Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Karel Sabina: Jen tři léta

Karel Sabina: Jen tři létaKategorie: Česká literatura do 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Karel Sabina

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Jen tři léta, jehož autorem je Karel Sabina.

Obsah

1.
Karel Sabina: Jen tři léta

Úryvek

"Jen tři léta
Sabina Karel
Venkovský sedlák Kopal z Krupína zbohatl a chová se jako velký pán. Zaslepila ho nesmírná touha po cti, slávě a majetku, kterou v něm rozněcovali prohnaní šibalové - justiciár, Flink, koňař a mlynář. Jeho chorobná ctižádostivost nakonec způsobila i smrt jeho manželky a nešťastné dceřino manželství - její muž nakonec zemřel ve vězení.
Kopalova hamižnost a bezohlednost společně s hloupostí a poddajností způsobily mnoha lidem jeho blízkého okolí spoustu neštěstí. Jan Burák, syn domkáře, musel kvůli Kopalovým intrikám na tři roky opustit zemi. I Kopalův čestný a šlechetný syn Vít měl často co do činění s otcovou zkažeností, která mu připravila mnoho bezesných nocí a opovržení lidí.
Justiciár a Flink stále využívají Kopalovy hlouposti a důvěřivosti a za obrovskou částku mu vnutí koupi statku Brázdova. Statek patří baronu Kaftanovi, kterého Justiciár s Flinkem také oklamou. Oklamaný Kopal je v té chvíli na vrcholu slávy - je pánem na Brázdově, ale od té chvíle s ním jde všechno z kopce.
Nábytek ze zámku je tajně odnesen a justiciár je zatčen na popud Víta. Flink uprchne s penězi do ciziny. Kopal hanbu také neunese a zmizí v Uhrech. Vítův přítel baron Kopoty koupí zpět Brázdov vrátí jej zpět dceři marnotratného a bezcharakterního Kaftana Hermíně. Baron si tím chce získat její lásku, ale Hermína zůstává netečná.
Teprve když zdrcený baron odjede po šlechetném skutku na Vítovu radu do ciziny, uvědomí si Hermína baronovu dobrotu a zamiluje se do něj. Požádá ho, aby zůstal, a brzy je svatba. Z Itálie se mezitím vrací Jan Burák, který se v cizině zdokonalil ze stolaře na slavného řezbáře. Vít nakonec odjede do Uher a přivede zpět sice nemocného a poníženého, zato ale napraveného otce.
I příběhy ostatních hrdinů nakonec končí šťastně - Mařenka se opět vdá a Jan chce jet do Francie, ale Vít ho přesvědčí, aby zůstal."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51d033b89010f.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
K_Sabina_Jen_tri_leta.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse