Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Šebastián Hněvkovský: Děvín

Šebastián Hněvkovský: DěvínKategorie: Profi práce, Česká literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Šebastián Hněvkovský

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Děvín, jehož autorem je Šebastián Hněvkovský.

Obsah

1.
Šebastián Hněvkovský: Děvín

Úryvek

"Děvín
Hněvkovský Šebastián
Děvín je rozsáhlý romantický epos, odehrávající se v dávných dobách, kdy v Čechách vládla kněžna Libuše. Když Libuše zemřela, nechtěly její družky poslouchat muže. Proto si ze svého středu zvolí vůdkyni Vlastu a založí si opevněný hrad Děvín. Muži se na boj proti ženám chystají spíše jako na zábavu. Jedna z žen se však v přestrojení dostane do tábora mužů a Vlastě poví, co se tam děje.
Ve stejné době se odehrává také milostný příběh bohatýra Kasala. Ten se chce oženit s Bělou, dcerou Kazi. Dozví se o tom Šárka a Bělu unese do dívčího ležení. Kasal přísahá, že Bělu osvobodí a pokoří ženské pohlaví.
Sláva českých vzbouřených žen se rychle šíří i do světa. Ruský kníže Restov se proto ze zvědavosti vydává do Čech. Zde se utká v souboji s Domkou, ale nedokáže ji porazit. Slíbí dívkám pomoc a Domka mu vypráví o počátku dívčí války. Přemysl se vše snaží urovnat, ale dívky touží po válce a málem zabijí Přemyslova posla.
Muži ženy podcení a během jedné zábavy jsou ženami přepadeni, část je pobita a část padne do zajetí. Vlasta v souboji zraní svého bývalého milence Přemila a jde ho léčit. Velení předá statečné Putysile. Kasal padne do léčky nastražené Šárkou a dostane se na hrad plný nymfomanek. Rozzuří se, zabije jejich vůdkyni a hrad zapálí. Vrátí se k Přemyslovu vojsku a pomůže odrazit útok žen vedených Putysilou. Vlasta odmítne sňatek s Přemilem a vrací se na Děvín. Tam se ženy chystají na nový útok a básnířka Božka opěvuje hrdinství žen.
Přemysl ženám nakonec nabídne příměří. Ženy s podmínkami souhlasí a vrací se k mužům. Kasal si vezme Bělu a Restov Domku. Přemysl nabídne Vlastě sňatek a znamení míru, ta však odmítne život u dvora a vezme si Přemila. Děvín je spálen a všichni opět žijí v klidu a míru."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51a46ae108074.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
S_Hnevkovsky_Devin.doc (30 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse