 4 měsíce po Rechnerovi na zápal plic.
Od té doby chodí každý rok o dušičkách na hřbitov. Za žádnou cenu by se ale slečna Máry nerozhodla sama, ke kterému z obou hrobů zajde dřív. Proto musí malé pětileté děvčátko rozhodnout- kam půjde dítě dřív, klade na hrob věnec první. Mezi oběma hroby si už koupila hrob další- pro sebe, aby až zemře, moha být blízko nich.

Hlavní postavy: Slečna Máry, paní Nocarová, Jan Rechner, Vilém Cibulka

Odehrává se to na Malé straně

Romantické prvky- Sen slečny Máry (zdá se jí o tom, že její manžel je Smrt => nereálná postava), nešťastná láska, smrt

Realistické prvky- reálný děj, reálné postavy, reálné prostředí"

Poznámka

V kolonce Hlavní postavy je u povídky Přivedla žebráka na mizinu chybně uvedeno žebrák Ženíšek místo žebrák Vojtíšek.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4ec561fbcd823.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
J_Neruda_Privedla_zebraka_Psano_dusickach.doc (37 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse