Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Wilbur Smith: Řeka bohů - 1. díl

Wilbur Smith: Řeka bohů - 1. díl

Kategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Wilbur Smith

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce velmi podrobně seznamuje s prvním dílem historického románu Řeka bohů Wilbura Smithe. Jedná se vlastně o umělecký přepis svitků nalezených v roce 1988 doktorem Duraidem ibn al Simmou z Egyptského institutu antiky. Příběh vypráví mimořádně inteligentní otrok Taita, který informuje o období vlády faraona Mamose VIII. a jeho manželky Lostris. Zde naleznete následující díl Wilbur Smith: Řeka bohů - 2. díl.

Obsah

1.
Děj knihy

Úryvek

"Tato kniha zavede čtenáře do starého Egypta, země faraónů a otroků. Příběh se odehrává v přibližně 18. století před naším letopočtem. V té době vládl Egyptu faraón Mamos, osmý toho jména. Čtenáře provádí příběhem neobyčejně nadaný otrok Taita, básník, lékař, architekt, filosof a lékař. Taita byl díky svým schopnostem několikrát vyznamenán, a měl několik privilegií, avšak stále to byl otrok, a dokonce vykleštěný. Vykleštěn byl jednoho dne, když byl přistižen s jednou otrokyní. Otrokyni před Taitou uvázali, a kolem hlavy jí stahovali kožený řemínek, dokud ji nepraskla lebka, a Taitu úplně vykleštili. Ale to již bylo dávno a všichni měli jiné starosti. Faraóna Mamose osmého děsilo, že při svém vysokém věku, a přibližně sto manželkami nemá stále žádného syna, právoplatného dědice trůnu, a tak si nechával radit od různých kněží a lékařů, avšak bezvýznamně. Jednoho dne se mu velkovezír horního království pán Intef zmínil o tom, že má otroka, který je dobrým lékařem, a Taita faraónovi poradil přísnou dietu, a popsal, jak by měla vypadat dívka, kterou si má vzít, a která mu porodí syna. Netušil však, že mu popsal do detailu svou svěřenkyni, tenkrát ještě šestnáctiletou paní Lostris, dceru pána Intefa, velkovezíra horního království. Když si to uvědomil bylo již pozdě, ale přesto šel varovat Lostris, i jejího milence Tana, co se chystá, a aby se na to připravili. Tanovi nabídnou jeho vojáci, že se za něj postaví a svrhnou faraóna. Ten však nesouhlasil, a o zradě nechtěl ani slyšet. Farao si nakonec Lostris vezme, a Tana, který ho nechtěně urazil, odsoudí k uškrcení. Tanus je však velmi populární, a rozsudek vyvolá četné bouře, a tak je Tanus podmínečně omilostněn, a pokud se mu podaří do příštích oslav záplav zbavit celý Egypt pouštních pirátů “ťuhýků”, bude nadobro omilostněn. Nešťastná Lostris nechce na otci žádné věno, jen otroka Taitu. To je pro pána Intefa nepřípustné, protože by to bylo, jakoby se sám šel udat. Taita totiž na jeho příkaz navrhoval všechny tajné chodby a tajné skrýše na peníze, které ukrýval před výběrčími daní, byl jeho poslem při spěšných správách pro ťuhýky (koho mají kde přepadnout, kdo poveze odkud kam jaký náklad, a podobně), a asi jako jediný kromě ťuhýků a Rasfera (Rasfer byl tyran, Intefova pravá ruka, mimo jiné to byl právě on, kdo vykleštil Taitu) věděl, že Intef dal také příkaz na zničení a znemožnění pána Haraba, Tanova otce, který se později radši zabil. Zkrátka Taita byl nepostradatelný inventář Intefova domu a měl pro něj nevyčíslitelnou hodnotu. Pod tlakem, faraóna však musel ustoupit, a Taitu jí přenechat, ale později se ho snažil zabít, nejdříve otráveným mlékem, poté kobrou, schovanou mezi ovocem v košíku, avšak bezvýsledně. Tak se Taita dostal do faraónova paláce, kde s ním bylo zacházeno mnohem lépe, už jen proto, že byl doktor, a že farao věřil, v jeho léčení, které mu mělo zajistit syna, právoplatného dědice trůnu. "

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera17793
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse