Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Ken Kesey: Vyhoďme ho z kola ven - literární rozbor k maturitě 19/22

Ken Kesey: Vyhoďme ho z kola ven - literární rozbor k maturitě 19/22

Kategorie: Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Ken Kesey

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce obsahuje mnohostranný literární rozbor nejslavnějšího románu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven. Úvodní pasáže přinášejí autorův stručný životopis, zařazují román do kontextu hnutí beatniků a generace hippies a podávají jeho žánrovou charakteristiku. Práce se dále věnuje kompozici díla, podrobně popisuje děj po jednotlivých kapitolách a rozebírá témata, která váže na dvě hlavní postavy románu. S postavami posléze seznamuje v samostaném oddíle, zabývá se uměleckými prostředky a nastiňuje autorův záměr i vliv díla. Součástí textu jsou komentované úryvky z Keseyho románu. Předchozí část série naleznete zde Francis Scott Fitzgerald: Něžná je noc - literární rozbor k maturitě 18/22 a následující zde Alberto Moravia: Horalka - literární rozbor k maturitě 20/22.

Obsah

1.
Život autora
2.
Vydání knihy
3.
Zařazení díla do literárního kontextu
3.1.
Beatnici
3.2.
Generace hippies
4.
Žánrová charakteristika
5.
Kompozice
6.
Děj
7.
Témata
7.1.
Hlavní téma
7.2.
Celkové téma
7.3.
Vedlejší téma
8.
Hlavní postavy
8.1.
Chovanci psychiatrické léčebny
8.2.
Náčelník Bromden
8.3.
Sestra Ratchedová
8.4.
Patrick Randle McMurphy a další
9.
Umělecké prostředky
10.
Autorův záměr
11.
Komentované úryvky
12.
Vliv díla

Úryvek

„Zařazení díla do literárního kontextu: Vyhoďme ho z kola ven je román druhé poloviny 20. století z prostředí psychiatrické léčebny, který zpracovává vliv Orwellovy antiutopie 1984, ale také se řadí do kontextu beatnické literatury.
Beatníci (Beat generation) bylo umělecké a literární hnutí v USA, které vzniklo ve druhé polovině 50. let a vyznačovalo se nespoutaným způsobem života, hledáním vlastního stylu, který se projevoval především v popisu životních zkušeností autorů (toulání po USA, zkušenosti s drogami, nezávislost). Do této generace se řadí například Jack Kerouac, Neal Cassady, Allen Ginsberg (Kvílení), Charles Bukowski nebo Henry Miller.
Autor díla Ken Kesey bývá také řazen do generace Hippies, což bylo neorganizované hnutí, které se vyvinulo v 60. letech z generace beatníků. Základním cílem tohoto hnutí byla vzpoura proti společnosti, mír, láska, přátelství a svoboda. Často se shromažďovali ve větších skupinkách a požívali drogy. Pro cestování používali pokreslené školní autobusy (například Furthera Kena Keseyho) nebo autobusy Volkswagen.

Žánrová charakteristika: Jedná se o román z prostředí psychiatrické léčebny, který je podobenstvím o životě v moderní společnosti a také úvahou o hranici mezi šílenstvím a „normálností“.
Podle literární teorie je román vrcholný epický žánr mohutný svým rozsahem, dějem, počtem postav a myšlenkovým záběrem, patřící do velké epiky. Což pro toho dílo zcela souhlasí - vyskytuje se zde velké množství postav (chovanci ústavu, lékaři, personál, ale hovoří se i o dalších osobách, které se v ději reálně nevyskytují a nezasahují do něj - například příbuzní pacientů), děj není nijak složitý, ale vyskytuje se zde mnoho retrospektivních pasáží, kromě klasické dějové linie (života v ústavu) se zde vyskytuje i mnoho jiných epizod (výlet na ryby, basketbal).

Kompozice: Román se odehrává v reálném prostředí psychiatrické léčebny v USA v reálném čase (po válce).
Vypravěčem je náčelník Bromden, který chronologicky popisuje svůj příběh života v léčebně poté, co se tam dostane nový divoký chovanec McMurphy. Objevují se zde ale i retrospektivní pasáže, a to zejména Bromdenovy vzpomínky na dětství, které strávil v indiánské rezervaci. Je rozdělen do čtyř kapitol, které nenesou žádný název.
Román je vystavěn podle pravidel antického dramatu (expozice, kolize, krize, peripetie a katastrofa) a parafrázuje zápletku Kristova příběhu. Pracuje přitom s nespolehlivým vypravěčem, protože u Bromdena není nikdy jasné, co je popis událostí na oddělení a co jsou halucinace způsobené léky.

Děj:V tomto díle se Kesey zabývá problémem odcizení, které nastává v poválečném světě kvůli anonymitě moderní společnosti. Zastává se jedince, který se dostane vlivem společnosti do nepřátelského prostředí.

Kapitola první:
V první kapitole nás vypravěč - Náčelník Bromden seznamuje s chodem psychiatrického oddělení, kde strávil většinu svého života a popisuje ho v takřka nesmyslných větách, které jsou důsledkem jeho léčby. Popisuje tam sebe i ostatní pacienty jako stroje. Na oddělení vládne „Velká sestra - neboli Kombajn“ vrchní sestra Ratchedová, která má ráda věci (a tím pádem i pacienty) pod kontrolou. Náčelník předstírá hluchoněmost, takže se mu dostane různých privilegií a je na tom mezi pacienty docela dobře.
Klidný chod spořádaného oddělení slečny Ratchedové se změní s příchodem nového pacienta McMurphyho, který předstírá bláznovství jenom proto, aby nemusel v nápravném zařízení pracovat na farmě. Má za sebou totiž bohatou kriminální historii a spočítal si, že v ústavu pro duševně choré mu bude líp. Hned se se všemi skamarádí a už druhý den zavádí nová pravidla a navrhuje na sezeních své nápady na zábavnější program. To jde hlavní sestře proti srsti, ale McMurphy si podmaní doktora a sestra je na ně krátká. S ostatními pacienty hraje Patrick karty o peníze a uzavírá různé sázky.
Jednou na skupinové diskuzi, kde se vždy probírá celý den a pacienti na sebe navzájem žalují, navrhne, aby se prohodilo odpolední uklízení s večerní televizí tak, aby mohli vidět zápas baseballu, na který si všichni vsadili. Ratchedová to nevidí ráda, protože má ráda přísný řád a pořádek, ale nakonec svolí k hlasování, do kterého hodlá započítávat i hlasy těch nejtragičtějších pacientů, kteří vůbec nevědí, o čem je řeč, nebo jak by mohli zvednout ruku. Hlasování proto skončí nerozhodně a sestra ukončí diskuzi. Pak se ale přihlásí Náčelník a všichni se radují. To pro sestru ale nic neznamená, a když se všichni shromáždí kolem televize, vypne jí, aby se na ní nemohli dívat. Nikomu to ale nevadí, všichni se spokojeně uvelebí do křesel a sledují černou obrazovku a usmívají se, protože je těší, že nad sestrou vyhráli.“

Poznámka

Zpracováno podle požadavků na ústní část nové podoby státní maturity z českého jazyka.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera22536
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse