Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Vítězslav Hálek: Študent Kvoch

Vítězslav Hálek: Študent KvochKategorie: Česká literatura do 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Vítězslav Hálek

Životopisy spisovatele: Vítězslav Hálek

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Študent Kvoch, jehož autorem je Vítězslav Hálek.

Obsah

1.
Vítězslav Hálek: Študent Kvoch

Úryvek

"„Študent“ Kvoch
Hálek Vítězslav
Kvocha poznáváme jako zběhlého studenta, zchudlého koňaře a nakonec pouhého nádeníka. Byl už v poslední latinské třídě, když ho profesor nechal propadnout. Šel potom do kláštera k Františkánům, kde nežádali všechny latinské třídy.
Ale ani tam nevydržel. Příčinou byla pěkná dívka Evička, která se mu zalíbila již v době po matčině smrti. Pro ni by byl skočil do ohně, vše co dělal, dělal jen kvůli ní. Pouze pro ni jezdil s koňmi - řekla mu totiž jednou, že se jí tak líbí. Za jeho krásné koně mu nabízel velké peníze sám kníže, Kvoch je ale nikdy nepřijal, protože měl strach z Eviččiny reakce.
Hůř bylo, když se musel vystěhovat z rodného statku. Ten totiž patřil jeho sestře, která se zrovna vdávala. Kvoch nyní musel krásné koně prodat hluboko pod cenou. Peníze brzy utratili – Evička byla dost špatná hospodyně – a Kvocha musel začít vydělávat.
Kde však sehnat peníze? Kvoch rozuměl jen koním, sice znamenitě, nebyl ale dost prohnaný na to, aby mezi koňaře zapadl. Tak mu nezbylo nic jiného, než začít jako nádeník. Jedinou útěchou, která mu zůstala, byla možnost vytahovat se svými znalostmi před bývalými spolužáky – vikářem, doktorem, okresním hejtmanem.
Ti ho měli stále rádi a chtěli mu pomoci: vikář ho rád nechá u sebe, když mu bude dohlížet na koně, a doktor ho chtěl také zaměstnat. Okresní hejtman mu dokonce nabízel místo osobního sluhy, ale Kvoch všechny nabídky odmítl. Bránila mu v tom hanba a stud, nechtěl přijímat milost od lidí, na jejichž místě mohl sám stát.
Bylo mu trapně a nevěděl co dál - začal tedy pít. Jednou ho jeden přítel, student-spisovatel, vezl i přes jeho zdráhání na návštěvu k vikáři, kam byl již dlouho zván. Těsně před vsí ale seskočil Kvoch z vozu a běžel zpět domů. Kvochovi spolužáci tedy přijeli za ním, chtěli si ho odvézt s sebou, pryč z neblahého prostředí.
Ale přijeli pozdě. Krátce předtím vylovili Kvocha z řeky a zrovna se konal jeho pohřeb. Nikdo mu už nemohl pomoci."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51a1d015bc576.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
V_Halek_Student_Kvoch.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse