Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Životopisy spisovatelů > Vladimír Majakovskij - život a dílo

Vladimír Majakovskij - život a dílo

Kategorie: Životopisy spisovatelů

Typ práce: Životopisy spisovatelů

Další díla spisovatele: Vladimír Majakovskij

Životopisy spisovatele: Vladimír Majakovskij

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s životem a dílem Vladimíra Majakovského. Popisuje také dobu, ve které tento spisovatel žil, a umělecké směry, které tehdy nově vznikaly. Obsahuje několik ukázek básní, včetně jejich krátkých rozborů.

Obsah

1.
Rusko na přelomu století
2.
Nově vzniklé umělecké směry v literatuře
3.
Životopis Vladimíra Majakovského
4.
Dílo Majakovského a jeho význam
5.
Použitá literatura

Úryvek

"1. Rusko na přelomu 19. a 20. století
Rusko na počátku 20. století silně zaostávalo. Zatímco v západních státech se vrstva majetných rozšiřovala díky průmyslovým revolucím, v Rusku byli bohatí ještě bohatšími a chudí ještě chudšími. Společnost se do jisté míry radikalizovala (zakládání různých hnutí), což mělo podle mého názoru velký vliv na události v prvním dvacetiletí 20. století.
Vnitřní politiku velkou měrou ovlivnily zahraniční události, zvláště pak krymská válka, která vyvolala reformy v letech 1860-61. Zrušení nevolnictví bylo jistě velmi důležitým krokem, bohužel zachování mnoha feudálních výsad a jen velmi mírné zprůmyslnění Ruska vyvolaly spíše další problémy v dalších letech.
Důležitou událostí byla japonsko-ruská válka v letech 1904-1905. I když car i vláda měli velká očekávání, válka nakonec skončila porážkou Ruska, což vyvolalo další vnitřní problémy. Následná revoluční situace (1905-1907) ukázala nespokojenost obyvatelstva, ale i stále ještě dost silnou pozici cara. Po jmenování Stolypina ministerským předsedou se situace na chvíli uklidnila, Stolypin provedl několik reforem, rozvíjela se kultura (stříbrný věk ruské kultury).
Zřejmě nejdůležitější událostí jsou však revoluce v roce 1917. Rusko se od roku 1914 účastnilo 1. světové války na straně Dohody, boje probíhaly na tzv. východní frontě. Ruská armáda nebyla příliš dobře vyzbrojena a organizována, proto utrpěla několik porážek (bitva u Tannenbergu a na Mazurských jezerech). Postupně se ukazovala neschopnost cara vést válku, politická hnutí včetně socialistů začala pociťovat, že je potřeba s carismem skončit. Obrat ve válce nastal v roce 1916, kdy začala Brusilovova ofenziva. 8. 3. 1917 vyšly na protest do ulic petrohradské ženy, o den později se k demonstraci přidávali další lidé. Demonstrace pokračovaly až do 15. 3., kdy car nakonec abdikoval. Byla ustanovena prozatímní vláda (premiérem byl Georgij Lvov; dalším premiérem byl Alexandr Kerenskij), která koncem léta vyhlásila ruskou demokratickou republiku. Moc si ale postupně uzurpoval Petrohradský sovět dělnických a vojenských zástupců, do jehož čela byl na podzim zvolen Lev Trockij, a nastaly přípravy bolševického převratu, který propukl již 4. 11. prvním organizovaným povstáním. Petrohrad byl v rukou bolševiků 7. 11. a o den později (poté, co byl dobyt Zimní palác – sídlo vlády) Lenin oznámil občanům, že prozatímní vláda byla svržena.
Na jaře roku 1918 přibylo těžkostí, které byly vyvolány nejenom v důsledku postupu německé armády, ale i díky protibolševickým silám. Proto byl uzavřen 3. 3. 1918 Separátní mír s Německem i přesto, že Rusko ztratilo rozsáhlá území (Finsko, Polsko, Litva a další), což mělo velice negativní dopad i na ekonomiku. Poté do roku 1922 probíhala občanská válka mezi Bílou a Rudou armádou.
2. Nově vzniklé umělecké směry v literatuře
Všechny nové směry v poezii na počátku 20. století nějakým způsobem navazují na předchozí období, především na generaci prokletých básníků a dekadenci, rovněž se často vyvíjí jeden z druhého nebo jako reakce na jiný směr. V ruské poezii se postupně objevily: symbolismus, akméismus, futurismus, kubofuturismus a další směry.
Ruský symbolismus navázal na ten francouzský. V Rusku se o jeho rozšíření zasloužil hlavně Valerij Brjusov, který napsal první symbolistické básně už v roce 1893. Ruský symbolismus je oproti tomu francouzskému více progresivní a méně dekadentní. Symbolisté vnímají náš vnější svět jako látku pro symboly a pomocí nich pak ve svých básních odráží realitu. Jako další představitele bych jmenovala Alexandra Bloka a Marinu Cvetajevovou. Na počátku 20. století byl však symbolismus nahrazen postupně akméismem a především futurismem.
Akméismus se prosadil hlavně v 10. letech 20. století v reakci na symbolismus. Básníci se snažili oprostit od mysticismu a symbolů, poezie by měla být více empirická a pozemská. K zakladatelům patří Nikolaj Gumiljov, dále se k němu hlásila například i Anna Achmatovová."

Poznámka

Obsahuje 1 fotografii Vladimíra Majakovského.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera21560
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse