Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Mikuláš Dačický z Heslova: Paměti

Mikuláš Dačický z Heslova: PamětiKategorie: Profi práce, Česká literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Mikuláš Dačický z Heslova

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Paměti, jehož autorem je Mikuláš Dačický z Heslova.

Obsah

1.
Mikuláš Dačický z Heslova: Paměti

Úryvek

"Paměti
Dačický Mikuláš z Heslova
Kutná Hora, autorovo rodiště a bydliště, vede jako slavné hornické město rušný, ale nepříliš utěšený život, který láká četné šlechtice. Prodávají své statky a pak se stěhují buď do Prahy nebo do Kutné Hory. Zde pak lichvaří, hrají karty, zahálejí. Dolování se nevyplácí pro množství velmi dobře placených, neschopných úředníků. Horníci, kteří občas zahynou při výbuchu plynových kapes, jsou nespokojeni se stávajícími poměry. Jejich stížnosti však zlehčují nepravdivé zprávy horního úřadu, někteří horníci jsou dokonce uvězněni za neposlušnost. Proto často vznikají hornické nepokoje, které roku 1494 končí na rozkaz krále Vladislava popravou 10 havířů v Poděbradech.
Kutná Hora dočasně hostí sidonského biskupa, který zde světí kališnické kněžstvo. Z chmurného líčení událostí je patrný značný pokles mravů. Šíří se vlašská móda a výstřední oděvy, krádeže, bitky a vraždy jsou na denním pořádku. Časté jsou i hrozivé veřejné popravy. Kradou i mniši. Sám autor zabil v krčemní bitce náhodně pana Šťastného Novohradského z Kolovrat, byl pak vězněn a přišel o majetek. Množí se peněžní sňatky se značným věkovým rozdílem, únosy dívek nebo manželská nevěra, trestaná pohřbením za živa. Hýřivý a nemravný život vedou studenti i mnozí kněží. Listiny se falšují a mnoho lidí se obohacuje znehodnocenou mincí, na niž předělávají hodnotné české tolary. Kvete spekulace s uměle vyvolaným nedostatkem a drahotou, židé lichvaří. Marné je pranýřování frejířů a cejchování lehkých žen a poběhlic. Nezastrašují časté morové epidemie ani sebevraždy zoufalců, hynoucích v hlubinách šachet. Objevují se houfy obrovských kobylek i zemětřesení. S úpadkem mravů souvisí i pověrčivost. Čerti a zlí duchové létají povětřím, duhy vycházejí a ztrácejí se v studánkách, zjevují se různá znamení na obloze.
Autor stručně líčí průběh a následky bitvy bělohorské, zvláště hromadné popravy roku 1621. I Kutná Hora je postižena násilnou rekatolizací. Množí se drahota a lichvářství. Chudí umírají a bohatí ještě více bohatnou. Dačický dobře popisuje svoji doby se všemi jejími zápory."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x517d790d4cd1e.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
M_Dacicky_z_Heslova_Pameti.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse