Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Karel Václav Rais: Kalibův zločin

Karel Václav Rais: Kalibův zločin

Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Karel Václav Rais

Životopisy spisovatele: Karel Václav Rais

Škola: Slezské gymnázium, Opava, příspěvková organizace, Opava

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Kalibův zločin Karla Václava Raise. Formou stručných bodů určuje literární druh, žánr a formu díla. Věnuje se popisu děje a charakteristice hlavních postav. Zabývá se jazykovými prostředky. Informuje o životě a dalších dílech autora. V závěru uvádí Raisovo národní a celosvětové zařazení.

Obsah

1.
Literární druh
2.
Literární žánr
3.
Literární forma
4.
Obsah díla
5.
Charakteristika postav
6.
Jazykové prostředky
7.
Karel Václav Rais
8.
Charakteristika období – národní zařazení
8.1.
Realismus
8.2.
Současníci
8.2.1.
Venkovská próza
8.2.2.
Městská próza
8.2.3.
Historická próza
9.
Zařazení autora do světové literatury
9.1.
Představitelé naturalismu a realismu

Úryvek

"Obsah díla:

 Děj vyprávěn chronologicky, není členěn na kapitoly. Je to Raisovo první dílo. Vypravěčem je nezúčastněný člověk (er- forma), jak to v realistických románech bývá.

Příběh se odehrává ve vesnici Ostružín. Hlavním hrdinou je Vojta Kaliba, třiceti osmi letý muž, který žije stále bez manželky. Zemře mu matka a dochází k dělení majetku, který si rozdělí jeho dvě sestry – Nána Nedomlelová a Manka Smržová. Jemu zůstane chalupa. Jeho otec se odebere na výměnek. Jednoho dnes se rozhodne jít se Smržem do nedalekého města – Vidovic, aby zde poznal krásnou Karlu, dvaadvacetiletou ženu. Zalíbí se mu, navštěvuje ji čím dál častěji až ji jednoho dne požádá o ruku. Karla neodmítne, Vojtu si vezme a odstěhuje se i se svou matkou – panímámou Boučkovou, k Vojtovi.Zpočátku jde téměř všechno hladce, jen Karliny city trochu ochladly. Panímáma Boučková se do všeho plete,a protože ji Její druhý zeď Konopáč neodvádí správně za výměnek, rozhodne se s ním soudit. Všechny soudy prohraje a Vojta její dluhy musí platit. Následuje několik rozepří mezi Vojtou, Karlou a panímámou. Všechny vyústí tak, že vinným je vždy Vojta, když ve většině případů téměř za nic nemůže. Posléze porodí Karla syna, jemuž dá jméno Karel. Vojta doufá, že se její chladné chování vůči němu po porodu změní. Karla je však ještě více nepřístupná, na dítě ho téměř nenechá sáhnout. To se zdá panímámě podivné, vyrukuje tedy na Karlu s tím, že malý Karlíček není dítě Vojtovo. Dcera se matce přizná, že dítě čekala ještě než Vojtu poznala, voják Rachota však odešel a ona zůstala sama. Proto se jí zdálo jako nejlepší řešení vzít si Vojtu, který jí sice nebyl sympatický, ale měl velké hospodářství, dost peněz a než by zůstala sama a lidé ji pomluvili, radši si ho vzala. Nic netušící Vojta už chování Karly a panímámy nevydrží, jednoho dne vybuchne a Karla s matkou se rozhodnou odstěhovat ke Smržům, kde se tváří jako největší chudinky. Tam jde dalšího dne prosit za Vojtu jeho otec. Vojta to ale nevydrží a jde tam taky. Karla se k němu nechce vrátit, protože je prý surovec a pijan, Vojta ji v návalu vzteku začne Karlu škrtit. Panímám to jen tak nenechá, udá ho a Vojta je odsouzen na měsíc vězení. Zde ho navštíví sestra Nedomlelka aby mu oznámila, že jejich otec umírá. Vojta, který ho měl velmi rád je z toho smutný, domů ho však za otcem rozloučit se nepustí. Vojtu pustí na Silvestra domů z vězení. Cestou domů vzpomíná na chvíle, kdy jeho rodiče oba žili. Přijde ke stavení a zjistí, že se vevnitř svítí. Nejprve je velmi potěšen, že si to Karla rozmyslela, pak si všimne, že tam je ještě jedna postava – voják Rachota. Malého Karlíka drží v náručí, všichni se smějí a panímáma ho učí dítě říct tata. V tu chvíli Vojtovi vše dojde – Karlík není jeho syn, ale vojákův a panímáma to věděla. Rozzuří se, vezme motyku, vrazí dovnitř a je pevně rozhodnut vojáka zabít. Mine však a místo vojáka trefí Karlu. Vojta ze svého činu psychicky onemocní, upadne do koma a doktor prohlásí, že s ním už se mluvit nedá. Vojtovy poslední dny se o něj stará pantáta Kukelka – nejlepší přítel Vojtova otce. Vojta nemoci po pár dnech podlehne.

Charakteristika postav:

 Vojta Kaliba – dobrák, který by pro svoji Kadličku udělal všechno co jí na očích vidí, z žárlivosti dokáže i zabít; citlivý, má velmi rád svého otce a svou maminku, která však už zemřela
 Kadla – Vojtova manželka, o dost mladší než Vojta, vypočítavá,nejprve se tváří jako že je do Vojtu opravdu zamilovaná, ale časem její city ochladnou; ukáže se, že si vzala pouze proto, že je těhotná s vojákem a nechce, aby se na ni lidé dívali skrz prsty a posmívali se jí. Vezme si tedy Vojtu, který si bláhově myslí, že dítě je jeho. Nakonec však i na ni přijde řada, Vojta ji ze žárlivosti zabije.
 Panímáma Boučková – Kadlina matka, podporuje svou dceru ve lžích, které na Vojtovi provádí. Nesnesla by totiž ponížení své dcery. Také ona je velmi vypočítavá, mazaná a každou pravdu dokáže překroutit a obrátit proti jinému člověku.
 Nána Nedomlelová – Vojtova sestra, velmi vypočítavá, po smrti své matky by nejradši všechno shrábla sama, ale i před tuto vlastnost má velmi ráda svého otce a pro Vojtu chce to nejlepší.
 Smrž – Vojtův švagr, chce získat všechno pro sebe, avšak musí se dělit s Nedomlelkou. Seznámí Vojtu s Kadlou a tím započne Vojtovo trápení."

Poznámka

Charakteristika období (národní zařazení a zařazení autora do světové literatury) je shodná s texty prací: Alois Jirásek: Staré pověsti české (http://www.seminarky.cz/-18547) a Honoré de Balzac: Evženie Grandetová (http://www.seminarky.cz/-18551). Výčet představitelů naturalismu a realismu ve světě se shoduje s textem práce Karel Havlíček Borovský: Křest sv. Vladimíra a Epigramy (http://www.seminarky.cz/-18559).
Slezské gymnázium, Opava.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera18562
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse