Logo Čtenářský-deník.cz

 • V naší databázi je nyní 4 569 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
 • Z toho je 2738 prací zdarma.

Poradíme vám

Philip Kindred Dick

Kategorie: Životopisy spisovatelů

Typ práce: Životopisy spisovatelů

Životopisy spisovatele: Philip Kindred Dick

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Seminární práce pokrývá život, tvorbu a odkaz amerického spisovatele P. K. Dicka. Po autorově biografii následuje rozsáhlá citace jeho předmluvy ke sbírce povídek Zlatý muž. Následuje charakteristika témat Dickovy tvorby, přehled jeho děl a rozbor několika z nich. Přiblíženy jsou i filmové nebo divadelní adaptace autorových prací a zaznamenány ceny, které mu byly uděleny.

Obsah

1.
Úvod
2.
Biografie
3.
Předmluva ke sbírce povídek Zlatý muž
4.
Tvorba
4.1.
Témata tvorby
4.2.
Seznam literární děl
4.2.1.
Romány
4.2.2.
Povídkové sbírky
4.3.
Rozbor děl
4.3.1.
Valis
4.3.2.
Muž z vysokého zámku
4.3.3.
Blade runner
4.3.4.
Temný obraz
4.4.
Adaptace děl
4.4.1.
Filmové adaptace
4.4.2.
Seznam adaptací
4.4.3.
Připravované adaptace
4.4.4.
Divadelní adaptace
4.4.5.
Komiky
5.
P. K. Dick Memorial Award
6.
Ceny a ocenění za literaturu
7.
Závěr

Úryvek

"1.2. Biografie
Philip Kindred Dick se narodil 16. prosince roku 1928 v Chicagu, ve státě Illinois. Na svět přišel jako jedno z dvojčat, přičemž jeho sestra Jane, nedlouho po narození zemřela. Její smrt ho provázela velkou část jeho života, neboť po rozvodu jeho rodičů žil s matkou, která si dávala její smrt za vinu. Vyrůstal ve Berkley se svou matkou a už od svého dětství byl náruživým čtenářem science-fiction. Již na základní škole napsal svůj první román „Return to Liliput“, který se bohužel nedochoval. Na základní i střední škole přispíval do svého časopisu „Daily Dick“ povídky. Po ukončení střední školy pokračoval ve studiu na Kalifornskou Univerzitu, kterou ale v roce 1949 opustil. Na univerzitě se ovšem začala pomalu projevovat jeho nemoc, provázely ho závratě, strach z uzavřených i otevřených prostor. Později byla jeho nemoc diagnostikovaná jako schizofrenie a doprovázela ho do konce života. Během celého svého života vyzkoušel nesčetné množství drog, je dodnes otázkou jakou váhu v tom měla právě jeho duševní choroba, s kterou se touto formou snažil vypořádat. V celého jeho tvorbě se jeho stav k drogám zrcadlí.
V roce 1949 nastoupil do obchodu s vážnou hudbou, tato práce mu vydržela do roku 1952. Jeho zájem o vážnou hudbu mu nicméně vydržel po zbytek života. V tomto období měl vlastní pořad v rádiu o vážné hudbě.
V roce 1952 vydává první povídku Beyond Lies The Wub. S pomocí editora science-fiction Anthony Bouchera vydává v červnu 1953 v krátkém období dalších 7 povídek a zcela se zaměřuje na kariéru spisovatele. V roce 1954, jak sám Dick zpětně s humorem podotýká, se setkal s jedním ze svých idolů v oblasti science-fiction E. A. Van Vogtem, který mu poradí, aby psal raději romány, než povídky, protože jsou lépe proplácené. V období mezi rokem 1959-1964 napsal P. K. Dick neuvěřitelných 16 románů. Je to mnohými té pokládáno za Dickovo vrcholné období.
I když je dnes již P. K. Dick uznávám jako jeden z předních autorů science-fiction 20. století a jeho díla se stala doslova kultovními, on sám prožil většinu svého života v relativní chudobě. Jeho díla nezaznamenávala zdaleka tak velký ohlas, jak by si asi představoval. Ikdyž v roce 1963 získal prestižní oceněné Hugo Award pro nejlepší román science-fiction. Celosvětového uznání a slávy se dočkal až koncem 70. let, kdy o jeho knihy začali jevit zájem filmová studia. Podílel se na přípravě filmu Blade Runner, natočeného podle stejnojmenné knihy (Blade ruber: Sní androidi o elektrických ovečkách?) s Harrisnem Fordem v hlavní roli. Režie se ujal samotný Ridley Scott, který je považován za velikána ve filmovém průmyslu. Na sklonku svého života stihl P. K. Dick poskytnout mnohé rozhovory, mezi ty nejslavnější patří rozhovor do časopisu Playboy. V odbobí mezí roky 1978-1982 se nicméně své románové tvorbě příliš nevěnoval, spíše psal odborné články o podstatě vesmíru jako takového.
O své životní dráze napsal: „Šel jsem na Kalifornskou univerzitu, ale nikdy jsem ji nedokončil. Hodně lidí kouřilo a četlo The Daily Cal a poslouchalo mé rady. Sci-fi jsem začal číst, když mi bylo jedenáct. Náhodou jsem si koupil výtisk Stirring Science Stories místo Popular Science. Nedokázal jsem se od toho odtrhnout, jen jsem se do toho pustil. Začal jsem se zajímat o literaturu… číst Joyce, Kafku, Steinbecka, Prousta, Dos Passose. Žil jsem v jedné místnosti bez kuchyně a psal krátké povídky. Oženil jsem se s dívkou, kterou jsem potkal v obchodě, kde jsem pracoval, koupil dům a kočku a začal prodávat SF a fantasy. Nechal jsem prodávání v hudebninách, stále ještě poslouchám Monteverdiho a Buxtehudeho, ale většinu času čtu Ibsena a píšu povídky.“
Po neúspěchu prvního manželství se v roce 1949 rozvedl. Za svůj nepříliš dlouhý život nicméně stihl vystřídat 4 manželky Kleu Apostolides (1949), A. W. Rubenstein (1959), Nancy Hackett (1966), a Tessu Busby (1973). Přičemž z toho vzešli 3 děti Laura, Issa a Christopher."

Poznámka

Součástí práce jsou fotografie a ilustrace o rozsahu cca 2 strany.
Citace jsou značeny kurzívou.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera24048
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse