Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Karel Čapek: Bílá Nemoc

Karel Čapek: Bílá Nemoc

Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Karel Čapek

Životopisy spisovatele: Karel Čapek

Škola: Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, příspěvková organizace Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, Vyškov

Charakteristika: Práce přináší detailně zpracovaný rozbor tragédie Karla Čapka Bílá nemoc. Obsahuje základní charakteristiku díla, popis děje a jednotlivých postav. Součástí je také analýza vypravěčských postupů, větné skladby, použitého jazyka i funkcí díla. Podle požadavků k nové maturitě je text doplněn o okolnosti vzniku díla, profil autora a představení jeho současníků a pokračovatelů.

Obsah

1.
Charakteristika díla
2.
Obsah
3.
Postavy
4.
Vypravěč, autorský přístup a záměr
5.
Forma řeči
6.
Syntax
7.
Jazyk
8.
Funkce díla
9.
Okolnosti vzniku díla, autobiografické prvky
10.
Autor a tvorba
11.
Současníci a pokračovatelé

Úryvek

"Autor a tvorba
Karel byl nejmladší synem podkrkonošského lékaře, přesto jeho vztahy se sourozenci byly více než dobré. Vztah k jazyku k němu vybudovala jeho babička, zatímco citlivý přístup získal díky výchově své matky. První svá díla psal dohromady s bratrem Josefem a publikoval je jako dílo bratří Čapků. Gymnázium začal studovat v Hradci Králové, načas se s rodinou přestěhoval do Brna (Gy kpt. Jaroše), kvůli otcově nemoci se však odstěhovali do Prahy, kde svá studia Čapek dokončil. Na Karlově univerzitě vystudoval filozofii, zabýval se tu také anglickou, francouzskou a německou jazykovědou. Při vysoké škole se dostal také na Humboldtovu univerzitu do Berlína či na Sorbonnu do Paříže.
Díky vadě páteře nemusel Karel Čapek narukovat do 1. světové války, mezitím působil jako vychovatel v hraběcí rodině Lažanských, pak nastoupil jako redaktor Národních listů, odkud přešel do Lidových novin, kde působil až do své smrti. Výčet díla Karla Čapka je velmi rozsáhlý. Byl to novinář, psal eseje, povídky, romány, cestopisy, příběhy pro děti i dramata. Většinou je jeho dílo rozdělováno do pěti období nebo právě podle žánrů.
V první fázi (do roku 1920) spolupracuje s bratrem Josefem na povískám, pro které je charakteristická ironie, parodie, vtipné nápady a touha po lásce jakožto základu lidského života (Zářivé hlubiny a jiné prózy, Krakonošova zahrada). Jeho první samostatnou knihou se stal soubor povídek Boží muka, kde hledá smysl života, svobody člověka, poznatelnosti absolutní pravdy (dochází však k závěru, že nelze nelézt dosavadní pravdu) atd. V této době také Čapek zaujal překladem tvorby moderních francouzských básníků v díle Francouzská poezie nové doby.
V druhém tvůrčím období (1921-27) Karel Čapek zastává názor, že válka zneužila moderní techniku k hromadných vraždám, a tím je také ovlivněno i jeho dílo, kde se projevuje nedůvěra k převratným technickým vynálezům, frázím, gestům a heslům. Píše zde satiricko-kritické drama RUR, které mu získalo celosvětovou popularitu. Další známou hrou je Ze života hmyzu, což je vlastně alegorie ukazující lidské nedostatky porovnáním lidského a hmyzího světa. Věc Makropulus je morálně etické drama s námětem absurdní dlouhověkosti, kdy má hrdinka vyzkoušet nový elixír mládí, který ji prodlouží život o 300 let, ale ona není šťastná, naopak ztrácí smysl života. V této době vznikly také romány Továrna na Absolutno („věda a technika se rozvíjejí rychleji než lidská morálka“, satira proti nacionalismu, fanatismu, církvi, institucím…) a Krakatit (vliv existencionalismu, antimilitarismu, o zneužití třaskaviny k manipulaci s lidmi ve jménu světovládné ideje, zároveň také milostné prvky – autobiografie). Karel Čapek je autorem řady cestopisů, které vychází v tomto mezidobí: Italské listy, Obrázky z Holandska, Cesta na sever.
Třetí období je datováno na přelom 20. a 30. let a v této době vznikly Povídky z jedné a druhé kapsy, pro které vzal Čapek inspiraci v černé kronice denních novin, humor v nich často přechází do satiry a parodie, některé mají i detektivní rysy. Spadají sem také knížky pro děti Devatero pohádek (tradiční pohádky s prvky reálného soudobého světa) a Dášeňka čili Život štěněte (láska k fotografování a zvířatům)."

Poznámka

Důležité informace jsou v textu tučně zvýrazněny.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera27878
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse