Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Ladislav Fuks: Spalovač mrtvol - podrobný popis děje 1/20

Ladislav Fuks: Spalovač mrtvol - podrobný popis děje 1/20

Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Ladislav Fuks

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce je velmi obsáhlým vylíčením děje novely Ladislava Fukse Spalovač mrtvol. Nesleduje pouze hlavní linii příběhu, ale zahrnuje také vedlejší motivy včetně promluv postav a detailů jejich jednání. V úvodu se velmi stručně zmiňuje o formě vypravování a jazyce knihy, uvádí některé postřehy z četby a poté na více než deseti stranách převypravuje děj novely. Následující část série naleznete zde Vladislav Vančura: Markéta Lazarová - podrobný popis děje 2/20.

Obsah

1.
Stručně o formě vypravování a jazyce
2.
Poznámky k četbě
3.
Děj novely

Úryvek

"Obsah:

Největší lstí D'ábla je, když sám o sobě prohlašuje, že není.

Giovanni Papini

1
pan Karel Kopfrkingl svou černovlasou ženu oslovuje něžná (případně nebeská), jsou v pavilonu dravců, kde se před sedmnácti lety seznámili, nic se tu nezměnilo, je tu stále i had a jim je záhadou co dělá v pavilonu dravců, pan kopfrkingl mluví velice elegantně a uctivě (svou ženu hodně miluje), říká jí Lakmé, přestože se jmenuje Marie, leopard je tu pořád ale už to bude jistě jiný, ona jemu říká Romane, začnou mluvit o tom že se jim špatně nevede, ale to není kvůli němu ale kvůli tomu že je podporovala její matka a její slatiňanská teta, o které říkají že je téměř anděl, mluví o dětech Zinušce (Zina) je šestnáct, Milivoji (Milivoj) čtrnáct, říká že přišel na to jak rozmnoit svůj vedlejší příjem, vezme prý agenta a bude mu dávat třetinu provize,, bude jím pan Strauss setkají se s ním prý U Stříbrného pouzdra, , ptal se jestli dnes dostala čarokrásná mléko (jejich kočka), pak vyšli ven a ona mu říká aby Straussovi řekl jméno restaurace správně aby to nehledal (mění názvy, restaurace U hroznýše) souhlasí a říká že to bude příští neděli v poledne
(přímo navazuje) Příští neděli v poledne řekl pan koprfingl menšímu, silnějšímu, dobrácky vyhlížejícímu pánu, pane strauss nehledal jste tuto restauraci ?, řikal že se mu Hroznýš nezamlouvá, ale stříbrné pouzdro to je tajemství, do poslední chvíle nikdo neví co skrývá, byla tu Zina i Milivoj, restaurace byla zahradní a dopoledne se tu i tančilo, říká že jeho drahá pochází z německé rodiny, proto pije čaj jako u nich doma, on je sám absitent, nekouří, upil kávu (Strauss je obchodní cestující v cukrovinkách) požádal ho zda by při tom nedával lidem přihlášky do krematoria, pět korun provize za jednoho abonenta žehu, hudba začala hrát (lidé začali tančit, stále mezizáběry a také na starší ženu která popijí pivo) vyprávý mu o jeho oblíbené žluté knize o tibetu kterou má doma, píše se v ní že lidé mají odstranovat nebo aspon zmírnovat utrpení, panbůh to řekl dobře když říkal prach si a v prach se obrátíš, takové krematorium je vlastně bohulibá věc, pomáhá totiž uspíšit onu proměnu v prach, jinak to trvá třeba i dvacet let a kostra se ani nerozpadne, , pak se baví o hudbě Strauss říká že Straussovu hudbu má rád ale ne kvůli tomu že se jmenuje stejně (ptal se toiž zda s ním není příbuzný), pak se rozloučí oni jdou prý ještě k madam Tussaud, aby si trochu povyrazili, není to tedy ona ale její pout'ová nápodoba, pak mluví znova o tom prý má za abonenta patnáct korun ale nemá čas obcházet lidi proto se mu takováto reklama vyplatí, pak se rozhodne že mu dá ještě víc- polovic provize aby ho nešidil, uvažujou že Strauss je žid
byli právě u stanu s dřevěnou pokladnou a barevným vývěsním štítem na němž stalo :

PANOPTIKUM ALA MADAME TUSSAUD
VELKÁ UMÍRÁNÍ ČILI ČERNÁ SMRT
V PRAZE 1680

2
byl zde hlouček lidí který již čekal na vpuštění, ze závěsuse vysunulu ruka s velkými lesklými prsteny, pak vystoupila starší snědá žena v lesklých červeno-zeleno-modrých šatech, vypadala jako indiánka či řekině, trochu ráčkovala, , vtoupili a ocitli se v místnosti která zřejmě představovala lékárnu, byli tu voskové figurýny, ona popisovala vše a také různé tehdejší léky, mluví dramaticky, často rýmovaně, , je zde apatykář, ten s dlouhým pérem na klobouku je písař a tamto je pohodný, co město čistí, věří ve spásu před morem, pak předtsavila skřítka Vítka , který všechno vidí, (jsou zde muž a žena v klobouku ona má pořád připomínky, on na ni nadává a říká že vše je tu z vosku a nadává na ní, na konci když chlapec ožije říká že to s ní má pořád je prý šílená) pokračují do druhé mnístnosti, apatykář a pohodný jsou bledší, trefil je velký mor velké umírání kterému neujde žádný živý tvor, snaží se všelijak vyléčit, (skřítek Vítek je pozoruje měří čas v přesýpacích hodinách), pak pokračují do lázní, tu už jsou na tom oba hodně špatně, seděli ve vědrách, (koprfingl mluví o jejich koupelně jak je krásná – mají ji nejradši z místností) , nakonec dorazili do tmny světlo se rozsvítilo, před diváky byl oběšený ohodný na skobě, oběsil se ze strachu z moru a z utrpení(náš milý skřítek pohřbívá a je smutná, chce pomoct chudákům ale nemůže) (dáma v klobouku si všimne jako by vždycky za nimi ve tmě někdo skával (Vítek), (ve sklepení byl zpitvořený písař držel tyč a napřahoval ji na dívku, chce ji zabít aby nešířila mor) pak říká že oživí skřítka aby poprosil jejich milé hosty o penízek poro jejich smutné bídné, , vosková figurína hocha zamrkala očima a pak se uklonila, pan koprfingl milimu říká že je to asi vnuk té paní majitelkykoprfingl říká že to byl středověk lidé se měli špatně, ale dnes je také něco, říká že je ve středověku zasypávali vápnem aby jejich těla nešířila mor, oč moudřejší by bylo kdyby je spalovali (jejich soused pan doktor Bettelheim má syna Jana, pak má Mili také kamaráda Vijtíka Prachařů)"

Poznámka

Práce obsahuje velké množství pravopisných chyb, jedná se o surové poznámky z četby. Text nemá zcela souvislou formu, působí útržkovitě.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera22978
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse