Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Ladislav Quis: Balady

Ladislav Quis: BaladyKategorie: Česká literatura do 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Ladislav Quis

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Balady, jehož autorem je Ladislav Quis.

Obsah

1.
Ladislav Quis: Balady

Úryvek

"Balady
Quis Ladislav
Švanda dudák. Švanda hrál tři dny na veselce a pak se unavený vracel domů. Kvečeru došel k malému domku, vstoupil a hrál zase. Všude bylo jídlo, pití, zlato a spousta veselých lidí. Za nic však nesměl poděkovat. Nakonec se ale zapomněl a poděkoval. V tu chvíli vše zmizelo. Když se ráno vzbudil, zlato i jídlo bylo pryč a Švanda spal na stromě, na kterém visel oběšenec.
Kostlivec. Vdova šla v noci na hřbitov. Pomodlila se u manželova hrobu a od kostela odnesla kostlivce, aby od jednoho boháče dostala odměnu za to, že kostlivcem pobaví jeho hosty, aby měla na jídlo pro sirotky. Když se ale vrátila na hřbitov a chtěla tam kostlivce nechat, nešlo to. Kostlivec jí řekl, že ho musí smířit s milenkou, kterou zavraždil. Vdova ho s milenkou smířila a kostlivec i milenka se rozpadli v prach.
Shledání. Syn staré chudé matky naříká nad smrtí milenky. Milenka se najednou objeví, zve ho k sobě do hrobu. Mladík se sice brání s tím, že musí zůstat s matkou, nakonec se ale zvedne a jde za milenkou na hřbitov. Matka se vzbudí a jde ho hledat. Spatří ho na střeše kostela, jak natahuje ruce k jedné hvězdě. Matka se vyděsí a zavolá na něj. Mladík se zřítí z věže.
Krajánek. Jedné bouřlivé noci přišel do mlýna krajánek a dostal tam i práci. Měl semlít všechno, co mu přinesou, nesměl nic vynechat. Krajánek tedy souhlasil a začal mlít. Nejdříve mu nosili větve, meče, pera, srdce, kameny – všechno se semlelo na zlato. Babice nakonec přivedla šestnáctiletou dívku a strhla jí z hlavy šátek. Popadla jí za vlasy a nacpala do koše, aby ji krajánek semlel. Děvče se ale brání a krajánek se jí zastane a odmítne ji semlít. V tu chvíli se zahřmí a zableskne a vše kolem zmizí. Měsíc svítí jen na mrtvoly krajánka a nešťastného děvčete."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51cc9bec13882.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
L_Quis_Balady.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse