Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > William Shakespeare: Kupec benátský (filmové zpracování)

William Shakespeare: Kupec benátský (filmové zpracování)

Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: William Shakespeare

Životopisy spisovatele: William Shakespeare

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se věnuje filmovému zpracování dramatu Williama Shakespeara Kupec benátský v režii Michaela Radforda. Uvádí nejprve personální a herecké obsazení filmu a poté podrobně popisuje jeho děj. Nakonec je vyjádřen vlastní názor na herecké výkony, režii, hudbu či kostýmy.

Obsah

1.
Personální zajištění filmu
2.
Herecké obsazení
3.
Děj
4.
Zhodnocení

Úryvek

"Obsah a děj filmu:

Děj filmu nás zavádí do Benátek doku 1596. V této době byly Benátky nejmocnější, nejbohatším a také nejliberálnějším státem 16. století, proto se ani jejich obyvatelé nelišili v pronásledování Židů jako zbytek ostatní Evropy. Benátští Židé byli soustředěni ve staré slévárně, která se po západu slunce uzavírala. Všichni její obyvatelé, kteří při východu slunce z gettha vyšli, museli nosit červené čepice, aby bylo poznat, kdo je z gettha. Od středověku bylo Židům zakázáno vlastnit statky a jakoukoliv půdu, proto půjčovali peníze na úrok a živili se tzv. lichvou, která byla proti křesťanské morálce a zákonům. Byli za to pronásledováni, špiněni, popliváváni, ale v ústraní si ctihodní občané bezostyšně chodili vypůjčovat peníze. Ovšem na veřejnosti se k dotyčným neznali.
Tak začíná i náš film Kupec benátský natočený podle románu W. Shakespeara, kdy se potká Žid Shylock na mostě Rialty s kupcem Antoniem a když ho pozdraví a osloví, Antonio na něho plivne. Toto osudové plivnutí si Shylock bude pamatovat celý život a potom ho Antoniovi vrátí i s úroky, ale to předbíhám. Antonio miluje mladého muže jménem Bassanio, který se ovšem zamiluje do mladé ženy Portie a chce jí získat za každou cenu. Má to ovšem jeden velký háček – Bassanio je chudý jako kostelní myš a nemá ani dukát. Poprosí tedy Antonia, zda by mu nepůjčil nějaké peníze, aby mohl získat vysněnou Portii a oženit se s ní, že by mu pak vše vrátil, neboť Portia je velmi bohatá. Antonio souhlasí, ale je tu problém – všechny jeho lodě jsou na moři a on nemá volný kapitál, požádá tedy Bassania, aby sehnal na jeho jméno v Benátkách nějaký úvěr. Bassanio se obrátí se žádostí o úvěr na Žida Shylocka. Ten se nejdříve zdráhá úvěr poskytnout, ale když se dozví, že jde o Antonia, tak souhlasí a stanoví zvláštní podmínky smlouvy: úvěr 3000 dukátů na tři měsíce poskytne bez úroku, když se Antonio zaváže k tomu, že pokud smlouvu nedodrží, zaplatí pokutu. Pokutu stanovil Shylock tak, že po splatnosti vyřízne Antoniovi z těla 1 libru masa z místa, odkud si určí on Shylock. Bassanio mu to vymlouvá, ale Antonio po chvilce váhání souhlasil. Byl si jist, že se mu vše vrátí 20ti násobně ve zboží, co má na moři na svých 4 lodích. Shylock se začne smát, zda má větší cenu 1 libra jehněčího nebo člověčího masa? A říká:“ Jak jsi pošetilý křesťane.“
Shylock má dceru Jessicu, která miluje mladého chudého šlechtice Lorenza, který ji tajně navštěvuje v getthu. Chodí za ní v převleku, aby ho nikdo nepoznal. Jessica se chce dostat z vlivu tyranského otce, a proto se domluví s Lorenzem na útěku. Jessica se chce stát křesťankou a vdát se za Lorenza. Tento útěk připraví na den, kdy je v Benátkách masopust a Shylock je pozván na hostinu. Nejprve nechce jít, ale nakonec si to rozmyslí a k Antoniovi se vypraví. Mezi tím se Lorenzo s Gracianem plaví na loďce do ghetta za Jessicou. Shylock než odejde, svěří Jessice klíče od domu a nařídí, že nesmí vycházet z domu a dívat se z okna. Jessica vezme převlek – převleče se za chlapce, ukradne otci peníze a uteče s Lorenzem a Gracianem. Odjedou společně s Bassaniem jeho lodí do Belmontu za krásnou Portií.
Mezi tím se o Portii ucházejí nápadníci. Musejí podstoupit zkoušku, než dostanou svoji vyvolenou. Mají za úkol zvolit ze tří skříněk, které určil její zemřelý otec. Do každé skřínky umístil předmět, který vypovídal o její hodnotě i hodnotě ceny, kterou si vybírající zvolil. Zlatá skříňka obsahovala lebku s dopisem, stříbrná hlavu šaška, jen ta olověná byla správná, ta obsahovala portrét Portie, protože olovo vyjadřovalo prostotu a důležitost lásky, její nepomíjivost. Zlato a stříbro se jen třpytí a jejich třpyt je pomíjivý. Princ z Maroka si zvolí zlatou skříňku a najde v ní tu lebku, aragonský princ zase stříbrnou – najde hlavu blázna a urazí se a odejde."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera25485
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse