Poradíme vám

William Shakespeare

Kategorie: Životopisy spisovatelů

Typ práce: Životopisy spisovatelů

Další díla spisovatele: William Shakespeare

Životopisy spisovatele: William Shakespeare

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce je věnována životu a dílu Williama Shakespeara. V úvodu se autor zabývá Shakespearovým životem a působením u divadla. Jsou zde vyjmenována díla, která Shakespeare napsal. Druhá část pak pojednává o dvou konkrétních hrách – o komedii Večer tříkrálový a tragédii Hamlet. Obě jsou rozebrány a autor se blíže zaměřuje na jejich hlavní postavy. Dále se zaobírá například tematickými okruhy Shakespearových tragédií, jejich jazykem a rolí, kterou v nich hraje láska a smrt. Závěr se věnuje odkazům Shakespearova díla.

Obsah

1.
Život
1.1
Narození
1.2
Studium
1.3
Manželství
1.4
Působení u divadla
1.5
Smrt
2.
Hry
2.1
Historické hry
2.2
Komedie
2.3
Tragédie
2.4
Hry s pohádkovými motivy
2.5
Epické básně
2.6
Lyrika
2.7
Čerpání inspirace
2.8
Renesanční umělec
3.
Historie divadla Globe
3.1
Role Shakespeara v tomto divadle
4.
Večer tříkrálový
4.1
Charakteristika
4.2
Hlavní postavy
5.
Humor v Shakespearových komediích
5.1
Rozdíl mezi jazykovou a situační komikou
5.2
Příklady jazykové komiky
6.
Hamlet
6.1
Charakteristika
6.2
Hlavní postavy
7.
Tematické okruhy tragédií
8.
Jazyk tragédie (Hamlet)
8.1
Překlad
8.1.1
Srovnání
9.
Aristotelova trojí jednota
10.
Role lásky, smrti a sebevraždy v tragédii
11.
Metaforická a symbolická vyjádření v textu Hamleta
12.
Zajímavý dialog a monolog
13.
Odkaz Shakespeara
13.1
Film
13.2
Divadlo
13.3
Výtvarné umění
13.4
Hudba
13.5
Literatura

Úryvek

„6. Stručná charakteristika tragédie, hlavní postavy.
Hamlet – tragédie je označována jako vrcholné dílo anglické a světové dranatiky. Dánský princ Hamlet dostává zprávu, že jeho otec zemřel, protože jej uštkl had. Duch mrtvého otce ale Hamletovi prozradí, že jej ve spánku otrávil Hamletův strýc Claudius. Ten se poté oženil s Hamletovou matkou Gertrudou. S herci Hamlet nazkouší hru, která vypovídá o skutečné příčině otcovy smrti. Tak Hamlet králi prozradí, že je mu známa pravda. Od té chvíle se Claudius snaží Hamleta zbavit. Hamlet touží pomstít smrt svého otce a touží potrestat zlo, zároveň ale nedůvěřuje svým silám a nechce se stát vrahem své matky. Celé toto drama tak má nakonec nadčasový význam – touha po moci vede člověka k násilí, intrikám, ničeho se neštítí. Dílo je plné filosofických úvah o smyslu lidského života, o zkaženosti doby. Hamletovi se sice podaří všechno zlo nakonec zničit, ale sám za to zaplatí životem. Dalo by se říci, že v první půlce knihy se o smrti jen filosofuje, ve druhé se přejde k „praxi“ – Hamlet zabije omylem státního radu Polonia, otce své milé Ofelie. Ofelie se z toho zblázní a utopí se. Její bratr Laertes pak vyzve Hamleta na souboj. V souboji je zraněn, ale před svou smrtí ještě stihne zabít Claudia a Laerta. Umírá i královna, když se napije otrávené číše určené původně Hamletovi.
Hlavní postavy – Hamlet (dánský princ, touží pomstít smrt svého otce, ale na druhé straně pořád uvažuje o smyslu tohoto činu. Věčně se zaobírá smyslem lidské existence, smrtí a životem, jeho promluvy vedou vždy k nějakému vnitřnímu zamyšlení), Claudius (dánský král, Hamletův stýc, bratrovrah, ale svého podlého a odporného činu se snaží litovat, ale není schopen pokání, na rozdíl od Hamleta vždy provede to, co si usmyslí), Gertruda (dánská královna, Hamletova matka, nechala se svést Claudiem a „vyměnila“ ho za svého milujícího manžela), Polonius (státní rada, pravá ruka Claudia, bez meškání plní každý jeho rozkaz a hledí si hlavně své práce), Laertes (syn Polonia, stejně jako Hamlet prahne po pomstě, milující syn a bratr), Ofelie (dcera Polonia, milá Hamleta, velmi milovala svého otce a z jeho smrti se zbláznila), Horacio (Hamletův přítel, kromě Ofelie jediná postava v celé knize, která zůstala na Hamletově straně).

7. Jaké tématické okruhy využíval Shakespeare ve svých tragédiích.
Ve svých vrcholných hrách Shakespeare vybočoval z tehdejšího renesančního literárního proudu. Jeho tragédie jsou takovým protipólem tehdejší veselé a optimistické literatury.
V jeho hrách se setkáváme s nejrůznějšími osudy lidí z různých společenských vrstev. Často se vrací s náměty do období antiky (Timon Athénský, Titus Andronicus, Antonius a Cleopatra, Coriolanus.)
Hlavními tématy jeho tragédií jsou: touha po moci, která z člověka dělá stvůru (např. Titus Andronicus, Macbeth), s tím souvisí různé politické a jiné pletichy, které končí často smrtí (Coriolanus, Titus Andronicus). Ukazuje nám svět, kde nenávist a nevraživost ničí lásku (Romeo a Julie, Antonius a Cleopatra, Othello), snaží se vystihnout lidský úděl na zemi (Hamlet, Král Lear).
Shakespeare se vždy snaží zachytit vztahy mezi pár hlavními protagonisty, jako vůbec první učinil předmětem tragédie samotný lidský úděl, vytěžil tragiku z krize základních lidských hodnot – stvořil tragédii lidské existence.( )

8. Jaký je jazyk přečtené tragédie, překlad.
Jazyk tragédie se od jazyka komedie výrazně liší. Zatímco Večer tříkrálový utváří především různé dvojsmysly, slovní hříčky a jiná jazyková komika, Hamlet je ryze filosofická kniha, ve které se musí hodně přemýšlet. V průběhu celé knihy jsem našla „oddych“ jen na dvou místech: když Hamlet sleduje spolu s Ofelii představení herců a má různé nemravné poznámky a když se dva hrobníci hádají o jejich povolání a smrti. Přes to všechno lze i v Hamletovi najít místa alespoň trošku podobná komediím. Je to hlavně v pasáži, kdy Hamlet představuje, že zešílel. Autor si neodpustil homonyma a slovní hříčky: „Co to čtete princi? Slova, slova, slova. Čeho se dotýkají? Ona se nedotýkají…“. „Na herce herec harcoval…“.
Hamleta jsem četla v překladu pana Martina Hilského, který patří k soudobým nejuznávanějším překladatelům Shakespeara. Hilský skvěle navozuje danou atmosféru, vše umí perfektně zachytit a jeho překlad je strhující. Ústy hlavních postav k nám promlouvá sám autor a předkládá nám svůj pohled na svět a lidský úděl. Svůj názor nám ale nevnucuje, nechává nám prostor, abychom si z knihy vybrali jen to, co chceme.“

Poznámka

Práce obsahuje obrázek.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera18024
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse