Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Nikolaj Vasiljevič Gogol: Mrtvé duše, první díl

Nikolaj Vasiljevič Gogol: Mrtvé duše, první díl

Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Nikolaj Vasiljevič Gogol

Životopisy spisovatele: Nikolaj Vasiljevič Gogol

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce obsahuje podrobný popis děje prvního dílu Gogolova románu Mrtvé duše. Zároveň s vylíčením děje seznamuje s vlastnostmi jednotlivých postav, zejména Čičikova.

Obsah

1.
Děj prvního dílu románu
2.
Čičikov

Úryvek

"Do města N. přijíždí v obyčejném kočáře pro střední vrstvu obyvatelstva obyčejný muž, ani ne tlustý, ani ne hubený, a ubytuje se v místním zájezdním hostinci. Jeho pokoj je plný švábů, ale za dva rubly na den nemůže čekat větší luxus. Při večeři host rozmlouvá se sklepníkem tohoto nevelkého hostince. Vyptává se na vysoké hodnostáře ve městě, na jejich jména a povahy, na statkáře v okolí. Sklepníka zaujme, s jakým zájmem se vyptává a je z něho unesen. Po večeři dá host sklepníkovi lístek s jeho jménem, aby ho nahlásil na místní policii jako hosta ve městě. Na lístku stojí: Koležský rada Pavel Ivanovič Čičikov, statkář, v soukromé záležitosti. Druhý den se Čičikov jde představit všem významným osobnostem města: starostovi, gubernátorovi, prokurátorovi atd. Všechny dokáže zaujmout, jelikož nemluví moc o sobě, ale zajímá ho život ostatních. Ještě týž den je pozván na večírek. Čičikov se na něj připravuje dvě hodiny, pořádně se vymydlí. Na večírku zkoumá přítomné a vyptává se ukecaného poštmistra ne ostatní hosty. Nakonec si vyhlédne statkáře Psovského a Líbeznického a snaží se je zaujmout. Hrají karty a i při hře je sympaticky zavádí do rozpravy. Psovský je z něj tak nadšen, že mu nabídne návštěvu jeho statku. Celý týden chodí Čičikov po návštěvách, v hostinci jenom přespává.
Po týdnu se Čičikov se svým sluhou Selifanem vydává na statek Líbeznického. Jedou bryčkou ven z města a ptají se kolemjdoucích na cestu. Když přijedou do Líbezné Lhoty, statkář je už vyhlíží a je ze svého přítele nadmíru unesen. Představuje mu svou ženu. Zde autor popisuje Líbeznického, aby ho čtenáři lépe přiblížil. Líbeznický je milý člověk, který však nemá žádné záliby. Sní o tom, že přes jeho rybník povede zděný most a na něm budou stát stánky se zbožím. Je to snílek. Se svou ženou Lízou žije již 8 let, ale i po takové době si říkají miláčku, drahoušku,… Chovají se jak čerstvě zamilovaní. Mají dva syny. Starší, skoro osmiletý, Themistoklus je otcem předurčen pro práci diplomata, mladší 6-ti letý Alkid je naopak nemotorný. Všichni společně poobědvají a po obědě Čičikov statkáře naznačí, že s ním potřebuje mluvit v naléhavé věci. V pracovně, kde si Líbeznický zapálí dýmku, mu Čičikov řekne, že chce odkoupit jeho mrtvé rolníky, kteří jsou však stále vedeni jak živí. Líbeznický se zmůže jen na to, že upustí svou dýmku a přemýšlí, zda to není žert. Čičikov však svým řečnickým uměním přesvědčí nového přítele, že tato zákonem dovolená transakce se uskuteční. Líbeznický nechá Čičikovovi své duše zadarmo a dokonce zaplatí i výlohy s kupní smlouvou. Čičikov se po tak skvělé domluvě ihned loučí a odjíždí k Pšovskému.
Cestou Selifan však mine odbočku a bryčka zabloudí. Ve tmě a v blátě se bryčka převrhne, když v tom zahlédnou vesnici. Čičikov ledabyle poprosí o nocleh u hlavní statkářky ve vesnici a jde spát. Ráno se statkářkou posnídá. Již zde pozorujeme, že Čičikov s ní mluví úplně jinak nežli s Líbeznickým. Je drzejší a strohý ve svých odpovědích. Když se dozví, že statkářka se jmenuje Shánělka a že ji zemřelo 20 rolníků, které pořád eviduje jako živé, rovnou ji nabídne, že je od ní odkoupí za 15 rublů na hlavu. Shánělka však tomuto podivnému obchodu nechce přijít na chuť a tvrdí, že tento typ obchodu nezná a počká si ještě na jiné kupce, kteří ji třeba nabídnou víc. Čičikov ztratí po chvíli trpělivost a vypění. Shánělka okřeje až při slovech, že u ní chtěl nakupovat i něco jiného. Začne ho vidět jako jejího budoucího velkého nakupující ho a pohostí ho lívanci a smlouvu o duších mu podepíše. Čičikov se hned po jídle kvapně zvedá k odjezdu a ptá se na cestu. Shánělka jim dá děvečku, která je dovede na hlavní silnici. Trvá to velkou chvíli, než děvečku vyloží a poděkují jí za rady. Na Hlavní silnici narazí na hospodu, u které zastaví."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera23992
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse