Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Karel Jaromír Erben: Kytice

Karel Jaromír Erben: Kytice

Kategorie: Česká literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Karel Jaromír Erben

Životopisy spisovatele: Karel Jaromír Erben

Škola: Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, příspěvková organizace Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, Vyškov

Charakteristika: Práce obsahuje detailně zpracovaný rozbor Erbenovy básnické sbírky Kytice. Zahrnuje základní charakteristiku díla a popis jednotlivých básní. Podle požadavků k nové maturitě je text doplněn o okolnosti vzniku díla, profil autora a představení jeho současníků a pokračovatelů.

Obsah

1.
Charakteristika díla
2.
Básně
3.
Okolnosti vzniku díla, autobiografické prvky
4.
Autor a tvorba
5.
Současníci a pokračovatelé

Úryvek

"Charakteristika díla
Kytice je sbírka 13 balad (=lyrickoepických veršovaných skladeb s pochmurným dějem, tragickým závěrem, zachycují marný zápas člověka s přírodními nebo společenskými silami) vycházejících z ústní lidové slovesnosti.
Sbírka Kytice má ve své původní podobě (tedy bez Lilie) zvláštní kompozici, co se týče tématiky a použití uměleckých prvků. První a poslední skladba (Kytice, Věštkyně) navazuje na lidovou slovesnost. Ve druhé a předposlední (Poklad, Dceřina kletba) je motivem narušení základního etického vztahu matka - dítě. V třetí baladě od začátku i od konce (Svatební košile, Vrba) je zobrazena přeměna člověka, převtělení jeho duše (po smrti). Ve čtvrté ze začátku i z konce (Polednice, Vodník) vystupují v hlavní roli nadpřirozené bytosti. Pátá od začátku i konce (Zlatý kolovrat) se zabývá motivy viny, jejího vykoupení a pokání. Dvě prostřední básně uvažují o propojení lásky a smrti. Tento znak Erbenovy Kytice se nazývá princip komponovanosti, tzn. osové řazení balad, kde zrcadlově protilehlé básně mají stejné atributy.
Hlavními hrdinkami jsou většinou ženy, převážně matky, které prostřednictvím své mateřské lásky ubližují i pomáhají. V Kytici vystupuje postava matky nepřímo, kdy to je jen její duše, která sesílá dětem vzpomínku v podobě mateřídoušky. V Pokladu už se ale najednou objevuje matka, která dá přednost bohatství a majetku před svým dítětem. Matka z Polednice se zase snaží své problémy s dítětem řešit výhružkami, sama je ale tak unavená, že si představuje přítomnost Polednice a dítě zadusí, protože si myslí, že je chrání. Ve Zlatém kolovratu hraje roli matka, která se snaží na úkor nevlastní dcery získat štěstí pro tu vlastní, tím ji ale přivede na smrt. Matka z Vodníka zase nechce propustit svou dceru a raději dopustí, aby jí Vodník zabil vnoučka. Ve Vrbě dítě přijde o matku tentokrát vinou své otce, ale může být s ní díky vrbě, která nese část její duše. Matka zámeckého pána z Lilie zavraždí svou snachu, aby syna před ní ochránila. Dcera z příběhu Dceřina kletba vyčítá matce, že ji špatně vychovala, že z ní udělala matku příliš brzy a že ji přivedla k vraždě svého dítěte.
Dalším rysem balad ve sbírce Kytice je to, že postavy přijímají svůj trest, podřizují se tak svému osud (oproti romantickým hrdinům, kteří touží po svobodě) a to, i když hřešily bez úmyslu. V jednotlivých básních není přesně vyjádřen čas a místo děje, to ustupuje do pozadí, aby byl prostor pro zdůraznění faktu, že člověk se nemůže vzpírat nadpřirozeným silám (osudu) a bytostem (vodníkovi, polednici). Pohádkovost děje pak dotváří vedle nadpřirozených postav a kouzelných předmětů i typická „pohádková“ čísla – 3, 7.
V ději jednotlivých balad se dají nalézt dvě výkladové linie – pohanská a křesťanská, což je zapříčiněno tím, že skladby vychází z ústní lidové slovesnosti, jejíž základy lze nalézt již v pohanské době a později byla ovlivněna křesťanským náboženstvím.
Skladby jsou psány veršem. Autor používá rýmy sdružené (nejčastěji), střídavé, občas také obkročné. Vyskytují se tu trochejské (=jedna doba těžká a jedna lehká) a daktylské (=jedna doba těžká a dvě lehké) rytmické stopy (tzv. sestupné).
Jazyk je spisovný, využívá spíše neutrální slova. Ve sbírce Kytice se však v závislosti na povaze básně objevují hovorové významy, citově zabarvená slova a archaismy. Pro ozvláštnění textu autor často využívá synonyma a antonyma.
K. J. Erben pracuje také se zvukovou stránkou básně – využívá eufonie (=libozvuk, tzn. nahromadění určitých hlásek pro náznak atmosféry, kombinace samohlásek, dvojhlásky ou, a souhlásky i, např. Holoubek – „Plakala, želela pro svého manžela.“). "

Poznámka

Důležité informace jsou v textu tučně zvýrazněny.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera27888
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse