Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Milan Kundera: Směšné lásky

Milan Kundera: Směšné lásky

Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Milan Kundera

Životopisy spisovatele: Milan Kundera

Škola: Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, příspěvková organizace Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, Vyškov

Charakteristika: Práce obsahuje detailně zpracovaný rozbor povídkového souboru Směšné lásky Milana Kundery. Zahrnuje základní charakteristiku díla, popis jednotlivých povídek a charakteristiku hlavních postav. Součástí je také analýza vypravěčských postupů, jazyka a další. Práce je vhodná i pro přípravu k maturitě.

Obsah

1.
Charakteristika díla
2.
Obsah povídek
3.
Postavy
4.
Vypravěč, autorský přístup a záměr
5.
Jazyk
6.
Funkce díla
7.
Autor a tvorba
8.
Současníci a pokračovatelé

Úryvek

" Eduard a Bůh
Eduard je vesnický učitel, který chodí s katoličkou Alicí. Chce získat její tělo, ona to však odmítá kvůli víře. Proto ze sebe začne dělat horlivého katolíka a doufá, že tak Alici získá. V době komunismu nejsou však katolíci moc vítáni, a tak Eduard začne mít problémy s vedením školy. Aby zabránil vyhození ze školy, začne lichotit ředitelce. Té se Eduard zalíbí a dojde k jejich bližšímu seznámení. Nakonec Eduard dosáhne svého i s Alicí, ale poté zjistí, že to byla velká chyba a že se tím jejich vztah pokazil. Rozloučí se s ní, i když toho v zápětí velmi lituje. Na tomto příběhu je paradoxní, že i když Eduard v Boha nevěří, dále se jím zabývá a přemýšlí o něm.

 Já truchlivý bůh
Tento příběh je o Adolfovi, muži - hudebníkovi, který nám v úvodu svého příběhu představuje dívku, která na přednášky na konzervatoř dochází se svým malým synem. Autor vysvětluje, že dítě je jeho zásluhou, i když vlastně není jeho otcem. Svěřuje se, jak se do dívky zamiloval a dělal vše proto, aby ji získal. Ta ale jeho laskavosti přijímala bez odezvy. Jejich vztah pak skončil tím, když dívku nazval Janou z Arcu (Jana přirovnání nepochopila a podle jeho vysvětlení si myslela, že jí nazývá lehkou dívkou). Adolf si pak jako náhradu našel ještě ten večer přístupnější brunetu.
Vypravěč se seznámí s Řekem Apostolem, který žije v Čechách, a napadne ho plán, jak se Janě pomstít. Svému příteli ji nabídne jako dárek s tím, že mu ji pomůže získat. A tak v neděli s ním vyrazí do kavárny, kde se studentky pravidelně schází, a namluví jim, že je Řek dirigentem athénské opery. A on jako jeho průvodce chce prý Janě udělat tu laskavost, že ji představí s tím, že jim bude tlumočit (i když řecky neumí).
Jejich rozhovor Adolf stočí tak, že si Apostol chce poslechnout Janin zpěv, a tak skončí u něj v bytě, kde nejprve dělá korepetitora, pak se ale omluví, že už musí jít a i přes protesty (kdy si vychutnává, jak ho dívka poprvé skutečně potřebuje) je tam nechá o samotě.
Ještě ten večer se Apoštol u Adolfa zastaví a vylíčí mu dopodrobna celý večer. Vypravěč si uvědomuje, že mu na Janě stále ještě záleží a příteli závidí. Své činy vysvětluje tak, že chtěl změnit situaci mezi sebou a dívkou. Od přítele se pak doví, že Jana byla nadšená a věřila v zázračnou lásku. Byla konečně šťastná.
Řek prosí Adolfa, aby zajistil ještě jedno setkání dirigenta a mladé zpěvačky, to ale autor toho nápadu nedokáže splnit. Proto se Apostol rozhodne, že zajde za Janou a všechno jí řekne. Když na ni ale čeká před konzervatoří, dívka ho nepozná a on je zklamaný. Spolu s ním jeho trápení prožívá i Adolf, který si uvědomuje, že jediný, kdo z celého příběhu vyšel spokojený byla Jana. Dokonce, když zjistila, že je těhotná, dítě si nechala a chlubila se s ním svým známým.
Adolf pak podotýká, že Jana může být na syna hrdá, on ale tím, že celý příběh zinscenoval se k němu i k ní připoutal (zatímco kdyby ji nechal, tak mohl bez problémů zapomenout, teď je součástí jejího osudu).

 Sestřičko mých sestřiček
Povídka nás seznamuje s hlavním hrdinou, taktéž hudebník, skladatel, na operačním sále, kde se cítí nejprve deprimovaný tím, jak lékaři mohou prokouknout jeho tělo skrz na skrz, zatímco jeho duch a mysl jim uniká. Pak tam ale pozná mladou lékařku, která ho svou citlivostí uklidní. Od té chvíle na ni musí pořád myslet.
Když to vypadá, že dívka za ním na pokoj nepřijde, rozhodne se na ni zeptat jiného chirurga, který mu prozradí, že doktorka se jmenuje Kamila a její manžel je také lékař, ale věnuje se i psaní básní. Vypravěč zná manžela jako básníka, který proslul svými novými myšlenkami, tím ale proti sobě poštval většinu kulturně založených lidí.
Třetí den po operaci se Kamila přece jen na muže přichází podívat. Vypravěč se svěřuje s tvůrčí krizí, kterou v té době trpěl, ale i s tím, jak našel u dívky inspiraci. Ta ale jeho řeči považuje za skromnost a pouští se s ní do debaty. Nakonec mu poradí, že by mu mohlo pomoci, kdyby se usadil a tvořil po boku manželky. Umělec si to ale vyloží tak, že se mu svěřuje se svou láskou.
Vypravěč se navrací domů a přemýšlí o dívce, kterou poznal. Je přesvědčený, že žije v nešťastném manželství, takže ji může kdykoliv získat. Představuje si, jaký by mohl být život s ní. A potom se jednoho dne vrací domů plný inspirace. Vzpomíná si na malou zrzavou holku, která byla jeho první inspiraci pro harmonizaci písně, za kterou se ale na něho nakonec jeho učitel rozhněval.
Tentokrát ale napíše trochu jinou skladbu, která je uvedena na novinkovém koncertě po několika měsících. Autor nepočítá s tím, že se dívka přijede podívat, protože je tou dobou se svým manželem na praxi na Slovensku. O to víc je překvapen tím, když si přijde sonátu poslechnout. Když se pak s Kamilou po představení setkává, zalekne se, protože ta mu bez váhání představí svého manžela a pozve ho k nim domů.
Z posezení u mladých manželů se skladatel o nich hodně dovídá a dostává se s nimi do debaty (chce se hádat, protože cítí, že Kamilu nemůže mít, oni to ale berou jako námět k rozhovorům). Když se pak básník svěřuje se svou novou sbírkou, která je úplně jiná než jeho předchozí tvorba, protože, jak manželé přiznávají, píší ji společně, uvědomuje si muž jejich spojení, které nemůže zničit. "

Poznámka

Vybrané informace jsou tučně značeny.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera27935
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse