Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Viktor Dyk: Krysař

Viktor Dyk: Krysař

Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Viktor Dyk

Životopisy spisovatele: Viktor Dyk

Škola: Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, příspěvková organizace Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, Vyškov

Charakteristika: Práce obsahuje detailně zpracovaný rozbor novely Krysař od spisovatele Viktora Dyka. Zahrnuje základní charakteristiku díla, popis děje a další. Práce může být přínosem k přípravě na maturitní zkoušku.

Obsah

1.
Charakteristika díla
2.
Obsah
3.
Postavy
4.
Vypravěč, autorský přístup a záměr
5.
Forma řeči
6.
Syntax
7.
Funkce díla
9.
Okolnosti vzniku díla, autobiografické prvky
10.
Autor a tvorba
11.
Současníci a pokračovatelé

Úryvek

"Obsah
Do městečka Hammeln zavítá jednoho dne krysař, který chodí po světě a při svých náhodných zastávkách na různých místech pomáhá lidem zbavit se krys, kterých je před jeho příchodem všude dost. Zde se seznamuje s Agnes, dívkou, do které se zamiluje a ani ona se poměru s ním nebrání, protože jí vábí jeho tajemnost. V další kapitole nám autor představu další svou postavu, rybáře Seppa, který je poněkud opožděný a reaguje s denním zpožděním. Poté se dovídáme o Kristiánovi, který miluje Agnes a plánuje si, že si ji jednou vezme za ženu. Na závěr úvodu se ještě dovídáme o kopci Koppel, který se tyčí nad městem a je oblíbeným výletním cílem rodin, možná i proto, že na jeho druhém svahu je skalnatý sráz, kde podle legendy začíná cesta do země sedmihradské.
Rybář odpočíval na louce poblíž chaty a mezitím tvrdě usnul. A v tom jej najdou Lora a Kätchen, které znají zvěsti o Seppově zaostalosti, ale zároveň je láká jako muž a představují si, jaké by to bylo, kdyby je miloval. Když se ale spáč probudí, dívky pobaví jeho přihlouplý výraz a vysmějí se mu. Teprve až večer se zhrzená mužská pýcha Septa Jörgena probudila a muž zatoužil se jim za takovou potupu pomstít. Ale bylo už pozdě, dívky šly spát a rybář zůstal klečet před vraty na chodníku. Tam ho zastihl krysař, který se jej pokusil přesvědčit, aby to vzdal a šel domů, že nemá smysl takto se trápit. Jenže on ho nepochopí, trvá mu to příliš dlouho.
Další část příběhu o krysařovi se odehrává v hospodě „U žíznivého člověka“, kde se schází o nedělích většina vsi. Také krysař sem dochází a jednou večer se rozhodne, že využije toho, že jsou přítomni také dva z konšelů – truhlář Gottlieb Frosch a krejčí Bonifác Strumm, a připomene se jim. Radnice mu totiž slíbila tučnou odměnu za to, že ji zbaví krys, zatím mu nic nevyplatila, přestože svou práci dávno odvedl. Ale konšelé se snaží ze svého závazku vykroutit a odmítají mzdu dát. Krysaře to rozlítí a chce se pomstít, ten večer má však schůzku s krásnou Agnes. Když ji vidí, uvědomí si, že kvůli ní se tomuto městu nechce mstít, ale je ochotný ho zachovat pro ni. A pak, jak ráno od ní odchází, setkává se krysař poprvé s Kristiánem, přestože se neznají, chovají se k sobě rivalové. A krysař začíná cítit, že přes milovanou dívku začíná být s tímto městem spojený víc než s jakýmkoliv jiným místem předtím. Vzdálí se z Hammeln, ale ještě ten večer jej něco nutí se tam vrátit.
Po cestě za Agnes krysaře upoutá socha ďábla na místním chrámu, který jej přesvědčí, aby šel do hostince, kde se setkává s tajemným cizincem. Ten se ho snaží přesvědčit, že by se měl k němu přidat, zaprodat své srdce za to, že bude si bude moci dělat co chce. Ale to krysař odmítá, nevidí zázraky magistera Fausta z Wittenberka, jak se cizí představí, a ani mu nevěří. Jde ještě za Agnes, ale ta je toho večera jen zlomenou ženou, protože se jí proti její vůli zmocnil Kristián a ona se trápí tím, že milovaného krysaře zradila. S bývalým milencem teď čeká dítě a krysař ji opouští, hodlá jít zase dál na své bezcílné cestě. Že s Agnes není něco v pořádku si všimne i její matka a dcera ji poprosí, aby ji vyprávěla pohádku o zemi sedmihradské, pak se s ní rozloučí. Když jí máma na večer hledá a nenachází, pochopí, že si dcera vzala život skokem ze srázu hory Koppel.
Krysař ale nedokáže Hammeln a Agnes opustit, a proto se vrací zpět a dovídá se, že jeho milenka si vzala život. V tu chvíli už nevidí důvod, proč by si nemohl s městem srovnat své účty a pomstít se nevděčným měšťanům. Vezme svou píšťalu, jejíž zvuk vábí krysy, ale tentokrát na ni zahraje z plných plic a díky kouzlu jej nyní následují i lidé. Všechny krysař odvede k propasti, kde se on sám vrhne za svou milou Agnes a ostatní jdou za ním díky kouzlu píšťaly. Říká jim totiž, že nastupují cestu do země sedmihradské. Krysařova píšťala nepůsobí jen na Seppa, kterému vše dochází až se zpožděním. Když ale také jeho chytne kouzlo, vytrhne jej z prokletí křik nemluvněte, které zůstalo opuštěné. Rybář se ho ujímá a vydává se pro něj hledat ženu, která by mu byla matkou. "

Poznámka

Důležité informace jsou tučně značeny.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera27886
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse