Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Vítězslav Hálek: Pod pustým kopcem

Vítězslav Hálek: Pod pustým kopcemKategorie: Česká literatura do 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Vítězslav Hálek

Životopisy spisovatele: Vítězslav Hálek

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Pod pustým kopcem, jehož autorem je Vítězslav Hálek.

Obsah

1.
Vítězslav Hálek: Pod pustým kopcem

Úryvek

"Pod pustým kopcem
Hálek Vítězslav
V jedné horské vsi žili Józa s Mařkou. Měli se tuze rádi, ale Józu odvedli na vojnu a Mařka si měla vzít jiného, Fraňka. Utekla mu ale od oltáře a šla do služby do Prahy, kde byl Józa na vojně. Když si odsloužil svých čtrnáct let, vzal si Mařku a společně se usadili blízko Prahy pod kopcem u Vltavy a upletli si chaloupku z košatin.
Józa dostal místo hajného a po letech se jim narodila dcera Jožka, která jako by své matce z oka vypadla. Za Jožkou začal chodit starý mládenec, myslivec Lovák. Hoši z Lešan se mu jednou posmívali, rozzuřený Lovák mezi ně střelil a postřelil sedláka Dolinu, který mu kdysi přebral dívku. Dolina začal myslet na pomstu.
Lovák se oženil s Jožkou, ale po dvou letech spadl ze skály a měl ošklivě zohavenou tvář. Jožce ho bylo líto. V té době se jim narodila dcerka Katuška. Lovák začal žárlit na každého, kdo dceru pochválil nebo její krásu přirovnal k matčině. Jednou večer Lovák viděl, jak si mládenec Drůbek hraje s Katuškou, a vyhnal ho ze statku.
Drůbek si přišel pro zbylé věci, ale Lovák nebyl doma. Když se to později dozvěděl, začal svou ženu trápit a podezírat. Jožka už to nemohla vydržet, vzala dítě a šla hledat práci. Dolina ji odbyl, a tak odešla zpět k rodičům. Doprovodil je Dolinův chlapec Staněk. Když začala Katuška chodit do školy, Lovákovi se počlo stýskat a často ji pozoroval na cestě domů. Jednou večer dokonce přišel až k hájovně a tajně s pláčem pozoroval, co se uvnitř děje. Józa zaslechl šramot a vyběhl ven, aby zastřelil domnělého zloděje.
Staněk Dolina dospěl a zamiloval se do Katušky - jejich lásce ale rodiče nepřáli. Nakonec se mladí vzali i přes odpor rodičů, Staněk si koupil lodě a začal obchodovat. Jednoho dne se Katuška se synem Otíkem schovali u hájovny a našel je Lovák. Vzal je dovnitř a všichni radostí tancovali. Otíkovi se u dědečka tak líbilo, že ani nechtěl domů. Katuška šla tedy zatím sama.
Josef ze statku odvezl Otíka ukázat dědečkovi. Tomu se vnuk velice líbil, zavolal ženu a všichni se radovali. Otík si jen přál, aby s ním Dolina šel do hájovny. Ten nechtěl, ale nakonec se přeci jen odhodlal. Jožka nakonec Lovákovi odpustila, ale do hájovny se už nevrátila, zůstala u rodičů. Tak malý Otík opět všechny usmířil."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51a1da6f75536.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
V_Halek_Pod_pustym_kopcem.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse