Logo Čtenářský-deník.cz

 • V naší databázi je nyní 4 586 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
 • Z toho je 2754 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Velký čtenářský deník > Velký čtenářský deník

Velký čtenářský deník

Kategorie: Česká literatura do 20. století, Česká literatura od 20. století, Americká literatura od 20. století, Evropská literatura do 20. století, Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Velký čtenářský deník

Další díla spisovatele: neznámý Autor

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce nabízí kompletní rozbory nejvýznamnějších českých i světových literárních děl. Autor nejdříve představuje životopis spisovatele a poté je pozornost věnována samotnému rozboru knihy. Po žánrovém zařaní autor poskytuje kritické ohlasy a seznamuje s tématem i stručným dějem knihy. Nejpřínosnější jsou charakteristiky hlavních postav. V závěrečné části je poznámka o jazyce a kompozici knihy. Rozbor ukončuje vlastní názor na jednotlivá díla.

Obsah

1.
Anna Karenina - Lev Nikolajevič Tolstoj
2.
Babička - Božena Němcová
3.
Balada z hadrů- Jiří Voskovec a Jan Werich
4.
Beowulf
5.
Bídníci- Victor Hugo
6.
Bílá nemoc - Karel Čapek
7.
Bylo nás pět - Karel Poláček
8.
Divá Bára - Božena Němcová
9.
Důmyslný rytíř Don Quijote De la Mancha - Miguel de Cervantes Saavedra
10.
Evžen Oněgin - Alexander Sergejevič Puškin
11.
Hamlet - William Shakespeare
12.
Hrozny hněvu - John Steinbeck
13.
Chrám Matky Boží v Paříži - Victor Hugo
14.
Ivanhoe - Walter Scott
15.
Jak je důležité míti Filipa - Oskar Wilde
16.
Jana Eyrová - Charlotte Bronteová
17.
Její pastorkyňa - Gabriela Preissová
18.
Jméno růže - Umberto Eco
19.
Krakatit - Karel Čapek
20.
Král Oidipus - Sofoklés
21.
Kříž u potoka - Karolína Světlá
22.
Kytice - Karel Jaromír Erben
23.
Máj - Karel Hynek Mácha
24.
Malý princ- Antoine de Saint - Exupéry
25.
Na vlnách TSF - Jaroslav Seifert
26.
Nadějné vyhlídky - Charles Dickens
27.
Obraz Doriana Graye - Oskar Wilde
28.
Obsluhoval jsem anglického krále - Bohumil Hrabal
29.
Oliver Twist - Charles Dickens
30.
Opilý koráb - Jean Arthur Rimbaud
31.
Ostře sledované vlaky - Bohumil Hrabal
32.
Petrolejové lampy - Jaroslav Havlíček
33.
Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války - Jaroslav Hašek
34.
Pán much - William Golding
35.
Pes baskervillský - Arthur Conan Doyle
36.
Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda - Robert Louis Stevenson
37.
Pýcha a předsudek - Jane Austenová
38.
Revizor - NIkola Vasiljevič Gogol
39.
Robinson Crusoe - Daniel Defoe
40.
Romeo a Julie - William Shakespeare
41.
Římanka - Alberto Moravia
42.
Sága rodu Forsytů - John Galsworthy
43.
Sluha dvou pánů- Carlo Goldoni
44.
Smrt krásných srnců - Ota Pavel
45.
Sophiina volba - William Styron
46.
Těžká hodina - Jiří Wolker
47.
Tři kamarádi - Erich Maria Remarque
48.
Tři mušketýři - Alexandre Dumas
49.
Tři sestry - Anton Pavlovič Čechov
50.
Vesnický román - Karolína Světlá
51.
Výchova dívek v Čechách - Michal Viewegh
52.
Zkrocení zlé ženy - William Shakespeare
53.
Zločin a trest - Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Úryvek

"1) Osobnost autora
Lev Nikolajevič Tolstoj – narodil se roku 1828 v Jasné Poljaně a zemřel roku 1910 v malé vesnici u železniční stanice Astapovo, v Lipecké oblasti, kde se musel zastavit na své tajné cestě, protože dostal zápal plic. Nyní tato stanice nese jméno po něm – Lev Tolstoj.
Po rodičích pocházel ze starých šlechtických rodů, rodiče však zemřeli, když byl Tolstoj ještě malý. Pokusil se studovat práva v Kazani, ale bez úspěchu. Poté se vrátil do Poljany, kde se chtěl věnovat hospodářství, dlouho tam však nevydržel a odešel (s bratrem) bojovat na Kavkaz (1851 - 1855). Znalost vojenského prostředí získal, když se podílel na obraně Sevastopolu.
Po roce 1855 cestoval po Evropě, po svém návratu z cest si uvědomil zoufalý stav Ruska. Byl utopista a zastánce názoru, že umění a vzdělání je to, co vytváří skutečné lidi (i z mužiků). Otevřel školu pro své mužiky a jejich děti, v níž sám se svou rodinou vyučoval. Mužici ve škole neviděli žádný smysl a považovali ji za přítěž, ostatní statkáři se s ním přestali stýkat, protože ho považovali v lepším případě za podivína. Stejně tak chtěl, aby jeho knihy plnily výchovnou úlohu, proto se nezabýval tolik psychologizací postav, ale spíše tím, jak řeší své problémy.
Car ho pokládal za revolucionáře, ačkoli spíše zastáncem tradic, a byl vyloučen z církve jako kacíř přesto, že byl silně věřící, což se projevilo i v jeho dílech. Podmětem pro to byl zřejmě jeho spis vykládající pravoslaví. Chtěl být spasitelem. Po neshodách s rodinou ji opouští a bez rozloučení odjíždí vlakem pryč.
Román Anna Karenina vydával na pokračování v letech 1873-7.

2) Druh, žánr
Druh – epika
Žánr – román

3) Kritické ohlasy
Román je považován za jedno z nejvýznamnějších děl ruského realismu a spolu s Vojnou a mírem za vrcholné dílo L. N. Tolstého.

4) Téma
Příběh, který se snaží ukázat, jaké je místo ženy ve společnosti na dvou párech, šťastných Levinových [Ljovinových] a Kareninových, jejichž osud se řítí do tragického konce.

5) Prostředí, doba
Prostředí – Rusko – Moskva, Petrohrad, Itálie
Doba – 19. stol. (autorova současnost)
6) Stručný děj
Anna Kareninová přijíždí za svým bratrem Ščepanem Oblonským, aby mu pomohla vyřešit manželskou krizi, kterou způsobil tím, že svou ženu podvedl. Zde se díky bratrově ženě potkává s Kitty Ščerbackou, dívkou stojící před rozhodnutím, jestli si má vzít důstojníka Vronského nebo přítele Konstantina Levina [Ljovina]. Kitty se rozhodne pro Vronského, ale když ho vidí celou noc tančit s Annou, pozná, že si ji ve skutečnosti vzít nechce a trápí se, že odmítla Levina. Levin jí to však po čase odpustí a vzniká tak šťastné manželství, odstěhují se spolu na venkov, kde žijí idylickým životem. Oproti tomu se manželství Kareninových rozpadá – Karenin se stará hlavně o svou práci, postavení a kariéru a Anna propadá lásce k hejskovi Vronskému, kterého na ní nejvíce zajímá její postavení. Jediné, co ještě drží jejich rodinu pohromadě je syn Serjoža, což se však změní ve chvíli, kdy se Anně narodí dcera Vronského. Karenin žádá o rozvod a Anně je znemožněno stýkat se se Serjožou, což ji zdrtí. Po dlouhé nemoci odjíždí s Vronským do Itálie, kde se však velmi nudí, musí brát opium, špatně se stará o dítě, malou Annu, a chorobně žárlí. Vronský sice už Annu velmi miluje, ale kvůli scénám, které mu tropí, se jí začne vyhýbat a po čase se začne stýkat s hraběnkou Sorokinovou. Poměr s ní nemá, ale Anna ho chce potrestat, a tak se vrhne pod vlak. Když se Vronský dozví o její sebevraždě, ztrácí smysl života a dobrovolně se přihlásí do války proti Turkům.

7) Charakteristika hlavních postav
Anna Kareninová – mladá, hezká žena z vyšší společnosti, milující matka, které však chybí láska muže. Proto podléhá mladému důstojníkovi Vronskému. Ačkoli si je vědoma toho, že společnost její skutky odsoudí, nechce se vzdát jediné lásky, hnusí se jí společenská přetvářka, proto je psychicky někde mezi měšťáky a čistým venkovem, který představují Levinovi. Ztrácí kvůli tomu však svého syna, což jí zlomí srdce. Od té doby již není psychicky v pořádku. Sebevraždu páchá, protože už nevidí jiné východisko.

Alexandr Karenin – bohatý muž, který si velmi zakládá na svém postavení. Ctí morální principy a Anny si jako manželky váží, dokud ho nezklame, ale nemiluje ji. Pro zachování rodiny se pokusí manželství udržet i přes její nevěru pod podmínkou, že Anna vztah ukončí. Nemanželské dítě však situaci naprosto mění.

Vronskij – člověk, kterého především zajímá názor společnosti, proto se snaží dostat do vyšší společnosti a těží z přízně Anny, jeho postava se trochu podobá romantickému zbytečnému člověku, např. Lermontovovu Hrdinovi naší doby. Ačkoli se do Anny zamiluje, nedokáže unést její výčitky a paranoidní záchvaty žárlivosti.

Kitty Levinová [Ljovinová] – dívka snící o romantické lásce, která si až později uvědomí, že její skutečnou láskou je vroucně milující Konstantin Levin. Jejich vztah je založený na přátelství a porozumění, zpodobňuje Tolstého představu o harmonickém venkově.

Konstantin Levin [Ljovin] – je podobný autorovi, zbožný idealista, romantik, věří v to, že každý má právo na vzdělání, protože vzdělání činí skutečné lidi.

Ščepan Oblonskij – nezáleží mu na mediálních statcích, je to lev salónů, obdivovaný ženami

Darja (Dolly) Oblonská – mírná žena v domácnosti, rodinný krb je pro ni nade vše, stejně jako výchova dětí"

Poznámka

Abecedně seřazené rozbory jednotlivých děl jsou určené pro maturitní zkoušku na střední školu. Některé rozbory jsou doplněny poznámkami a zajímavostmi. Text je z malé části kompilační.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 65 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 59 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 55 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 990 kreditů (=55Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 2,50€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera20034
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 2,50€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse