Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Vladislav Vančura: Markéta Lazarová

Vladislav Vančura: Markéta Lazarová

Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Vladislav Vančura

Životopisy spisovatele: Vladislav Vančura

Škola: Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, příspěvková organizace Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, Vyškov

Charakteristika: Práce detailně zpracovává rozbor románu Vladislava Vančury Markéta Lazarová. Obsahuje základní charakteristiku díla, popis děje a jednotlivých postav. Součástí je také analýza vypravěčských postupů, větné skladby, použitého jazyka i funkcí díla. Podle požadavků k nové maturitě je text doplněn o okolnosti vzniku díla, profil autora a představení jeho současníků a pokračovatelů.

Obsah

1.
Charakteristika díla
2.
Obsah
3.
Postavy
4.
Vypravěč, autorský přístup a záměr
5.
Forma řeči
6.
Syntax
7.
Jazyk
8.
Funkce díla
9.
Okolnosti vzniku díla, autobiografické prvky
10.
Autor a tvorba
11.
Současníci a pokračovatelé

Úryvek

"Charakteristika díla
Markéta Lazarová je baladický a historizují román (velká epika), který se odehrává v blíže neurčené době středověku. Je tak usazen do období, kdy řada šlechtických rodin zchudla a vytvořila se početná vrstva loupeživých rytířů, kterým král vyhlásil válku, protože škodí obchodu i dobré pověsti země.
Místně se děj příběhu opírá o Mladoboleslavsko, kde působí dva loupeživé rytířské rody – Lazarovi, jež obývají hrad Roháček, a Kozlíkovi z hradu Obořiště. Některé scény se odehrávají také v Šerpinském lese či přímo v ulicích Mladé Boleslavi. Prostředí tvoří velmi důležitý prvek, který celý příběh doplňuje, a proto jeho popisu autor věnuje dostatek prostoru.
Román je věnován Jiřímu Mahenovi, který byl Vančurovým vzdáleným příbuzným. Má deset nepojmenovaných kapitol.

Obsah
Děj příběhu nás nejprve přivádí na tvrz Roháček, kde žil Kozlík se svou ženou, osmi dcerami, kterých si byl ochotný vážit jen ve chvíli, kdy mu daly vnoučata, a devíti syny, kteří byli členové jeho loupeživé bandy. Když se Kozlík dovídá o tom, že jim král vyhlásil válku a chce je všechny pobít, rozhodne se vyslat svého syna Mikoláše k sousednímu loupeživému rytíři, Lazarovi. I když byli od pradávna nepřáteli, na druhou stranu v dobách nebezpečí se z nich mohli stát spojenci – na Obořišti, kde Lazarova tlupa přebývá, však vznikne konflikt mezi Mikuláš a starým Lazarem a následně se strhne rvačka. Mikoláš je při ní zraněn a přijde o levé oko, podaří se mu však dostat domů, kde se mu dostane pomoci a ošetření. Otec je odhodlaný syna pomstít a Obořiště vypálí. Na cestě zpátky padne jeho tlupě do spárů mladý německý rytíř Kristián a jeho sluhu. Přesto jej ale nepotká tak hrozný osud jako většinu Kozlíkových obětí a loupeživá družina jej s sebou odvádí na svůj hrad, kde se Kristián seznamuje s dcerou loupežníka, Alexandrou. Oba mladí lidé se do sebe na první pohled zamilují. Ale na lásku není vhodný čas, protože se blíží královské vojsko, které je má vytrestat za všechny zločiny, a Kozlíkovi musí svůj Roháček opustit a odejít do lesů. Alexandra přesvědčí svého bratra Jana, aby vzal cizince s sebou, mohli by se prý hodit, ale ve skutečnosti je chce prostě zachránit. Mezitím je Roháček královským vojskem vypálen.
Mikoláš se znovu vydává hledat Lazara, aby mu vše oplatil. Při „doplňování“ zásob ve vsi se dovídá, že se vrátila jeho tlupa zpět na Obořiště, kde se mu je podaří se svými loupežníky překvapit a přemoci. Aby se pomstil ještě víc, rozhodne se Lazarovi ukrást jednu z jeho dcer a vybere si Markétu, dívku, kterou pobožný zloděj zaslíbil bohu. Ale Mikoláš z ní udělá svou myšlenku a tím ji pošpiní natolik, že už není možné, aby naplnila osud, který jí byl předurčen. Navíc když se o její přítomnosti dovídá Kozlík, je naštvaný a obává se pomsty jejího otce. Když jej Mikoláš ujistí, že ten se mstít nebude, protože je rád, že z jejich posledního setkání vyvázl živí, rozhodne si svou zlost vybít na dívce. V tom mu ale zabrání její milenec, Mikoláš, který se za ni postaví. A s pochopením se k němu přidá i Alexandra. V těchto neklidných časech nemůže Kozlík dělat nic jiného, než ty dva spoutat spolu s jejich zajatci – Kristiánem a Markétou místo toho, aby je rovnou popravil.
V zemi se mezitím objevují biskupovi sluhové, kteří hledají mladíka Kristiána. Když se jim ho ale nedaří dostihnout, raději se vrátí s nepořízenou, nechtějí vzbuzovat pozornost. Biskup chtěl zřejmě Kristiánova otce vydírat, ale když nemá nic v rukou, vydá se za hrabětem, aby alespoň zjistil, jak se věci mají. Když ale Kristiána staršího zastihne na jeho sídle a vidí, že žije v nuzných poměrech, slituje se nad ním a už nepřilévá olej do ohně. Přesto vyděšený otec vyráží ještě ten den, aby co nejdřív zastihl českého krále se svou prosbou o pomoc. A tak se dostává k vojsku, které bylo vysláno, aby potrestalo loupeživé rytířské rody, ale vojáci nic o zmizelém hraběti netuší. Pak si ale všimne, že jeden z Pivových mužů má plášť mladého Kristiána, který ukořistil u Kozlíka a rozhodne se přece jen s plukem ještě zůstat. "

Poznámka

Důležité informace jsou v textu tučně zvýrazněny nebo podtrženy.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera27907
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse