Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Vítězslav Hálek: Záviš z Falkenštejna

Vítězslav Hálek: Záviš z FalkenštejnaKategorie: Profi práce, Česká literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Vítězslav Hálek

Životopisy spisovatele: Vítězslav Hálek

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Záviš z Falkenštejna, jehož autorem je Vítězslav Hálek.

Obsah

1.
Vítězslav Hálek: Záviš z Falkenštejna

Úryvek

"Záviš z Falkenštejna
Hálek Vítězslav
Přemysl Otakar II. dostal před bojem na Moravském poli zprávu, že se proti němu chystá zrada. Prosí shromážděné vůdce, aby ho zabili, ale aby ušetřili český národ. Za všechny mu věrnost přísahá Milota, ačkoliv již ví, že se králi pomstí za smrt svého bratra Beneše, kterou má Přemysl na svědomí.
Královna Kunhuta se mezitím baví se svým milencem Závišem na pražském hradě. Králova smrt ji potěšila a hned počla Záviše přesvědčovat, aby si ji vzal za ženu. Ten se dozví, že králova smrt pány ani tak nemrzí, ale že hledají dobrého vůdce proti Brandenburkům. Přinášejí královy pozůstatky a Kunhuta předstírá pláč. Milota zešílel.
Záviš na hostině provolává slávu mladému kralevici Václavovi a snaží se přesvědčit pány, aby kralevice osvobodili ze zajetí. Sám se ale chce stát králem a přál by si spíše Václavovu smrt. Václav zanedlouho přijíždí do Prahy, Záviše jmenuje svým rádcem a nejvyšším hejtmanem české země.
Záviš ze mezitím seznámí s dcerou uherského krále Jitkou. Než odjede na výpravu, otráví Kunhutu. Přijíždí Václav, a když najde matku, přesvědčuje Záviše, aby zůstal s ním. Ten se ale bojí prozrazení a raději rychle odjíždí do boje proti loupežníkům. Záviš si troufá stále více a snaží se na sebe strhnout královu moc. Páni proti tomu protestují. Záviš se schází s Jitkou, trápí ho špatné svědomí, ale Jitka ho uklidní.
Václav chce jet na hostinu k Závišovi. Páni mu to vymlouvají, ale o Závišově zradě ho přesvědčí teprve Závišův dopis uherskému králi, který se mu dostal do rukou. Na Hluboké se připravuje hostina, kterou pořádá Záviš. V králově číši je již připraven jed. Přicházejí páni a žádají po Závišovi královské klenoty, které má u sebe. Záviš se brání, a je proto zatčen.
Přichází posel se zprávou, že se blíží uherský král Ladislav. Závišovi opět vysvitne naděje na vysvobození. Je však označen za zrádce země a pohnán před soud. Nakonec předstírá, že chce připít na zdraví krále Václava. Vezme číši s jedem připravenou pro krále a sám ji vypije."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51a1ddbc1875e.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
V_Halek_Zavis_z_Falkenstejna.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse