Logo Čtenářský-deník.cz

 • V naší databázi je nyní 4 584 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
 • Z toho je 2753 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Jana Eyrová - Charlotte Brontëová

Jana Eyrová - Charlotte Brontëová

Kategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Charlotte Bronteová

Škola: Střední odborná škola obchodu a služeb, Olomouc, Štursova 14, Olomouc

Charakteristika: Práce obsahuje podrobnější rozbor díla Jana Eyrová od Charlotte Brontëové. Rozebírá život autorky, děj, žánr, místo a obsah nebo postavy díla.

Obsah

1.
O autorce
2.
Podrobný rozbor jednotlivých kapitol
3.
Literární rozbor (druh, směr, žánr, místo a doba děje, obsah, charakteristika postav, jazyk, současníci, historický kontext, názor)

Úryvek

"Byla to anglickáspisovatelka, třetí nejstarší z pěti dcer Brontëových. Její díla i díla jejích sester se počítají ke klasickým dílům anglické literatury. Narodila se v Thorntonu v rodině kněze Patricka Brontëho. Spisovatelkami se staly i její mladší sestry Anne (Agnes Greyová, Dvojí život Heleny Grahamové) a Emily (Na Větrné hůrce). V roce 1820 se s rodinou přestěhovala do Haworthu. Tam byl její otec jmenován vikářem. V roce 1824 byla ona i její sestry poslány do dívčí školy v Cowan Bridge v Lancashire. Tato škola se stala předlohou Lowoodu. Chudé poměry , v nichž tam žila, měly velký vliv na jejím zdraví a psychickém vývoji a uspíšily smrt jejích sester Mary a Elizabeth, které roku 1825 zemřely na tuberkulózu. Vrátila se na faru v Haworthu, kde se sestrami a bratrem Branwellem popisovaly život a potíže obyvatel v jejich příbězích. Příběhy byly velmi propracované a část rukopisů se dochovala dodnes. Věnovali se tomu celé dětství a mělo to vliv na jejich dospělý život.
Charlotte pokračovala ve studiu na škole v Mirfieldu (1831-1832), kde se seznámila se spoustou svých celoživotních přátel. V roce 1833 pod pseudonymem Wellesley publikovala ne zrovna významnou novelu Zelený skřítek (The green dwarf). Později se živila jako učitelka a guvernantka v mnoha rodinách po celém Yorkshire. V roce 1842 spolu s Emily odcestovala do Bruselu, kde se chtěly nechat zaměstnat v penzionátu. Charlotte učila angličtinu, Emily hudbu. V říjnu 1842 odjela Charlotte zpět do Anglie, ale o půl roku později se opět vrátila. Druhý pobyt byl nešťastný, stýskalo se jí po domově. V lednu 1844 se opět vrátila na faru. Zkušenosti z penzionátu využila v románech Villette a Profesor.
V květnu 1846 se sestrami společně publikovala básnickou sbírku pod pseudonymy Currer, Ellis a Acton Bellovi. Sbírka nebyla úspěšná, prodaly se jen dva výtisky, ale sestry se rozhodly pokračovat v psaní formou románů. Charlottiny romány kritika odsoudila jako brakové.
V září roku 1848 zemřel její bratr Branwell na bronchitidu a celkovou sešlost posílenou silným alkoholismem. Charlotte věřila, že zemřel na tuberkulózu. Na tuto nemoc zemřely i její sestry – Emily (prosinec 1848) a Anne (květen 1849). Po jejich smrti žila jen sama se svým otcem a s vidinou úspěchu Jany Eyrové několikrát navštívila Londýn. Odhalila své jméno a začala se tak pohybovat ve vznešenějším prostředí odlišném od toho, v němž doposud byla. Spřátelila se například s Harriet Martineauovou, Elizabeth Gaskellovou a Williamem Makepeacem. Do Haworthu se od té doby vracela málokdy.
V červnu roku 1854 si vzala Arthura Bell Nichollse – otcova vikáře. Její úmrtí list označuje za příčinu smrti tuberkulózu, nicméně její časté zvracení v posledních dnech před svou smrtí, svědčilo o těhotenství. Existovaly i spekulace o tom, že zemžela na tyfus – její služebná na něj krátce předtím zemřela.
Pohřbili ji v rodinné hrobce v Haworthu.
Všechny její romány byly přeloženy do češtiny, některé i více než jen jednou.

Romány
Jana Eyrová (1847)
Shirley (1849)
Villette (1853)
Profesor (publikováno posmrtně, 1857)

JANA EYROVÁ
Kapitola 1
Jednoho dne se Jana schová v knihovničce a prohlíží si knihu, když ji po chvíli najde Jan s Eliškou a Jiřinou. Jan je čtrnáctiletý, velký a statný syn paní Reedové s odulými buclatými tvářemi, zakalenýma očima a nezdravým vzhledem (prostě jako Dudley). Ustavičně Janě ubližoval, služebnou ani paní Reedovou to ale nezajímalo. Udeří ji, vynadá za čtení „jeho majetku“ a knihu po ní hodí. Jana se snaží bránit, ale strhne se rvačka a když přiběhnou ostatní, vina opět padne na Janu. Odvedou ji do červeného pokoje, kde zemřel její strýc.
Kapitola 2
Jana se brání, ale stejně ji uvnitř zamknou. V Gatesheadu působí jako rušivý element, je považovaná za zlou, nevychovanou, drzou a prolhanou dívku, nikdo jí nevěří, ani nemá rád. Ubližují jí a nikomu není dost dobrá. Pan Reed, bratr její matky, na své manželce vynutil slib, že Janu budou vychovávat jako vlastní, ale to ona nikdy nesplnila. Janě se zdá, že v pokoji vidí světlo ducha a začne povykovat, aby ji pustili ven, ale paní Reedová to odmítne. Jana dostane záchvat a omdlí.
Kapitola 3
Probudí se ve svém pokoji. Lékárník ji ošetří a Bětuška se Sárou přespí u ní. Zážitek v ní zanechá hluboký nervový otřes. Je nešťastná. Pan Lloyd jí navrhne, že by mohla začít chodit do školy, s čímž nadšeně souhlasí a představuje si nový život. Lékárník si o tom promluví s paní domu.
Kapitola 4
Minou týdny a o škole ani slovo. Paní Reedová Janu ode všech odloučí úplně, především poté co jí vyčte nesplnění slibu daného manželovi. Jednou za Janou přijede ředitel a pokladník dobročinného lowoodského ústavu pro sirotky pan Brocklehurst, nepříjemný muž, jehož paní Reedová okamžitě varuje před Janinou prolhaností, čímž jí zničí možnost začít odznova. Požaduje, aby se sem už nevracela. Po odchodu jí Jana vmete do tváře upřímnou a krutou pravdu. Později paní Reedová trvá na velmi brzkém odjezdu do lowoodské školy.
Kapitola 5
19. leden – Jana odjede z Gatesheadu aniž by se s paní Reedovou nebo jejími dětmi rozloučila a dorazí do lowoodské školy, kde ji přivítá služebná a slečna Millerová. Snaží se začlenit. Neustále se zpívají žalmy a modlitby, pokrmy jsou často připálené a v celé škole musí pořád panovat kázeň, ticho a pokora. Nejvíce si oblíbí Marii Templovou, představenou lowoodské školy, která jim ten den dá chléb se sýrem jako náhražku odporné kaše – na svou vlastní zodpovědnost. Jana se seznámí s Helenou Burnsovou, která jí vysvětlí vše ohledně školy a učitelů. Odpoledne si všimne, že ji učitelka dějepisu a mluvnice - slečna Scatcherdová - nechá stát uprostřed třídy jako trest. Vzhledem k malým porcím jídla má neustále hlad."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera31249
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse